בן כספית ואריה אלדד

האם חמאס באמת בפאניקה?

סא"ל (מיל') אלון אביתר, פרשן לענייני ערבים ומומחה לזירה הפלסטינית, אמר: "המאבק של הג'יהאד לשחרר את פלסטין קורם עור וגידים בראיית החמאס"


אונר"א, סוכנות הפליטים הפלסטינים של האו"ם, הודיעה כי אנשים שמשייכים עצמם למשרד הבריאות של חמאס בעזה - הגיעו עם משאיות למתקן של אונר"א בעזה ולקחו דלק ומלאי של ציוד רפואי. זאת ללא אישור. אריה אלדד ובן כספית דנו על כך ב־103fm עם סא"ל (מיל') אלון אביתר, פרשן לענייני ערבים ומומחה לזירה הפלסטינית, אשר שיתף בפרטים. 

"לא נפלתי מהכיסא כששמעתי את זה", אמר בפתח השיחה, ואמר: "אנחנו מכירים את דפוס הפעולה החמאסי הזה ממבצעים קודמים, זה היה בעופרת יצוקה ובצוק איתן. אם חמאס לא היו גונבים תרומות הייתי שואל מה קורה פה? אני חושב שזה מחייב את הקהילה הבינלאומית להתנות את העניין של המשך הסיוע ההומניטרי. אני חושב שישראל חייבת להתנות שגם אם הסיוע ההומניטרי יהיה מדוד, אני חושב שהעובדה שחמאס עומדת לשים עליו יד זה סוד גלוי. צריך לזכור שיש אלפי חמאסניקים, עשרות אלפים שדואגים גם למשפחות שלהם, ואנחנו בעניין הזה נהיה חייבים להיות עם שיבר מאוד מצומצם".

עוד הוא ציין כי "כמו שאני ראיתי לפחות, אז המצרים כינסו משאיות רבות בפתח של מעבר רפיח וזה מחכה לאיזשהו תיאום או סיכום עם ישראל. מעל הגב של הפלסטינים יש הסכם ישראל-מצרים, תסבוכת לא פשוטה בכלל, כי אני יכול להעריך בסבירות גבוהה שככל שהמצבע יתקדם בקרקע, כך יותר ויותר פלסטינים ישבו, יעמדו ויאכלו ליד מעבר רפיח, ובשלב מסוים חמאס תפיל את המעבר בכוח. היא כבר עשתה את זה בעבר. אין לה שום בעיה לפוצץ שם עם מאות קילוגרמים של חומר נפץ ומי ששם לא מעניין אותה ברגע הזה, לכן אני חושב שאנחנו צפויים לאירועים דרמטיים מאוד בנתיב הזה של קו פילדלפי, נוכח העובדה שהאוכלוסייה שם עומדת להיות מוכפלת על כל המשתמע מכך".

בהמשך, השלושה דנו על התהיות האם הנהגת חמאס נמצאת בפאניקה, או שמא הם עדיין עם ידם על העליונה. "כמו שאני קורא את חמאס, אני חושב שהם מצמצו קלות בעין וממשיכים בכל הכוח קדימה, בראייתם", אמר סא"ל (מיל') אביתר, והמשיך: "אני רוצה שנבין את הפרספקטיבה, אני חושב שמעבר לכך שחמאס נמצאת באזור הנוחות שלה, זו תנועה שכל חייה התאמנה אידאולוגית בכל הנוגע למערכת היחסים עם איראן ועכשיו היא פורעת את הצ'ק, שאיראן תדלקה אותה בהרבה מאוד כסף על כל המשתמע. זו שעתם היפה של השייח'ים של חמאס, שהקימו אותה, ועכשיו המאבק של הג'יהאד לשחרר את פלסטין קורם עור וגידים בראייתם".

לבסוף, סיכם: "אני חושב שהרתעה היא עניין של איך הצד השני רואה אותך, ולא איך אתה חושב שהוא רואה אותך. אני חושב שלאורך שנים ארוכות, העובדה שישראל פיתחה לעצמה הבנה שבנזיד עדשים אפשר לקנות או לבטל שאיפות דתיות ולאומיות - אני חושב שזו תפיסה מוטעית שמזלזלת. היא מקלה והיא ממזערת את הנחישות, את הלהט, את האידאולוגיה, ונדמה לי שעכשיו אנחנו רואים את זה מתממש".

עריכה: נויה חסון 

16/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חמאס בעזה
חמאס בעזה  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris