אראל סג"ל

"לא יודע אם בסוף המבצע לא יהיה חמאס בעזה"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על הלחימה הקשה מול חמאס • טען: "אנחנו ניפחנו את המפלצות הגדולות הללו, והתחלנו לפחד מהן"


על רקע המלחמה העיקשת של מדינת ישראל מול כוחות חמאס בעזה, עולה השאלה כיצד רואה העולם הערבי את ההתנהלות מול המתקפה האכזרית בשבת האחרונה. הפרשן צבי יחזקאלי ('חדשות 13') התייחס לדברים.

"ישראל נראית נחושה. אני לא יודע אם חמאס ידע שהוא יחטוף כל כך הרבה. כל אלה שבחמאס קוראים את התגובות של ישראל, לא קלטו שישראל עכשיו תיכנס למצב כזה, עם דרייב כזה להיכנס, ואני מאוד מקווה שישראל תעשה את מה שהיא תעשה", אמר יחזקאלי. 

לדבריו, "צריך להבין בדיוק מה קורה כרגע ברצועת עזה, אם באמת גלי הפליטים יירדו דרומה וישראל תתחיל לכתוש ותיכנס ולמתקפה קרקעית ותלך על המטרות של חיסול חמאס, נפל דבר במזרח התיכון. אבל אם זה ייעצר קודם וחמאס עדיין ישאר, זה כבר משהו אחר".

המשיך ושיתף לגבי מחשבותיו של מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר, לפני תחילת המלחמה: "אני חושב שהוא העריך שאנחנו נכיל את זה, שאנחנו נבין את זה. מה יחיא סינוואר רואה כבר 15 שנה? הכלה והכלה והכלה".

"גם אם האיראנים נתנו לסינוואר ערבויות לזה שאם ישראל תיכנס, אז לבנון תיכנס, מבחינתו, הוא הלך על הימור שבחיים הארגון שלו לא יכול להיות בסכנה קיומית. זה הראש שלו, ולמה? כי הוא מסתכל על ישראל ורואה דבר אחד - פחד ממלחמה, הכלה של המצב, הבנה שישראל תתן לחמאס הכול כדי שחמאס לא יתקוף אותה", הסביר יחזקאלי. 

לטענתו, "הוא נפל בקונספציה של עצמנו, והוא חשב שזה באמת עניין אסטרטגי אצלנו. עכשיו, יכול להיות שהוא גם לא טועה. אני לא יודע אם בסוף המבצע הזה לא יהיה חמאס בעזה. אני לא יודע. אני יודע דבר אחד, אני רואה רוח נפלאה של הלוחמים ועדיין גנרלים שלא מבינים כלום".

"חושב שלאיראן יש תוכנית גדולה"

לגבי התערבות אפשרית של איראן במלחמה, אמר: "אנחנו חושבים ששתי ספינות קרב אמריקניות ונושאות מטוסים עושות את העבודה מול איראן, אני חושב שלאיראן יש תוכנית גדולה והיא אומרת להכניס בהדרגה את כל הפרוקסיז, שזה קודם כל חמאס, אח"כ חיזבאללה, אח"כ סוריה, אולי תימן".

הפרשן הסביר: "ניתוח המציאות של האיראנים אומר כזה דבר - 'הגענו למה שאנחנו רצינו, פצצה גרעינית. אנחנו כרגע הולכים לתקן עוול בן 1,350 שנה. הסעודים הלכו עם ישראל, צריך לנקום בהם על זה. העולם הערבי הוא מטרה, מדינות ערב הם אויב, ולכן הגיע הזמן לתקן את העוול הגדול הכזה שקאסם סולימאני לא יזכה לראות אותו בחייו ואנחנו נמשיך'".

"הסיפור הוא צדק, זה לא סיפור של גבולות. הם בטוחים שהם הולכים לכבוש את העולם, שהעולם הסוני זה הדבר הכי גרוע מבחינתם, הם יעשו את זה. אתה זה רק הדרך שלהם להגשים את כל החלום שלהם בעולם הסוני. אל תחפש שם רציונל", הדגיש. 

בתוך כך, יחזקאלי הבהיר: "גם אם נמחוק את חמאס, הרי הוא יהיה ביו"ש. אתמול שמעתי באולפן שחמאס יו"ש שונה מחמאס עזה, חבר'ה - הכול יהיה בארי, אם אתם תפקירו שטח. זה העניין".

"נסראללה לא קורא נכון את המפה שלנו"

במהלך השיחה, הביע את דעתו גם על המתיחות בצפון: "כל מה שעולה כרגע וכל מה שדיברנו כרגע זה שנסראללה לא קורא נכון את המפה שלנו, כי באמת באמת הוא בטוח שאנחנו מפחדים. עכשיו, אם אתה תעשה בעזה משהו נגד התחזיות שלו והציפיות שלו, אתה יכול להגיע גם לסוג של הרתעה בלבנון. אני רואה את זה גם ביו"ש. אני רואה עכשיו אנשים פלסטינים שאומרים לי, 'איך אני מסתלק מפה?' הם ראו מה קורה בעזה, הם מתים מפחד פה, כי הם חושבים שבאמת ישראל הפכה שולחן".

"דבר אחד תמיד תשימו לב. תראו מתי אנחנו משדרים חולשה ומתי אנחנו משדרים עוצמה. זו בדיוק אותה נקודה שנסראללה חטף לנו את שני החיילים ב־12 ביולי 2006 כי הוא הבין שאפשר לשבור את החברה. הם ראו מה קורה פה בשנה האחרונה, מבחינת החברה הישראלית, הם רואים מה קורה עם הצבא. בעזה הם קיבלו אינדיקציה שהצבא הזה שביר", ציין. 

"אם אנחנו רק נבין שאנחנו מעצמה ויש לנו כוח לחימה פי אלף יותר מהם, הם יברחו עם הנעליים, בדיוק כמו ב־67', אבל אנחנו ניפחנו את המפלצות הגדולות הללו והתחלנו לפחד מהן. אנחנו אחראים לדבר הזה", סיכם. 

15/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה
Paris