אראל סג"ל

סג"ל: "רגע טקטוני בזהות העם היהודי"

אראל סג"ל והמגיש האורח, הקולנוען, שחר סגל דנו על המהומה בתפילת יוהכ"פ • שחר: "האירוע הזה ערער אותי והתחושה של זיהום היום הקדוש הזה נוראית"


אראל סג"ל שב לאולפן, והיום הצטרף אליו להגשת התוכנית המסעדן והבמאי שחר סגל. השניים פתחו בשיחה על המהומה שפרצה בתפילת יום הכיפורים בכיכר דיזינגוף בתל אביב. שחר אמר כי "מה שקרה פה בשנה האחרונה, במודע, לא במודע, המהפכה החוקתית הזו הפכה את הציבור הליברלי, החילוני, בעיני עצמו למגזר".

הוסיף: "אנחנו מגזר כמו החרדים, כמו המתנחלים. כמגזר, אין לנו אחריות כוללת על הכלל. 'אתה רוצה לבוא להתפלל פה? לא, למה? ככה'. בא מישהו, במודע או לא, ואומר 'אתה לא המדינה, גם אני המדינה'. מאותו רגע, הציבור שלי מרגיש כמו מגזר. האירוע הזה ערער אותי, והתחושה של זיהום היום הקדוש הזה היא נוראית, והאירוע הזה הוא נוראי, והוא שיא ההזדהמות של השנה האחרונה, אולי הנקודה שהציבור התל אביבי אומר, 'אנחנו לא חלק, איבדנו את האחריות שלנו במכלול על מה שמתרחש פה'"

אראל הצטרף לדבריו ואמר כי "אני מסתכל על האירוע הזה, אני חושב שזה רגע טקטוני בזהות העם היהודי".

חברו להגשה, שחר, המשיך ואמר: "אני לא אקבל את הטיעון שמה שקרה אתמול זה 'כן יהדות או לא יהדות'. יש בעיה עמוקה אמיתית של איזו יהדות נבנית במדינת ישראל, אני חושב שהציבור החילוני ויתר על הדת, על ללמוד. זה שהילדים שלי לומדים בבתי ספר חילוניים ולא מלמדים אותם כלום זה בעיני נורא. תעשה השוואה לזוג נשוי, שנינו יודעים שברגע שאתה רב על הפרטים הקטנים, נגמרו היחסים כי אין ערך עליון שמשותף לכם. בעטתם בערך העליון, לא לקחתם בחשבון, זה לא היה מחושב. אף אחד לא חשב שהמהפכה המשפטית הזו תייצר כזו תבערה, המחיר שזה גבה כל כך לא פרופורציונלי למקרה". 

אראל הגיב לדבריו וטען: "מה שזה חשף - יצאו דברים, יצאו פה כאבים של יותר ממאה שנות ציונות. יצאו פה כאבים שלא יצאו. זה התלבש על השסע הדתי חילוני, פריפריה מרכז, האשכנזי המזרחי. זה יושב על הרבה מאוד רבדים של החברה, אני חושב שזה יושב על מאה שנות ציונות זה מגיע לרגע רתיחה ביום כיפור, אין יותר מיום כיפור. אנחנו רואים את התמונות, אתמול בערב זעמתי. הדבר היחידי שעשיתי זה צייצתי בטוויטר 'שנה טובה, גמר חתימה טובה' כי כעסתי".

26/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אראל סג"ל ושחר סגל
אראל סג"ל ושחר סגל  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm
Paris