רון קופמן ואריה אלדד

"אירוע ענק, אך הבעיה הפלסטינית עדיין תישאר כאן"

אביב בושינסקי, יועץ תקשורת ולשעבר יועצו של רה"מ, על הצהרת יורש העצר הסעודי על רקע פגישת נתניהו וביידן: "רה"מ יעשה הכול בשביל הדבר הזה"


אין ספק, שראש הממשלה בנימין נתניהו עבר שבוע משמעותי למדי בזירת החוץ של מדינת ישראל; פגישתו הראשונה עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בניו יורק תשעה חודשים אחרי הקמת הממשלה, הצהרה מרשימה של יורש העצר הסעודי בדבר ההתקרבות להסכם מול ישראל, והיום - נאום בעצרת האו"ם בניו יורק. אביב בושינסקי, יועץ תקשורת ולשעבר יועצו של נתניהו, התייחס לרצף האירועים. 

"איך אתה מסכם לפי שעה את ביקורו של נתניהו?", התעניין אוקו בפתח השיחה, ובושינסקי השיב: "זה התחיל גרוע, נסיעה מוזרה עד קליפורניה כדי לפגוש אדם, אבל גם נוכח הציפיות הנמוכות מהנסיעה הזו, לפחות לטעמי, וגם כמובן ההישג שבו אומר יורש העצר הסעודי שאנחנו כל יום מתקדמים לקראת הסכם שלו בין סעודיה לישראל. אני חושב שזה בעצם מסובב את הקערה, לפחות בעניין הזה הצלחה כבירה".

עוד הדגיש כי "זה גיים צ'יינג'ר. מדינה של 40 מיליון תושבים, מבחינת שטח הגדולה במזרח התיכון, המשפיעה ביותר. לדעתי זה אירוע ענק, למרות שאי אפשר להכחיש, הבעיה הפלסטינית עדיין תישאר כאן. הבעיה זה עדיין עם שכננו, ואומר נשיא ארה"ב בתחילת המפגש, אומר ביידן 'אנחנו מחוייבים לפתרון שתי המדינות'. הפיל עדיין בחדר".

כמו כן, כאשר נשאל מה נתניהו יסכים לשלם תמורת הסכם השלום מול סעודיה, הבהיר: "אני אגיד את זה בצורה הכי בוטה - כל מחיר. צריך להסתכל על ההיסטוריה של נתניהו, תסתכלו מה קרה כשהוא נבחר על רקע הסכמי אוסלו הגרועים לטעמו הוא פינה את חברון, אחר כך הוא הסכים לשתי מדינות בנאום בר אילן המפורסם. הקפיא את ההתנחלויות לתקופה מסויימת וכו' וכו'. אני יכול לתת הרבה דוגמאות של דברים והיפוכם".

"כל מחיר, כן. אני חושב שזה גם מסיבות פוליטיות פנימיות, אולי גם המשפט שלו. נתניהו, אפשר להגיד שהוא לא עקבי במדיניות שלו, הוא יהיה מוכן לטעמי אפילו לאפשר לסעודים העשרת אורניום. הוא מאמין בהסכם הזה", טען, וסיכם: "נתניהו יעשה הכול בשביל הדבר הזה, יכול להיות שזה באמת הדבר החשוב ביותר כרגע. וגם בגלל הרפורמה המשפטית, עובדה שאנחנו כמעט לא מדברים על זה ועל המשפט של נתניהו - פתאום סעודיה בראש חוצות".

עריכה: שני רומנו

22/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנימין נתניהו וג'ו ביידן
בנימין נתניהו וג'ו ביידן  |  צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ
Paris