ניסים משעל וטל שלו

"חושב שיש מי שמחכך ידיים"

מוחמד ברכה, יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל, על המציאות המדממת: "מצפה מהתקשורת לצלוב את השר לביטחון פנים ואת רה"מ - נפנה לבמה הבינלאומית"


החברה הערבית ממשיכה לדמם: חמישה בני משפחה נורו אתמול (ד') למוות בבסמת טבעון, ככל הנראה כנקמה על החיסול בחיפה, מוקדם יותר באותו יום. מוחמד ברכה, יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל, שוחח עם ניסים משעל וטל שלו והתייחס למצב המורכב במגזר הערבי בתוך גל האלימות הגואה. 

"מה שאנחנו יכולים לעשות וצריכים לעשות אנחנו עושים. יש לנו פרויקט שלם למלחמה בפשע, גם ברמה של החינוך, ההורות, של מרכזי נוער וכו'. אנחנו מיישמים את זה דרך הרשויות המקומיות יום-יום ושעה-שעה. אבל יש קומץ שולי ביותר של פושעים שנהנים מחסינות מהמשטרה והמדינה, מטילים פחד, אימה ודם על האזרחים הערביים", תקף ברכה.

עוד טען כי "המטרה של הפשע היא לקחת כסף וליהנות מכספים, הכסף הגדול נמצא בתל אביב, לא אצל הערבים. למה המשטרה והמדינה מצליחה לבער את הפשיעה ביישובים היהודים ולא יכולה לעשות את אותו דבר ביישוב כמו בסמת טבעון? זו אותה משטרה. אני חושב שיש מי שמחכך ידיים. המראה הנורא הזה שערבים כביכול הורגים ערבים, על המשקל של מה שהיה בדרום אפריקה, כנראה שמישהו רצה, אני בטוח, אחרת תסבירו לי בהיגיון פשוט - איך זה שהמשטרה, שהמדינה, אינה יכולה לשים יד על אנשים שמוכרים אחד אחד? גם למשטרה".

"בימי בר־לב אמרו לו שיש כך וכך כנופיות, חיילים בכל כנופייה, אמרו 'לראשי הפשע יש חסינות מהשב"כ כי הם משת"פים'. זה לא אני אמרתי, זה נאמר ב'כאן 11'. ציטוט מדויק", התרעם, והוסיף: "המשטרה יכולה להטיל מרות וסדר בתל אביב ובנתניה ובאר שבע, ולא יכולה לעשות את זה בטבעון. מחר אנחנו חוגגים 23 לאירועי אוקטובר 2000, כל הגל הזה, הדמים, יצא לעולם אחרי זה".

משעל ביקש להתעכב על דבריו של ברכה, ותהה האם לטענתו בכוונת מכוון הממשלה מתנהלת כך על מנת לפגוע בחברה הערבית וכדי שאחד ירצח את השני. ברכה השיב בנחרצות: "חד וחלק. הייתי מצפה מתקשורת אמיתית, תקשורת חוקרת, לצלוב את השר לביטחון פנים ואת ראש הממשלה. נא להסביר לי בפשטות, למה משטרת ישראל המהוללת יכולה להטיל סדר בתל אביב, בנתניה ובנהריה, ולא יכולה לעשות את זה בבסמת טבעון? למה? אחוז אחד של אנשים שסטו מדרך הישר הם ששולטים על חיינו בגלל שהם לא נענשים ואין גורם הרתעה. אנחנו לא יכולים לעצור אנשים, אנחנו יכולים לחנך, להסביר, אנחנו הוצאנו תוכנית גדולה".

"אנחנו גם נפנה לבמה הבינלאומית. זה הופך להיות עניין פוליטי, זה לא עניין של תקלה חברתית. אנחנו חברה תחת איום, חברה בסכנה בגלל שהמדינה אינה מספקת לנו את ההגנה הבסיסית שזכאי לה כל אזרח - לצאת מהבית בשלום ולחזור בשלום", ביקר.

עריכה: שני רומנו

28/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מוחמד ברכה
מוחמד ברכה  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris