בן כספית ואריה אלדד

"נתניהו מגיע לביקור אולי חלש מאי פעם"

ברק רביד ('וואלה') לקראת פגישתו של רה"מ עם נשיא ארה"ב: "מבחינת רה"מ, ההישג הכי גדול הוא שהחלק הפומבי של הפגישה לא יהפוך להתנצחות"


הבוקר (ג') נחת ראש הממשלה בנימין נתניהו בניו יורק לקראת השתתפותו בעצרת האו"ם, ומחר (ד') אף צפוי לפגוש את נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, זאת תשעה חודשים מרגע הקמת הממשלה. הכתב והפרשן המדיני ברק רביד ('וואלה') הביא פרטים נוספים לקראת הפגישה הצפויה.

"נתניהו מגיע אל הביקור אולי חלש מאי פעם", טען. "גם בזירה הפנימית וגם בזירה הבינלאומית מסתכלים עליו כמנהיג חלש. שאלתי את אחד מיועציו של הנשיא זלנסקי מה הוא מצפה מהפגישה עם נתניהו, והוא ענה שזלנסקי לא מצפה לשום דבר, שזו פגישה שהם עושים כדי לעשות אבל מבינים שבמצבו הפוליטי הנוכחי, נתניהו לא יכול ממש לעזור להם. אני חושב שזה מראה איך אנשים תופסים את נתניהו ברחבי העולם". 

בהמשך, הוסיף: "בשנים עברו, דיברו הרבה על איזה נאום יישא רה"מ באו"ם, השנה המוקד הוא בפגישה עם הנשיא ביידן. זה הפך להיות כל כך חריג שתשעה חודשים לאחר כניסתו לתפקיד, נתניהו לא פגש את נשיא ארה"ב. מבחינת נתניהו ההישג הכי גדול שיכול לצאת הוא שהחלק הפומבי של הפגישה לא יהפוך להתנצחות, עימות או נזיפה של ביידן, ושהפגישה תסתיים בהזמנה לביקור בבית הלבן לפני סוף 2023. אם הדברים יקרו, נתניהו יכול לסמן את הביקור כמוצלח מאוד". 

על הסוגיה הסעודית, אמר רביד: "הנושא הסעודי ודאי יהיה מרכזי בפגישה, כמו נושא המהפכה המשפטית, וביידן ירצה לדעת אם נתניהו יהיה מוכן לשלם משהו מצדו על ההסכם מול סעודיה. האם בשלב הזה רה"מ יגיד לביידן למה הוא מוכן ולמה לא? אני בספק. נשיא ארה"ב וראש ממשלת ישראל לא נפגשו תשעה חודשים, זה אירוע חריג ורע. עד שסוגיית המהפכה המשפטית לא תיגנז, להערכתי נתניהו לא יגיע לבית הלבן. אם רה"מ לא מסוגל לתת לנשיא שום הבטחה בשום נושא, זו בעיה קשה לא רק לנתניהו אלא למדינת ישראל". 

"איראן היא תמיד נושא, אבל כמה פעמים שמעתם את נתניהו מדבר על איראן בתקופה האחרונה?", הדגיש בסיום דבריו, "הוא מדבר פחות על איראן ויותר על נושאים אחרים, בין השאר כיוון שדי ברור שיכולתו בנושא האיראני מוגבלת מאוד". 

עריכה: מיכל קדוש 

19/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נשיא ארה"ב בדרך לפגישה באו"ם
נשיא ארה"ב בדרך לפגישה באו"ם  |  צילום: Tasos Katopodis/Getty Images
Paris