אודי סגל וענת דוידוב

"עד היום יש עתיד בוודאי לא הייתה דמוקרטית"

בדצמבר הקרוב יתקיים פריימריז לראשות יש עתיד • ח"כ רם בן ברק, שהודיע על התמודדותו, הבהיר: "יש ביני לבין לפיד דברים שאנו לא רואים עין בעין"


בפעם הראשונה, מפלגת יש עתיד תקיים פריימריז לראשות המפלגה בדצמבר הקרוב. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם ח"כ רם בן ברק, לשעבר יו"ר ועדת החוץ וביטחון, אשר הצהיר כי הוא צפוי להתמודד במירוץ לראשות המפלגה.

בפתח השיחה הודה חבר הכנסת כי "אני חושב שהסיכויים הם טובים. כמו בכל מערכת בחירות, כולם יודעים איך מתחילים אף אחד לא יודע איך מסיימים. בונה על זה שחברי הועידה הם אנשים חושבים, יעשו את השיקולים הנכונים ובסופו של דבר יצביעו למי שהם חושבים שיכול לקחת את המפלגה למקום יותר טוב ממה שעכשיו".

"עוד לא שלחתי שום מכתב בקשה כי רק אתמול קיבלנו את הרשימה", חידד, והוסיף: "מה שאני אומר לחברי יש עתיד זה שיש ביני לבין לפיד כמה דברים שאנחנו לא רואים עין בעין. לדוגמה, אני בטוח שהמפלגה צריכה להיות הרבה יותר דמוקרטית. חברי הוועידה והמתפקדים צריכה להיות להם השפעה. עד היום היא בוודאי לא הייתה דמוקרטית, היום אנחנו עושים את הצעד הראשון לדמוקרטיה, יש פריימריז על תפקיד היו"ר".

עוד טען כי "לפיד לא כשל וללפיד יש יתרונות רבים וחסרונות, ולי יש גם יתרונות וגם חסרונות. אני מביא רקורד אחר של עשייה במהלך השנים, תפיסת עולם לגבי המרחב הכפרי והאחדות הישראלית שונה משלו. אני מביא איתי תפיסה שיותר מבינה שהפתרון הוא שלפסטינים חייב להיות בהסדר בלי לפגוע בביטחון. אלו ההבדלים".

"בקעת הירדן חייבת להישאר ישראלית"

כמו כן, כאשר נשאל מהו החזון שלו בעניין הפלסטיני, השיב ח"כ בן ברק: "להגיע לפתרון שזה אינטרס ישראלי. המשך הישיבה שם כמו שהיום, יוביל אותנו למקומות לא טובים. מצד שני ברור לגמרי שאנחנו לא יכולים להפקיר את הביטחון שלנו, לכן אני חושב שדווקא בזמן בקרוב אם באמת תהיה נורמליזציה עם סעודיה, אנחנו יכולים לבוא מעמדה אחרת לסכסוך הישראלי פלסטיני. לעשות היפרדות שבסופו של תהליך אחרי שיווצר אמון אפשר גם יהיה להגיע למדינה פלסטינית".

"יש דברים שאני לא מוכן לוותר עליהם, אני לא מוכן לוותר על בקעת הירדן", הבהיר, "בקעת הירדן חייבת להישאר ישראלית. הכוונה היא להגיע לפתרון כזה שמאפשר הגדרה עצמית שלהם. חמאס הוא לא פונטציאל כרגע, יהיה פונטציאל במידה וישנה את עמדתו. כרגע לא. אבל הדברים במזרח התיכון משתנים, גם החמאס כשהוא יבין שיש יחסים של נורמליזציה עם כל המדינות הערביות, גם הוא יכול לעשות חישוב מחדש. אנחנו בכל מקרה תמיד חשדניים ואף פעם לא נוותר על הביטחון".

לאור אמירותיו ציין סגל כי עצם עמדתו מציבה אותו משמאל ללפיד, הלוא הוא יו"ר המפלגה הנוכחי. ח"כ בן ברק הגיב לדבריו: "לא כל כך בטוח. גם לפיד בעצרת האו"ם אמר שפתרון שתי המדינות הוא הפתרון. אני גם לא חושב שזה ימין או שמאל, זה איך אתה שומר על האינטרס הישראלי. אני אומר את הדעות שלי, מי שיאהב אותן, יאהב, ומי שלא בעיה שלו. גם נתניהו מבין ואומר שהפתרון הוא שתי מדינות, השאלה איך מגיעים לזה ואיך שומרים על הביטחון".

"אני בוודאי אשאר במפלגה ובוודאי גם לפיד אני מקווה. זה או ראש או כלום? זה לא עובד ככה. יש כאן מדינה שצריך לנהל אותה, וצריך לעשות את זה בכוחות משותפים. יש בחירות על הראשות, ייבחר מי שייבחר, מקווה שזה יהיה אני. אני לא חושב שאני שמאלה מלפיד, ואני לא חושב שההגדרה שמאל וימין רלוונטית".

המשיך, וטען בן ברק כי "אם תשאל את מרצ אני ימין מובהק. השאלה היא ביטחונית. האינטרס של מדינת ישראל זה להיפרד מהפלסטינים ולשמור על הביטחון שלה. אני לא חושב שיש מפלגת שמאל אחת שחושבת שבקעת הירדן חייבת להישאר ישראלית, אני משוכנע בזה. אני ביש עתיד, זו המשימה שלי. לסיום, השיב לשאלתה של דוידוב האם הוא אינו חושש להיות עופר שלח 2: "לא חושב שזה יקרה".

עריכה: שני רומנו

03/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ רם בן ברק
ח"כ רם בן ברק  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris