אודי סגל וענת דוידוב

"חוק יסוד לא נועד למטרות פרסונליות"

היועמ"שית ביקשה מבג"ץ לדחות את החלת חוק הנבצרות לכנסת הבאה • עו"ד מיכה פטמן, סנגורו לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הביע את דעתו


היועמ"שית גלי בהרב מיארה יצאה נגד תיקון חוק הנבצרות, ואף ביקשה מבג"ץ לדחות את החלת החוק לכנסת הבאה. זאת בטענה כי "המרכיב הפרסונלי כה דומיננטי עד כדי כך שההסדר המשטרי כולו עוצה כדי להגשים תכליות אלו". ענת דוידוב וניסים משעל דנו על כך ב־103fm עם עו"ד מיכה פטמן, מומחה בעבירות צווארון לבן ומי שהיה סנגורו של נתניהו בעבר, אשר פרש את משנתו בנושא.

תחילה טען עו"ד פטמן כי "ההחלטה הזאת כמעט מתחייבת ובוודאי שמתבקשת מבחינה משפטית יש פה איזשהו שימוש בחוק יסוד לצרכים פרסונליים, זה פחות מקובל, ראוי, ולא מתאים לחקיקת יסוד. מבחינה אישית לנתניהו, זה החשש הגדול שלו, ובהתנגשות בין שני האינטרסים האלה עלולים שופטי בג"ץ להגיד לנציג היועמ"ש ונציג נתניהו 'אתם זוכרים את בג"ץ ביטול חוק הסבירות? הסברתם לנו מאוד באריכות שאנחנו לא צריכים לחשוש מתהליכים עתידיים קיצוניים, אז הנה תחילו את זה על עצמם'".

"ממה נתניהו חושש? שיוציאו אותו לנבצרות בגלל ההסדרים שהוא לא עמד בהם?", תהה משעל, ועו"ד פטמן השיב: "אני חושב שלא מזה הוא חושש, אני לא יודע מה עוד מתוכנן בקנה. אני לא יודע מה באמת הפוליטיקאים מתכננים, גם היועמ"שית לא באמת מתעניינת בזה. היא לא מוכנה שיקחו את הכלי הזה של נבצרות, כי אם ראש ממשלה חלילה יוצא מדעתו ולא יכול לתפקד כראש ממשלה. היא צריכה שהכלי הזה יהיה ניתן לשימוש. כרגע יש לנו חוק גרוע שכמעט לא מאפשר הוצאת ראש ממשלה לנבצרות, וזה נראה לה שזה נהפך להיות מאוד אישי בכדי שנתניהו ירגיש שהוא יכול לעשות כל מה שהוא רוצה במדינה. חוק יסוד לא נועד למטרות פרסונליות".

עוד הדגיש פטמן כי "האם אני חושב שהיא אי פעם תשתמש בו? לא, האם היא חייבת לשמור על הכלי הזה? כן. האם זה חוק טוב? לא, זה חוק מאוד גרוע, האם בינתיים יהיה אפשר לשנות גם אותו? אני מקווה שכן אבל נתניהו יצטרך להתגבר על החששות שלו כי זה הבג"ץ הקל ביותר".

בהמשך, התבקש עורך הדין להביע את עמדתו בנוגע לאי כינוס הוועדה לבחירת שופטים. "חסרים היום כעשרה אחוז מכוח שופטי ישראל", הסביר, והוסיף: "שר המשפטים מעמיד פנים שהוא חושב שזה פריווילגיה שלו להחליט מה הוא עושה ומתי, וזה לא נכון. בתפקיד הזה הוא מייצג את מדינת ישראל, הוא לא מייצג את תנועת הליכוד, והוא נכשל במילוי תפקידו בצורה נחרצת. אני לא חושב שהוא עושה את זה חלילה בטיפשות או חלילה חוסר הבנה. הוא מבין, רק הוא רוצה את הקטטה".

"הוא בא להרוס ולהחריב, הוא לא בא לתקן. הוא רוצה את ההתנגשות בכל הכוח. סעיף 11 לחוק יסוד הפרשנות אומר מפורשות שסמכות שניתנת לבעל תפקיד ציבורי פרושה זה שחובה עליו לבצע את התפקיד. זה אומר שברגע שיש החלטה שחסרים שופטים חובה עליו לכנס את הוועדה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

19/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בג"ץ (צילום ארכיון - למצולמים אין קשר לנאמר)
בג"ץ (צילום ארכיון - למצולמים אין קשר לנאמר)  |  צילום: פלאש90
Paris