סיון כהן

בן גביר וסמוטריץ'? "יש פה שניים שרוצים לרסק את הרשות"

השר והרמטכ"ל לשעבר רא"ל (מיל') משה (בוגי) יעלון על העברת הרכבים הממוגנים לרש"פ • הוסיף: "מאחל לממשלה להתפרק כמה שיותר מהר"


בימים האחרונים פורסם כי ארצות הברית החליטה להעביר לרשות הפלסטינית דרך ירדן כלי רכב משוריינים, כאשר דובר גם על מעבר של נשקים. מהן השלכות המהלך, ומה יעלה בגורל שיתוף הפעולה מול הרשות? שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר רא"ל (מיל') משה (בוגי) יעלון התייחס לדברים.

בפתח השיחה הביע יעלון את דעתו בנוגע למכתב בגין תנאי כליאתו של עמירם בן אוליאל, והודה כי מבחינתו זה לא לגיטימי. "זה חלק מהטרלול בו אנחנו נמצאים. יש לנו כרגע קואליציה ובעיקר ממשלה עם שני חברי קבינט שמעודדים בדיוק את המעשים הללו. כששר האוצר קורא למחוק את חווארה, או שבן גביר עם הרקע האישי שלו כמי שהורשע 8 הרשעות קורא רוצו לגבעות בניגוד לחוק, ומתנהל כבריון, אז לצערי אני לא מתפלא מהטרלול הזה".

"מדובר בעמירם בן אוליאל, הייתי שר ביטחון כאשר נרצחה משפחה, זוג הורים ותינוק ועוד ילד נפצע, כתוצאה מהטלת בקבוק תבערה לתוך ביתם בגלל שהם ערבים פלסטינים, אז זה בהחלט מעשה חמור ביותר. אני מעריך שהשיקולים המקצועיים מביאים למצב כליאתו ואני ממליץ לפוליטיקאים לא להתערב", אמר.

"ממשלה דו ראשית שמה שמאחד אותה זה לרסק את בג"ץ, השאר לא חשוב"

באשר להתנהלותם של השרים בן גביר וסמוטריץ' סביב הפרסום על העברת כלי רכב לרשות הפלסטינית, הכריז: "אני מאחל לממשלה להתפרק כמה שיותר מהר. מדינת ישראל משלמת מחירים כבדים, גם בכלכלה, יוקר המחיה, הביטחון, מספר הנרצחים שלא היה כמותו בשני העשורים האחרונים, וגם מצב ביטחון הפנים - מעל 170 נרצחים מהמגזר הערבי, איפה המשילות שדיברו עליה? יש פה ממשלה דו ראשית שמה שמאחד אותה זה לרסק את בג"ץ וכל השאר לא חשוב. ראש ממשלה שמסובך בפלילים צריך את בן גביר וסמוטריץ' איתו שב כלל מושכים לכיוון אחר".

"מששת הימים דיברנו על היפרדות מהפלסטינים, רמת האמון שלי בהם מוכרת, שני אלה רוצים לרסק את הרשות הפלסטינית. מצד אחד ראש הממשלה מקיים מדיניות מסוימת, עם שיתוף פעולה וטענות כלפי הפלסטינים אבל עם הרצון להיפרד, ושניים שרוצים לרסק את הרשות, וודאי לא לתת מבחינתם לפלסטינים שריונות. קודם כל שהממשלה תחליט מהי דרכה, כשמושכים לשני כיוונים זה לא משבר את המצב של מדינת ישראל", טען.

בנוסף, התבקש שר הביטחון לשעבר להגיב על המתרחש בחקירת פרשת הצוללות. "הוועדה החליטה בינתיים להיות חסויה ונשאיר אותה חסויה. זה שהגענו למצב שצריך ועדת חקירה, כשלי ברור לחלוטין, אני אומר את זה בצער רב, שיש לנו בעיה עם קבלת החלטות, שיקולים מושחתים שבהם מעורב ראש הממשלה, ולצערי היועמ"ש באותה תקופה פתר את ראש הממשלה - אז יש פה בעיה, זה הוביל אותנו לוועדת חקירה. אני מקווה שוועדת החקירה תעסוק גם בשאלות המהותיות - מה קרה לראש ממשלה, על נתיבי כסף, מניות שלא נחקרו, מכירת צוללות למצריים, בן דוד שלו בניגוד עניינים, אני לא יודע אם הוועדה מתכוונת לעסוק בזה".

"אני חושב שיש פה פצע פתוח, עם הרבה מוגלה, לא סתם 51 קצינים בכירים, ראשי מוסד וכו' הלכו לבג"ץ בדרישה להקים את הוועדה הזו. אני חושב שזה חיוני שכל המוגלה תוצא החוצה, שכל מי שמכיר את הפרטים יוכל לישון בשקט, לגבי קבלת החלטות במדינת ישראל בסוגיות כבדות. איזה סוד מסתירים משר ביטחון, רמטכ"ל, קבינט? זה עניין שחייב להיפתח עד הסוף, ולא להשאיר את זה פתוח", סיכם.

עריכה: שני רומנו

14/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה (בוגי) יעלון
משה (בוגי) יעלון  |  צילום: פלאש90
Paris