בלב האש

סרן שחר ורון, מ"פ בגדוד 202 בצנחנים, על פעולת נטרול המחבלים שחדרו לשדרות וליישובי עוטף עזה: "המראות לא פשוטים, אנחנו פשוט לא חושבים על זה"


סרן שחר ורון, מ"פ בגדוד 202 בצנחנים, נלחם באומץ בחדירת המחבלים בשדרות בשבת בשעות הבוקר, ולאחר מכן השתתף בהגנה על קיבוץ כפר עזה ממחבלי חמאס שנכנסו לשטחו. בשיחתו עם אודי סגל וענת דוידוב, סיפר על השתלשלות העניינים. 

"התחלנו בשדרות, עיקר הקרב שלנו התרחש בכפר עזה. הגענו כל המפקדים הבכירים של הגדוד", סיפר, "איך ששמענו על מה שמתרחש לא חשבנו פעמיים, הגענו לכל מקום, אנחנו מפוזרים בכל מקום בארץ. לקחנו את הלוחמים, הרכבים, הגענו ישר לתוך שדרות, הבנו ששם האירוע המרכזי. בסוף צריך להבין שכל מפקד בשלב הזה צריך להפעיל שיקול דעת. בסוף כשאתה מגיע לשדרות ואתה מבין שאתה נחוץ במקום אחר אתה פשוט נוסע לשם, אתה לא שואל, אתה לא חושב".

הוסיף סרן ורון, ושיחזר: "נסענו לכפר עזה כי הבנו שאין שם הרבה כוחות, לא ידענו כל כך מה קורה. ישר שהגענו חתרנו למגע. רק אנחנו בהתקלויות של פנים מול פנים, לא פשוטות, הרגשנו לפחות 20 מחבלים. אנחנו יודעים להגיד בוודאות שכרגע בכפר עזה אנחנו שולטים, עברנו בבתים, ראינו את התושבים בעיניים. כרגע המצב שם הוא בסדר גמור. המראות שם לא פשוטים, אני מניח שהיום רואים את הדברים, המראות הם מראות לא פשוטים, אבל כל הלוחמים, אנחנו פשוט לא חושבים על זה".

"אנחנו מגיעים, עושים את איך שאנחנו מבינים שכרגע אנחנו בקצה, אם אנחנו לא עכשיו הורגים את המחבלים זה עוד משפחה שנהרגת", הודה, "אנחנו מבינים את זה, חותרים למגע. אנחנו לא שואלים. אנחנו מגיעים ליישוב ואני מקבל דיווח שיש בשביל ההיקפי חוליית מחבלים. אנחנו מתחילים תנועה, מגיעים למגע ראשון, ואנחנו מבינים שיש פה אירוע של התקלות. אנחנו עדיין לא מבינים את הסדר גודל. אנחנו מגיעים למגע ראשוני, ושאר הגדוד מגיע. כל החפ"קים, ואז אנחנו מתחילים לייצר מצב שאנחנו הורגים מחבל אחרי מחבל, מארבים, ופשוט משתלטים על בתים. ואז אנחנו עושים חלוקת גזרות בתוך היישוב".

עוד שיתף כי "כל פלוגה, כל גדוד, כל יחידה, אנחנו עושים ארגון מרחב ועוברים בית בית. בהתחלה זה בצורה ספונטנית, ואז כשאחזנו באירוע אז היה שם ארגון מרחב, יש מפקד בכיר שאחראי על כל יישוב, ואז אנחנו מקבלים חלוקת שליטה. יש גם תושבים בתוך הבתים, הלחימה היא מורכבת, והלוחמים תפעלו את זה בצורה מרשימה מאוד. לא נתקלנו בדברים כאלו ועדיין כל מגע, חותרים למגע, נלחמים עד שהמחבל מת, לא מפסיקים. בסוף הם בורחים ואנחנו מגיעים אליהם".

"אתה מנהל לחימה שיש לך מחבל בתוך הבית, משפחה בתוך הממ"ד, והיו כמה משפחות ככה שחילצנו מתוך הבתים", סיכם.

עריכה: שני רומנו

10/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris