בן כספית ואריה אלדד

"הייתי שם והייתי עצובה כפי שלא הייתי בחיים שלי"

מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב־יפו, על המהומה שאירעה בתפילת יום כיפור במרכז העיר • הבהירה: "אין לנו שום כוונה לגרש אנשים דתיים מהעיר"


אתמול (ב'), במהלך תפילת יום כיפור בכיכר דיזנגוף התפתחה מהומה בין הנוכחים במקום זאת בשל הפרדה מגדרית שהוקמה לצורך התפילה ובניגוד לפסיקת בית המשפט. פרופ' אריה אלדד ואיתן כבל דנו על שאירע ב־103fm עם מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב־יפו, אשר התייחסה לדברים.

בפתח השיחה ביקשה להבי להבהיר כי "אין לנו שום כוונה לגרש אנשים דתיים מהעיר. יש לנו כבוד גם ליהדות וגם למסורת ישראל. אין לנו כבוד למי שמנכס לעצמו את היהדות והופך את כולנו שבויים בידי קונספציה אורתודוקסית, משיחית, לאומנית שרוצה לשנות את אורחות חיינו".

"אני הייתי שם, לא צעקתי, הייתי עצובה כפי שלא הייתי בחיים שלי באירוע פוליטי, באירוע במרחב הציבורי", הודתה, וסיפרה: "עמדתי שם, ראיתי איש מבוגר עם דגל, אמרתי לו 'למה אתה פה עם דגל, אנחנו בתפילה ולא במחאה', הוא הסתובב אליי ואז על החולצה היה כתוב 'לוחם יום כיפור 73', הוא בא אליי ואמר 'אני לוחם יום כיפור, אני באתי להגן על הדגל'. זה רגע שממש נקרעתי. רגע אחר, אמא עם שביס ושתי ילדות, כבר הייתי בדרך לאופניים שלי, תופסת אותי ואומרת לי 'זה נראה לך טוב? נראה לך יפה? תראי את הילדים שלי עם דמעות בעיניים, מישהו צעק לנו תסתלקו מכאן והם נפגעו נורא'. היו שם מחזות לא נעימים".

עוד טענה כי "הייתי שם כנציגה, מפני שהתפיסת עולם שלנו אומרת שמי שמנצל את יום כיפור ופועל בניגוד לפסיקת בית משפט ופוגע בשלטון החוק, וסביר להניח שזה גם רמז לבאות, אי אפשר לעמוד מנגד. כשהייתי שם רוב הציבור עמד שם בשקט, כיבד, ולא היו דגלים למעט אחד. אבל היו כמה קיצוניים משני הצדדים, היו מי שניסו להפוך את זה לעימות, הנרטיב פוגע בנו. תקשורת נוטה לקחת מתוך שעתיים את העשר דקות הכי קיצוניות".

בנוסף, ציינה להבי כי קיים הבדל בין מחאה לבין אירוע שמאושר על ידי העירייה. "באירוע מתוכנן העירייה נותנת תנאים איך לבצע את אותו אירוע. אין ספק שהציבור הגיע גם מחומם. המילה 'לפי ההלכה' גרמה לאנשים להתייצב. בתקופה הזו, בה אנחנו מדברים, ושואלים ראש ממשלה האם תכבד פסיקת בית משפט והוא מתעלם ולא עונה לנו, אנחנו רואים סימן לבאות וזה עצוב מאוד. כולנו בתל אביב מגדירים את עצמנו כסובלניים ומקבלים את השונה, נוצר מצב שאנחנו מרגישים היום שהייתה איזושהי הגזמה בתוך כל התהליכים שקרו בעיר ולא שמנו לב".

"פתאום יש לנו ראש יהודי בלב דיזינגוף. למה הוא מפריע? מפני שהם מחלקים פליירים שאומרים 'בואו לגור בתל אביב, תוכלו לגור בבית פתוח', מגייסים אנשים לבוא כשליחים להמיר אותנו. זה לא רק ראש יהודי, זה גרעינים תורניים כדי לבוא ולהתיישב אצלנו בערים. כל אחד יכול לבוא ולגור כחוק, אני דיברתי על גרעין תורני שמביא אנשים ומממן את ההגעה שלהם בצורה עקבית", תקפה.

עריכה: שני רומנו

26/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


התפילה בדיזינגוף
התפילה בדיזינגוף  |  צילום: איתי רון/פלאש90
Paris