מיכל דליות

"כשילד שואל, הוא חייב לקבל מכם מענה"

מתקשים להנגיש לילדיכם את המציאות המורכבת מפרוץ המלחמה? • מיכל דליות הסבירה כיצד להתנהל עם המצב הלא פשוט, גם עבורנו, המבוגרים


לפני קצת פחות משבוע, החלה המלחמה הקשה במחבלי חמאס שחדרו לשטח ישראל ופתחו במסע טבח רצחני. בפתח תוכניתה, הסבירה מיכל דליות כיצד להנגיש את האסון המורכב לילדינו, ולהרגיע אותם גם כשאנחנו, באופן טבעי לחלוטין, מפחדים. 

"גם לנו קצת קשה", תיארה. "בקורונה דיברנו על המושג חוסר ודאות. תחשבו מה עובר על אנשים, גם אם אלה לא אנחנו. "אמא ששואלת 'הבת שלי, בת 10, ראתה את הסרטון של המבלים במסיבה, דם ויריות'. אם הילדה עדיין לא קיבלה תשובה, זה כבר בעייתי". 

בהמשך, הוסיפה: "כשילד שואל, הוא חייב לקבל מכם מענה ולא חשוב באיזה גיל. המענה גם יכול להיות 'אני לא לגמרי בטוחה, אני הולכת לשאול'. לא למרוח ילדים, בוודאי לא בני עשר. ילדה בת עשר כבר יודעת לייצר סיפור קוהרנטי, היא מבינה כבר השלכות של דברים, לא כמו בגיל 14, אבל בוודאי היא מבינה. הדבר הראשון, כששואלים אתכם, תחזירו להם בשאלה. תלמדו לענות לילדים בשאלה".

"מה שעובר להם בראש לא דומה למה שעובר לכם בראש", הדגישה מיכל בסיום דבריה. "אנחנו מבינים את ההשלכה, הילדים לא. הם לא יודעים, לכן להחזיר להם בשאלה בתוך התחלה זה הדבר הכי נכון, 'למה את מתכוונת?'. ברגע שאת מספרת על זה, את יכולה להכניס פנימה דברים של הרגעה. את גם לא צריכה להגיד את כל האמת. את צריכה לשאול 'מה ראית?' ולפי מה שהיא אומרת לך תבני את הסיפור".

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
13/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיכל דליות
מיכל דליות  |  צילום: נעם בן גוריון־מוסרי
Paris