אודי סגל וענת דוידוב

הפשיעה במגזר: "סוגיה טקטית שהפכה להיות סכנה אסטרטגית"

ירון בלום, בכיר לשעבר בשב"כ, על האלימות בחברה הערבית: "האיראנים מזהים את זה ומנסים לגייס" • על ההסכם עם סעודיה: "יכול להיות מהלך מדהים"


הסכם נורמליזציה עם סעודיה מתקרב על פי הדיווחים, כשברקע ישנו חשש לניסיונות איראניים לחמם את השטח בישראל. ירון בלום, לשעבר בכיר בשב"כ, שוחח על כך עם ענת דוידוב ואודי סגל ב־103fm. 

תחילה התייחס להסכם אפשרי עם סעודיה, ועמדת הרשות הפלסטינית בנושא. "לדעתי, העמדה הפלסטינית שונה מעמדתה בהסכמי אברהם. מסתמן, כמו שאני מזהה, שההנהגה הפלסטינית אש"ף הפיקה את הלקחים שלה מההתנגדות להסכמי אברהם והיא כרגע על העגלה, היא מוכנה לקחת חלק פעיל במהלכים האלה של נורמליזציה. זה יכול להיות מהלך מדהים במידה וייחתם הסכם נורמליזציה עם סעודיה", אמר. 

"בהסכמי אברהם, הרשות לא השיגה שום תועלת מסירובה, ולכן גם אבו מאזן וגם ההנהגה האחרת ברשות מבינים, בגלל מעמדה הבכיר של ערב הסעודית במרחב, בעיקר במרחב המוסלמי, שומרי המקומות הקדושים - שהם חייבים להיות על העגלה ולכן להערכתי הם יהיו על העגלה", הוסיף. 

עם זאת טען: "גם חמאס וגם הג'יהאד יעשו את הכול כדי להפריע ולשבש הסכמים שכאלו. הם ינסו לעשות את זה ברמה הטקטית. אנחנו רואים הכוונה של האיראנים באמצעות חמאס שבה הם מנסים לערער את היציבות בשטחים. אנחנו רואים את הרב זירתיות הזו ששב"כ מסכל. אחת הסיבות לכך זה לערער את הניסיונות להגיע הסכם כזה או אחר עם סעודיה". 

בהמשך התייחס להתערבות האיראנית, על רקע אלימות הגואה בחברה הערבית, והסביר: "הסוגיה של הפשיעה בחברה הערבית היא סוגיה טקטית שהפכה להיות סכנה אסטרטגית. 200 נרצחים זה פשוט מזעזע". לטענתו, "האיראנים מזהים את זה ומנסים לגייס גורמים פליליים כדי לנסות לעשות פיגועים, לקדם מטרות איראניות. איך הם עושים את זה? הרבה אמל"ח מגיע מירדן למשפחות פשע, מטענים אחרים שהגיעו בייצור איראני לגורמים פליליים".

"אנחנו צריכים לעשות משהו כבני אדם בשסע הפנימי בתוכנו"

לקראת סיום השיחה, התייחס לאווירה הכללית ולעומק של תפיסת הביטחון הישראלית, וגם על הפודקאסט שבו משוחח עם גורמים במערכת הביטחון על כך: "אנחנו צריכים לעשות משהו כבני אדם בשסע הפנימי בתוכנו, החלטתי שאם אקיים שיחות עם בכירים במערכת הביטחון שיודעים לנתח את מערכת הביטחון, אנשים יבינו את האיומים שיש לנו מבפנים ומבחוץ בנושא טרור וביטחון. אולי אנחנו נתאחד ונתחבר ונבין שהרצון לשנות פה דברים צריך להיות בהסכמות בין הצדדים. מספר חודשים אני עושה פודקאסט בנושא עם אנשי ביטחון, מה שאני מזהה, שכולם מוטרדים גם מימין וגם משמאל - אנשי ביטחון לשעבר, או כאלה שמבינים בביטחון, מבינים שהנושא הזה מה שקורה בתוך החברה הישראלית משפיע מאוד על ההעזה בעיקר של גורמי חוץ, בעיקר של האיראנים להעז לעשות דברים שהם לא עשו עד היום".

עריכה: רעות מתתיהו ארגון

01/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ירון בלום
ירון בלום  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris