אודי סגל וענת דוידוב

"אם רה"מ יחליט להפסיק עם הטרלול, נדע לעמוד מולו"

השר לשעבר זאב אלקין על המגעים מול הקואליציה על רקע דיון בג"ץ: "אנו מדברים על הצעה רצינית שהקואליציה והמפלגה של נתניהו עומדות מאחוריה"


לקראת דיון בג"ץ באשר לחוק לצמצום עילת הסבירות, הבהיר יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ כי פניו לפתרון שישים סוף לסכנת המשבר החוקתי ולוויכוחים הבלתי פוסקים בין הקואליציה לאופוזיציה, לדברים: "אם יהיה על השולחן פתרון שישמור על הדמוקרטיה - אני אהיה שם". 

יו"ר סיעת המחנה הממלכתי זאב אלקין שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב והביע את דעתו על מאמצי הפשרה. "לוין טועה קשה מאוד בעניין הזה", פתח. "זה לא מפתיע, זו הייתה עמדתו במשך הרבה שנים. הוא מפספס נקודה מאוד חשובה. היסטורית צריך להגיד שזה לא דיון ראשון בחוק יסוד, הייתי שותף לחקיקת חוק יסוד הלאום ובסוף בג"ץ החליט לא להתערב בו. כל זעקות השבר על כך שקורה משהו חסר תקדים, זה לא נכון. אף אחד לא יודע מה ההחלטה". 

בהמשך, הדגיש: "יש הבדל גדול מאוד בין זה לבין להביע עמדה על החלטת בג"ץ בדיעבד, אך יש דברים שבעיניי הם בעייתיים: רמזים מפורשים של כמה מהשרים על כך שהם לא מתכוונים לכבד את פסיקת העליון, וניסיון לאיים על בית המשפט לפני ההחלטה. אם היו הולכים בדרך שהצענו מהרגע הראשון לחוקק חוק יסוד חקיקה שיגדיר מהו חוק יסוד וידרוש רוב מיוחד בכנסת, אפשר לדבר על זה שזה סוג של חוקה ולבית המשפט אסור להתערב בה. אך  כל עוד הקואליציה מנצלת לרעה את הכותרת חוק יסוד, מי שמתחכם כך ומנצל לרעה את המושג, שלא יתלונן שבג"ץ דן בכך". 

על ניסיונות הפשרה, אמר אלקין: "גנץ לא מתגמש, הוא אמר בדיוק את מה שאמר לפני שלושה ימים. אנחנו רוצים לחלץ את המדינה מהמשבר העמוק בו היא נמצאת, והממשלה היא נושאת ראשית באחריות. גם לנו כאופוזיציה יש אחריות, אנחנו לא אופוזיציה למדינה. אם יש דרך להגיע לרפורמה מוסכמת, נכונה, שאפשר לחיות איתה ושהיא לא פוגעת בדמוקרטיה, שהטרלול הזה ייפסק, נהיה שם, גם אם תהיה ביקורת פוליטית כזו או אחרת. מצד שני, לא נהיה שם אם לא יהיו הצעות רציניות ונחזור על הפארסה שהייתה בשבוע שעבר, ואם ההצעה תכלול דברים שפוגעים בדמוקרטיה. נתניהו צריך להחליט לאן הוא הולך. אם הוא יחליט להפסיק עם הטרלול, נדע לעמוד מולו. אנחנו מדברים על הצעה רצינית ומוכחת שהקואליציה והמפלגה שלו עומדים מאחוריה". 

עריכה: מיכל קדוש 

12/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris