אראל סג"ל

"עזה צריכה לחטוף מכה, אבל עד עכשיו אנו בשפה של סבב"

הכתב והפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על המלחמה שבעיצומה: "אפשר לשנות בחלון ההזדמנויות הזה את המצב באופן אסטרטגי"


מאז יום שבת, נדמה כי מדינת ישראל נכנסה למערכה חסרת תקדים שבמהלכה כבר ספגה מכה קשה: מעל 700 נרצחים, מעל 2,500 פצועים ומעל 100 שבויים בעזה. ביניהם, אזרחים וחיילים. אראל סג"ל וטל לב רם דנו על כך ב־103fm עם הכתב והפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13'), אשר הביע את דעתו על המלחמה שבעיצומה ועל האופן שבו בעיניו רצוי שצה"ל יפעל. 

"אם אתה מכיר את עצמך, ואת האויב, ידך על העליונה. אנחנו לא במצב של להכיר את האויב ואני בספק אם אנחנו מכירים את עצמנו, כוחנו", הכריז יחזקאלי בפתח השיחה. "שמעתי את דובר צה"ל, אני עדיין חושב ותוהה עם עצמיי אם אנחנו יודעים עם מי יש לנו עסק. אני לא יודע מה ישראל מתכננת, אני יודע שיש חיילים שמוכנים על הקווים, ועזה צריכה לחטוף מכה, אבל אם לא תהיה הגדרת מטרה של הפלת שלטון חמאס אתה עדיין בשפה של סבב, ובדקות האלה אנחנו בשפה של סבב".

עוד טען כי "התקיפות והדברים האלה, זה לא משפיע. הם עשו לך את הניצחון הראשוני במספרים. עצם האפקט התודעתי של הפריצה, והטבח, והשבויים, זה נגמר. יכול להיות שהדרג המדיני נותן את ההוראה, כשאני רואה את הפער העצום בין הרצון של החיילים להילחם לבין הקיבעון של הקצינים, הגדר ברצועת עזה נפרצה ב־15 מקומות. הם קטפו אותם, לקחו אותם, לא הייתה כוננות עם שחר. איך יכול להיות שהתפיסה המודיעינית השב"כית יכולה לזהות אופנוע ברצועת עזה ולא יכולה לזהות תנועה של 100 טנדרים? חטפנו אותה במכה שאני מעלה את השאלה - אעיך אנחנו הולכים להתקדם פנימה לרצועה? עם איזו רוח? סינוואר הודיע שהוא יאכל את הכבדים של הישראלים".

כמו כן, כאשר נשאל איזה פתרון הוא חושב שיהיה נכון לאור המצב הקשה, הבהיר: "אני חושב שפתרונות זה לא משנה המה אלא האיך. יחיא סינוואר יצא למערכה הזו בהבנה ברורה שהוא יכול לסכן את כל מה שהוא בנה ברצועה, הוא הלך על מבצע מטורף שהצליח לו. נתן את המתקפה באירוע הכי גדול בתולדות מדינת ישראל. הוא מעריך שישראל תגיע לקווים, שתעשה הפסקת אש, חילופי שבויים ותשמר את שלטונו. הוא לא טועה, הבעיה של הצבא שלנו שהוא נכנס למוד בשלושים השנה האחרונות של הכלה. אין ערך של ניצחון, הם רק משמרים מצב".

"יש המון פתרונות, אבל זה צריך להיגזר ממה שאנחנו מגדירים מטרה. אם המטרה שלך שחמאס לא יהיה בעזה זה אפשרי. אתה חייב למגר את רצועת עזה, זה לא בשמיים, אבל אם לא נעשה את זה עכשיו ויש פה הזדמנות פז עצומה, העם הישראלי מבין והוא יבין מה עשו לו, העם מבין, וזה לא משנה קפלן לא קפלן, כולם מבינים מול מי יש להם עסק, רק צריכה לבוא הפקודה וזה יקרה. יהיה לזה מחיר אבל אנחנו נשנה פה באופן אסטרטגי את המצב שלנו. הם הגשימו את החלום של כל פלסטיני", הדגיש.

בהמשך, ציין סג"ל כי הבעיה המודיעינית גדולה יותר, ויחזקאלי הוסיף: "מי החזיר את סינוואר לעזה בעסקה של שליט? תראה מה החיילים עושים ביו"ש, כל העניין שלהם זה רק להכיל, לשמור ולשרת אינטרס מסויים של פלסטינים. זה כושל, זה כשל. הצבא לא שינה את הדיסקט שלו שזה דיסקט מערבי. אנחנו מדברים יידיש, הם ערבית. הם פלשו לנו כמו שבטים שלוקחים ואונסים את הנשים, ואנחנו מתחילים על ההכלות. יש מחשבה, והיא מוטעית".

עריכה: שני רומנו

09/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום מסך: 'חדשות 13'
Paris