ניסים משעל וטל שלו

"איראן לא רוצה לבזבז את חיזבאללה על חמאס"

אלוף (מיל') איל בן ראובן, לשעבר מפקד הגיס הצפוני, התייחס למתיחות בצפון: "נסראללה מבין שנשברו פה כללי משחק ואם ייכנס צה"ל יפעל בכל עוצמתו"


היום השישי למלחמה: אמש (ד') אזעקות רבות נשמעו ברחבי צפון הארץ, מעפולה ועד הקריות, ואזרחים רבים הונחו להישאר במרחבים המוגנים. זאת בשל חשש לחדירת כלי טיס עוינים, דבר שהתגלה לאחר כשעה וחצי כלא נכון. טל שלו וניסים משעל שוחחו ב־103fm עם אלוף (מיל') איל בן ראובן, לשעבר מפקד הגיס הצפוני, אשר התייחס למתיחות בגזרה הצפונית. 

"מה שקרה אתמול לפי מה שאני יודע זה שלא קרה שום דבר בשטח", הבהיר האלוף בן ראובן. "זו הייתה כנראה איזושהי טעות, המתח גם בצפון הוא מתח מאוד גדול והתוצאה הייתה שכל הצפון, כולל אני שנמצא בכיתת הכוננות שלנו ביודפת, התרוצצנו במשך שעה וחצי שעתיים, עשינו תצפיות לשמיים. במתח כזה גם רצים דיווחים, ובשמיים מסתובבים כל מיני כלים וכל דבר כזה מיד נתפס על ידי הרבה מאוד גורמים כמשהו".

עוד הדגיש כי "אתמול בערב, זה לא נסראללה, זה פשוט הייתה טעות ולא היה שום דבר. אנחנו נמצאים בסיטואציה שאנחנו הולכים כרגע לקראת מערכה מאוד מאוד גדולה בדרום. זו תהיה מערכה אחרת, עם שבירת כלים שנשברו על ידי החמאס וגם אנחנו נפעל כנראה אחרת. אין ספק שככל שהמערכה תתקדם יהיו תמונות ולחצים גדולים על גורמים נוספים באזור, בעיקר בצפון, לעזור לאחיהם הנבזים. מה שראינו בשלושה הימים האחרונים זו פעילות שכלל הנראה על ידי גורמי חמאס וג'יהאד, לא על ידי חיזבאללה".

לאור אמירותיו תהה משעל האם נסראללה מעדיף כרגע לשבת על הגדר, ובן ראובן השיב: "להערכתי, נסראללה לא החליט עדיין מה הוא עושה. ישנם מספר בלמים בהיגיון שלנו, שלי, שעשויים להשאיר אותו מחוץ למשחק. מבחינתו ככל שרק ניתן. הוא מגיב, נהרגו לו שלושה אנשים אז הוא הגיב בירי טיל נ"ט ולקח גם על זה אחריות. הבלמים, הראשון זה ההרתעה. גם הוא מבין שנשברו פה כללי משחק ולכן אם הוא ייכנס צה"ל יפעל בכל עוצמתו כנגדו".

"יש לו גם את האזהרה האמריקאית", ציין המגיש, ובן ראובן חיזק זאת: "בדיוק. הבלם הראשון זה ההרתעה, הוא רואה כבר עכשיו את צה"ל פועל. דבר נוסף שחשוב בהיבט הצבאי הזה זה שאבד לו אפקט ההפתעה. הוא תיכנן לעשות את מה שחמאס עשה, ואת זה הוא איבד, צה"ל עכשיו ערוך. אני עובר בכיתות הכוננות בצפון, מתדרך אותם, ואני רואה את הכוחות, את צה"ל ביישובים. צה"ל ערוך מאוד מאוד חזק. רואים תופעות מאוד דומות למה שראינו בזמן המלחמה ב־2006, הרבה כוח בשטח".

לסיום, טען מפקד הגיס הצפוני לשעבר כי "אין ספק, זה שביידן בנאום המופלא שלו שהוא אמר את המילה 'DONT' הוא התכוון לזה. ולא רק במילים, גם במעשים, לנושאת המטוסים שבדרך הנה יש משמעות מאוד גדולה בנושא ההרתעה. נושאת המטוסים תפקידה להרתיע. בלם נוסף לדעתי זה איראן. איראן להערכתי לא רוצה לבזבז את חיזבאללה על חמאס, היא רוצה לשמור את חיזבאללה חזק לאפשרות שצה"ל מתישהו יתקוף אותה בגלל סוגיית הגרעין".

עריכה: שני רומנו

12/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איל בן ראובן
איל בן ראובן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris