אודי סגל וענת דוידוב

"ביידן לא רק ידיד גדול של ישראל, הוא ציוני"

יקי דיין, לשעבר הקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס, על נאום התמיכה לישראל חסר התקדים של נשיא ארה"ב: "הוא שם בשעת מצוקה ונותן גיבוי מלא"


נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נשא אמש (ג') נאום תמיכה חסר תקדים. 'אנחנו עומדים לצד ישראל', הצהיר ביידן והדגיש את הגיבוי שממשלו יעניק לה במלחמה הקשה. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם יקי דיין, לשעבר הקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס, אשר התייחס לדברים העוצמתיים של נשיא ארצות הברית.  

"לא שמענו דברים כאלה, הנאום הכי חזק שנשיא אמריקני שאני זוכר ושהיה מעולם, גיבוי לא רק חסר תקדים אלא חסר מעצורים", הכריז דיין בפתח השיחה. "גם רגש היה שם, גם מחויבות. ארה"ב שם. אני טענתי עוד לפני הבחירות ב־2020 שביידן הוא לא רק ידיד גדול של ישראל, הוא ציוני. הוא באמת אחד הסיכויים האחרונים לחזק את הקשר עם המפלגה הדמוקרטית והוא שם בשעת מצוקה".

עוד הדגיש דיין כי "הוא ניצב ואומר 'ארה"ב נותנת גיבוי מלא'. הוא לא אמר 'ישראל צריכה לרסן את עצמה', הוא לא אמר 'אנחנו נשקול לספק ציוד צבאי', כי הציוד הצבאי כבר פה בחלקו והשאר בדרך. הוא שולח נושאת מטוסים כדי להגיד שהעימות הזה לא יכול להיות אזורי כי אם הוא יהיה גם ארה"ב תהיה בפנים. גם אפילו בקונגרס האמריקאי שהוא כל כך מפולג ולא יכולים להסכים על שום דבר, אנחנו רואים את האמריקאים מסכימים על הנושא הישראלי. אנחנו רואים 523 חברי קונגרס שפשוט ניצבים בתמיכה מוחלטת בישראל. זה מדהים".

כמו כן, כאשר נשאל דיין על המשמעות המעשית של תמיכת ארה"ב בישראל במלחמה הקשה, הסביר: "מה שנראה זה נשק אמריקאי שמגיע לפה ללא הגבלה, ללא מגבלות, וזה מאוד חשוב שזה נוגע לכיפת ברזל ולתמירים, זה מאוד חשוב לסוגי הנשק שחשוב מאוד לישראל שיהיו שם, זה מאוד חשוב כי מחסני החירום, אותם מחסני חירום אמריקנים, דיי הדלדלו בגלל המלחמה באוקראינה. זה מאוד חשוב בהיבט המודיעיני שארה"ב אמרה שתשתף פעולה בטח לשבויים והחטופים בעזה. זה חשוב מודיעינית כי יש שיתוף פעולה כזה ויש גם אזרחים אמריקאים בין החטופים בעזה".

"לא נראה אמריקאים רצים ונלחמים כאן את המלחמה שלנו, אלא אם כן בוודאי נראה מערכה הרבה יותר גדולה, כוללת, שגם מדינות אחרות מתערבות בה. אבל נכון לעכשיו אין ספק שהמחשבה האמריקאית היא לא לשתף חיילים אמריקאים בפועל על הקרקע", הבהיר.

בהמשך, תהה סגל האם להערכתו של דיין, במידה ומתקפת הפתע שהחלה את המלחמה הקשה מול ארגוני הטרור הינה המהלך הראשון בתוכנית סדורה של איראן שמטרתה להשמיד את מדינת ישראל, ארה"ב מסוגןלת להיכנס לעימות צבאי מול איראן. יקי דיין, לשעבר הקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס, הודה: "אני רואה את זה, כן. אני רואה שאם תהיה מערכה כוללת, תסריט בלהות ואימה יקרה, בטח בכמות המטוסים האדירה שיש לאמריקנים פה".

"אם תסריט כזה יתממש, אני רואה את האמריקאים גם עושים את זה. מה שכן, אם תסריט אימה כמו שאודי מתאר עלול להתרחש אז כן, אבל אני לא רואה בשום תרחיש אחר את האמריקאים שולחים כוחות או משתפים דברים אחרים, אבל כן הם יהיו מעורבים ואסור להקל בזה ראש. רק בשומר חומות כשכיפת ברזל פעלה כל כך הרבה היינו צריכים לבקש מהאמריקאים מיליארד דולר נוספים", סיכם.

עריכה: שני רומנו

11/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב
ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב  |  צילום: Win McNamee/Getty Images
Paris