אראל סג"ל

"אתה לא יודע בשלב הזה איך האויב נראה"

סא"ל (מיל') משה ברומר, בן 64 מקיבוץ נען, שמע יריות ממרחק בשבת האחרונה והחליט לחבור ללוחמים בקרב מול המחבלים • סיפר: "הבנתי שמשהו קורה"


סא"ל (מיל') משה ברומר, בן 64 מקיבוץ נען, נפצע ברגלו ביום הראשון ללחימה בכפר עזה, זאת כשחבר לכוחות ימ"מ ומגלן על מנת לסייע בקרב הקשה מול מחבלי חמאס שחדרו לשטחי ישראל. 

"שש וחצי, שבע, אני מבין שמשהו קורה", שיחזר ברומר. "נכנס לרכב, עולה על מדים, אני אזרח, מילואים, לוקח אקדח, מתקשר לעוד חבר ויורדים דרומה לשדרות. נכנס לשדרות, חוסר לכוח ימ"מ, עושה איתם סריקות. אני בלי מכשיר קשר, אני מכיר את האנשים, את רוב האנשים, האקדח, הצורה שאני הולך, היה לי כובע של שוטר, של הזדהות שלא ירו עליי. אתה בא בסמכותיות ומצטרף. הכאוס, אף פעם אתה לא יודע איפה זה קו כוחותינו, איך האויב נראה. אין לך המון אינפורמציה ואתה דולה את האינפורמציה מהאזרחים האמיצים, לצערנו הרבה נפגעים על הכביש הראשי, אתה אוסף אינפורמציה".

עוד תיאר את הרגעים בהם הצטרף לכוחות הנוכחים בשטח במצוד אחר המחבלים שחדרו לשטח ישראל. "הצטרפתי לצוות של מגלן, איתם התקדמתי לכיוון כפר עזה. בדרך אתה פוגש המון מפקדים, כולם מחפשים כוח לחימה, כולם מחפשים לאסוף אנשים. אני בגילי המופלג, כל דור אומר שהדור השני מפונק יותר ופחות טוב, אז אני רוצה להגיד רק דברים טובים על המפקדים, ורואים את זה בכמות המפקדים שנפגעו. מבינים את המצוקה, דואגים לצמצם טווח וליצור מגע. כשאני התגייסתי לצבא, לפני הרבה שנים, הרוח בארץ הייתה הרבה יותר טובה מהיום, הרוח להתנדב ליחידות קרביות כל האוכלוסייה הייתה באה, היינו במעין תחרות מי מתגייס ליחידה יותר קרבית".

"היום הנורמה בארץ, כל אלה שבגיל צבא לא עושים צבא, והאוכלוסייה מקבלת את זה כמשהו שמובן מאליו", ביקר, והוסיף: "הגבורה שלהם הרבה יותר גדולה, כי הם נולדו לאווירה אחרת. לצערי, גם כל מי שמכיר אותי כותב לי 'כמה הצלחת', ולצערי די על ההתחלה בכפר עזה ירו עלינו כמה צרורות, שיפרתי עמדה, כנראה לא מספיק טוב ונפצעתי. אנחנו צריכים לעשות שינוי מהותי בחשיבה, אי אפשר להיכנס לעזה כמו הנורמות הרגילות, אי אפשר להפגיז דיונות, אי אפשר לגעת בחייל ביו"ש. בשוטר בארה"ב אתה לא מסוגל לגעת, פה זה נורמה ששוטרים וחיילים זה שק חבטות".

לסיום, טען ברומר על הפלסטינים בעזה כי הם אלו שצריכים להיות ממוגנים, ולא תושבי ישראל. "שהם יפחדו, לא אני. גם כיפת ברזל, עם כל היתרונות שיש לה באיזשהו מקום זה מסרס אותנו. אריק שרון יצא מרצועת עזה, הבטיח לכולם שאם מישהו יזרוק אבן דמו בראשו, והדם הוא אצלנו. אנחנו צריכים ללכת עם תותחים, טנקים ומטוסים וחי"ר צריך לחפש את החבר'ה שלנו. חוקי המשחק, עזה לא צריכה להיות קרובה לגדר בחמישה ק"מ, ואם זה אומר שהם יגורו בחאן יונס שיבושם להם. זו הזדמנות - תעבירו את הבעיה הזו למצרים. סיני קצת יותר גדולה ממדינת ישראל, שיבנו שם ממלכה".

עריכה: שני רומנו

16/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אורן בן חקון/פלאש90
Paris