ינון מגל ובן כספית

"ברנע איים על האמריקנים, נאומו מכוון לארה"ב"

ראש אגף מודיעין ותבל במוסד לשעבר חיים תומר על איומי ראש המוסד כלפי איראן • הוסיף: "אין לי ספק שרה"מ נתן את ידיו על הדיבור החזק הזה"


אתמול (א') התייחס ראש המוסד דדי ברנע לתרחיש של העברת נשק מרוסיה לאיראן, ובדבריו שיגר איום ישיר כלפי ההנהגה האיראנית ואף הבהיר כי איראן תשלם ביוקר על טרור. חיים תומר, ראש אגף מודיעין ותבל במוסד לשעבר, שוחח עם בן כספית וינון מגל והתייחס לדברים.

"ברנע דיבר חזק אתמול", טען, "הוא איים על האיראנים שאם תימשכנה פעילויות הטרור שהם מארגנים ושולחים את שלוחיהם השונים, שזה קורה מ־2008 ללא הפסקה, הוא אומר להם שאם ימשיכו כך התגובה תהיה בטהרן ובלב טהרן. למה ראש המוסד בחר לדבר דיבור כזה חזק? זו שאלה שאני לא יכול לענות עליה. דאגנו בעבר לדבר חלש ולעשות חזק. מניח שברנע לא ידבר כך מעל במה ציבורית ללא קבלת אישור ממשרד רה"מ, אין לי ספק שרה"מ נתן את ידיו על הדיבור החזק הזה".

בהמשך, הוסיף: "יש ניסיונות בלתי פוסקים של האיראנים לפגע באינטרסים ישראלים, זה החל לפני הרבה שנים. זה לא שאלה שהאיראנים מארגנים את הפיגועים הללו, זו עובדה קיימת. כשאתה יושב בכיסא ראש המוסד יש משהו מסתכל, יש מגעים בין הממשל האמריקני לממשל האיראני, יש גם מגעים אחרים של גורמים מזרח תיכוניים אחרים כמו ערב הסעודית עם איראן, ומצד שני המדינה הזו היא מדינת טרור לכל דבר. אני מבין מאוד  את התסכול העמוק שחווה אדם שרואה את כל המודיעין ומבין שמצד אחד יש ממשל אמריקני שאפילו משותף לנו ביוזמת שלום, ומצד שני אינו פועל על מנת לרסן את האיראנים". 

על יחסי ישראל־איראן הלכה למעשה, אמר ראש אגף מודיעין ותבל במוסד לשעבר: "האיראנים מנסים להגיב באמצעות פגיעות באינטרסים ישראלים, פחות באינטרסים אמריקניים, הם לא רוצים להסתבך עם ארה"ב, גם לא עכשיו, והם מגיבים בשורה בלתי פוסקת של יוזמות פיגוע, רובן עד עכשיו בפרופיל בינוני-נמוך. אני חושב שברנע לא איים על האיראנים, הוא איש מספיק רציני כדי להבין שאין לזה שום משמעות. הוא איים על האמריקנים, כל הנאום שלו מכוון לארה"ב. הוא משקף ביקורת קשה על הממשל האמריקני הנוכחי, אומר לאמריקנים שיש לו חופש פעולה, ושלא מעניין אותו מה הם עושים בטהרן. הוא דיבר גם על הגרעין. בדיבור החזק שלו, הוא דיבר לוושינגטון". 

עריכה: מיכל קדוש

11/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דדי ברנע
דדי ברנע  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris