אנשי השנה
עם ניסים משעל

"פוליטיקאי שפשוט בא לשפר את החיים שלנו כאן"

בצל שנה סוערת בפוליטיקה, נראה כי שר הפנים והבריאות משה ארבל מהבודדים שהצליחו להימנע מרעשי הרקע, ועל כך שיבח אוקו את פועלו • אנשי השנה תשפ"ג


זו הייתה אחת השנים הסוערות בפוליטיקה הישראלית, החל מפירוק ממשלת השינוי, דרך הקמת ממשלת נתניהו ועד השסע שנפער נוכח הרפורמה המשפטית. בעקבות כך, ביקש גדעון אוקו לשים את הדגש על הפוליטיקאי שלדעתו הוא בין הבודדים שעוד זוכרים מה מהותו של נבחר ציבור. בשיחה עם ניסים משעל שיתף המגיש על בחירתו.

תחילה הודה אוקו כי "אנחנו חיים בזמנים קצת משונים, שבהם אם מישהו עושה את המובן מאליו, מה שמצופה ממנו, הוא נכנס לרשימת אנשי השנה, ואני מודה שארבל הוא שם שעד לא מזמן הכרתי את השם אבל לא מעבר לזה. אבל הנה, לא רק שהוא הפך לאחד האנשים בש"ס, בממשלה הזו, בתקופה בה חלק גדול מהפוליטיקאים מכל הצדדים עסוקים בעיקר בקידום עצמי, עפים על עצמם, קשה למצוא שרים שפשוט באים לעבוד למען הציבור, לא רק למען הציבור שבחר בהם".

"עשייתו של ארבל בחודשים האחרונים, הוא התגלה כפותר משברים", הכריז, "עד לא מזמן אי אפשר היה להוציא דרכון במדינת ישראל, היית לפעמים צריך לבטל על נסיעות לחו"ל, והנה משה ארבל הגיע למשרד הפנים, הדבר הראשון שהוא עשה היה להיכנס לעובי הקורה, הציף את הלשכות בעובדים ממשרד הפנים והנה המשבר הזה נפתר", הוסיף אוקו.

הוא הביא דוגמה נוספת לסיטואציה בה פתר השר ארבל משבר נוסף בממשלה. "משבר התקציבים בחברה הערבית, סמוטריץ' נעמד על הרגליים האחוריות, לא הסכים להעביר את הכספים למרות שכל גורמי הביטחון אמרו לו 'אתה חייב להעביר, הדבר הזה מעודד טרור', והנה משה ארבל פותר את המשבר - הכסף יעבור מהאוצר למשרד הפנים וגוף מנגנון שיפקח. אלו רק שתי דוגמאות שגרמו לי לחשוב 'וואלה, מדובר כאן באמת בפוליטיקאי שפשוט בא לשפר את החיים שלנו כאן'".

חוק איזוק האסירים: "דוגמה לסדר עדיפויות יותר בריא שהייתי שמח לראות אצל אחרים"

באשר להתבטאותו של השר משה ארבל נוכח חוק הגיוס בנוסחתו הנוכחית, אמר: "אני לא זוכר עוד חבר כנסת חרדי שדיבר במילים כאלה בטח בתקופה כל כך מתוחה וטעונה, כשאנחנו כבר יודעים שחוק הגיוס הולך להיות כנראה המשבר הפוליטי הבא שממש יאיים על שלמות הקואליציה. אז משה ארבל אומר 'יש טרמפיסטים חרדים שנהנים מהדבר הזה, אנחנו לא נגן עליהם', וזה באמת דבר מאוד מפתיע ולא מובן מאליו. יש לו גם רגישות לזכויות אדם".

"מה יהיה בשעת המבחן של ההצבעה? יהיה לו אומץ להמשיך בקו ולהצביע נגד?", תהה משעל, ואוקו השיב: "אני לא יודע אם הוא יצביע נגד, גם אתה יודע את המשמעות של שר בכיר בש"ס בממשלה שיצביע נגד, אבל מספיק שהוא ישמיע את הקול הזה, אנחנו יודעים כמה הוא קרוב לדרעי ולמקבלי ההחלטות. אני חושב שכבר יש לזה לא מעט משמעות בימים האלה הכול כך סוערים שאנחנו עוברים".

עוד שיתף אוקו כי "שוחחתי עם ארבל שיחה ארוכה, והוא אמר לי 'אני מרגיש שהמשפחה שלי משלמת מחיר יקר'. אפילו הדבר הזה מראה לי שיש פה בן אדם אחר, פוליטיקאי קצת יותר שפוי, שלוקח את הדברים בפרופורציות אחרות - משהו שהייתי שמח לראות הרבה יותר בפוליטיקה הישראלית".

"הוא רגיש מאוד לזכויות אדם, בחוק שהוא העביר, איזוק אסירים, חוק שמגדיר איך מותר לאזוק אסירים כדי לא לפגוע בהם ובזכויות שלהם, כשמפרים את הזכויות האלה הוא עושה הרבה רעש ובלגן. דוגמה לסדר עדיפויות הרבה יותר בריא שהייתי שמח לראות אצל פוליטיקאים אחרים", סיכם.

עריכה: שני רומנו

14/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גדעון אוקו וניסים משעל
גדעון אוקו וניסים משעל  |  צילום: 103fm
Paris