ינון מגל ובן כספית

"אם אנחנו לא נהיה כובשים אנחנו נהיה נכבשים"

ינון מגל ויוסי יהושוע התייחסו למצב צה"ל בזמן המלחמה • סער פלסנר, עורך התוכנית, הזהיר: "רמת היכולת של החיילים היום נמוכה הרבה יותר"


עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל הקשה, שכבר גבתה את חייהם של כ־1,200 תושבי ישראל, אזרחים וחיילים כאחד. ביקשו ינון מגל ויוסי יהושוע להתייחס להשתלשלות האירועים המצערת.

"זו תקלה על תקלה על תקלה. זיהוי שגוי של חדירת רחפנים. חד משמעית לא הייתה חדירה", טען יהושוע. "הקונספציה של לחיות עם מפלצת על הגבול נגמרה. את הסיפור הזה אנחנו נצטרך לשנות. אתה מסכים איתי שאי אפשר לחיות עם מפלצת על הגדר? האירוע בצפון קשה להתמודדות פי כמה ביחס לדרום", אמר מגל בתגובה.

על המצב בדרום אמר יהושוע: "הצבא רוצה תמרון קרקעי וזה יהיה שונה ממה שראינו. כן יהיו נפגעים בפעולה קרקעית וצריך לומר את זה, אבל בתנאים האלה הם יהיו נמוכים. ב'חומת מגן', הכול היה עילי. פה הזרוע הצבאית נמצאת בטווח התת-קרקעי".

יהושוע ביקש להביא נקודה נוספת, ואמר: "נסראללה משחק עם הדימר. הוא התחיל בירי בהר דוב, אזור אביבים, פגע לנו בלוחמים. ככל שאנחנו העצמנו את הפעילות בעזה הוא העצים את התגובה. אתה צריך לפעול נכון ולרכז כוחות".

"היחידים שלא היו בקונספציה זה בצלאל ובן גביר"

מגל האזין לו ברוב קשב, ואמר לגבי קבינט המלחמה: "לי חסר בצלאל סמוטריץ' שם. נתניהו, גנץ, איזנקוט. כולם היו בקונספציה. היחידים שלא היו בקונספציה זה בצלאל ובן גביר. בן גביר זה סיפור אחר, אבל למה שלא יהיה שם מישהו שרואה את המציאות אחרת? הוא חסר לי", הודה מגל.

בהמשך התייחס לניהולו של גנץ במבצע צוק איתן: "הוא היה רמטכ"ל ואני לא ראיתי חתירה לניצחון. ראיתי רמטכ"ל שהוא חצי קלאץ' באירוע. גלנט אגב, התנהג אחרת כשהוא היה אלוף פיקוד".

מגל תהה: "איך יכול להיות שנתפסנו ככה כל כך חלשים וחסרי אונים. הם לא מבינים שזו רשלנות מטורפת. איך הגענו לזה יוסי?" יהושוע אמר שזו שאלה טובה, וטען כי כל ההערכה של הדרגים הגבוהים הייתה אחידה. לא היה מישהו שחשב אחרת – כולם חשבו שחמאס מורתע. הייתה כאן טעות קונספטואלית. כשכל המערכת בתפיסה כזו אני יכול להבין איך אפשר לפסול סימן מעיד. היה כאן תרגיל הונאה מבריק".

האם הייתה להם רשת קשר שלא ידענו עליה? תהה מגל. "אני לא יודע", ענה לו יהושוע. "אנחנו כל השנה חבטנו בצבא מכל כיוון. כל פעם שצה"ל בא ואמר 'צריך תקציב', נדמה לך שזה מספיק, אבל זה לא מספיק. אני מכיר את הפערים ואני יודע במה הם לא הצטיידו. המלחמה הגדולה היא חיזבאללה. האיום האסטרטגי על מדינת ישראל הוא שונה בתכלית".

"האירוע הוא שהופתענו, וכל מערכות המידע קרסו – קודם כל מודיעינית. לא היינו ערוכים ובמשך שעות אזרחי ישראל היו מופקרים לחיות צמאי דם", אמר מגל. "אני מסתכל קדימה, וצריך להבין את זה. התקציב צריך להיות 100 מיליארד", ענה לו יהושוע. לשיחה הצטרף עורך התוכנית סער פלסנר, שהזכיר שהזניחו את החי"ר. "האחרונים שאני רוצה למתוח עליהם ביקורת הם הלוחמים. בוא נדבר על האריות שהיו שם וקפצו מהבית".

"צבא לא אמור להסתמך על לוחמים שקפצו מהבית", טען פלסנר. "רמת היכולת של החיילים היום נמוכה הרבה יותר. אנחנו התאמנו הרבה יותר היה. היום מסלול של חייל לוחם הוא שמונה חודשים". יהושוע אמר: "זה לב הסיפור – כשאתה מקצץ זה משפיע על כולם". מגל הגיב לדברים, ואמר: "אנחנו עשינו פטנט יהודי ישראלי – יצרנו מפלצת שהגיעה לבתים שלנו לרצחו את התינוקות שלנו. אנחנו יצרנו את זה במו ידינו. זה לא היה קודם. אני אמרתי הרבה שנים שאם אנחנו לא נהיה כובשים אנחנו נהיה נכבשים. זה לא יעלה על הדעת מה שקרה פה. אם אתה לא כובש בישראל כובשים אותך", סיכם. 

עריכה: עדן בן ארי 

12/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ינון מגל
ינון מגל  |  צילום: 103fm
Paris