אודי סגל וענת דוידוב

"מפחדים מהמחיר - זה מה שהוביל אותנו להיום"

סרן (מיל') זיו שילון, שנפצע ממטען במהלך שירותו, זעם נוכח שאלת המחיר בה עוסקים סביב המלחמה • הכריז: "מי שחושב שצה"ל איבד מכוחו - אתם תתבדו"


היום ה־11 למלחמת חרבות ברזל: עם נתוני גיוס המילואים הגבוהים ביותר והתגייסות המדינה כולה לחזית העורפית של הלחימה, סרן (מיל') זיו שילון, שנפצע במהלך שירותו ממטען בגזרה הדרומית, סבור ובטוח שצה"ל ינצח. בשיחה עם ענת דוידוב ואודי סגל, פרש את משנתו וחשף את סיפורי הגבורה מיום שבת השחור שפקד את המדינה. 

"אני משתדל לדבוק בשטח, ובשטח יש אנשים מדהימים שהתגייסו ב־150 אחוזים", אמר שילון בפתח השיחה. "כל מי שקראו לו הגיע עם עוד שני חברים שלא עשו מילואים כבר שלוש-ארבע שנים. בסוף כשאתה מבקר בבסיסים, באימונים, אני, את רוב הכוחות שלי שואב מהשטח. הסתובבתי בכל המוצבים, מקומות האימונים בדרום. יש לנו אנשים מדהימים שנערכים ללחימה ארוכה, ואני בעיקר שואב את הכוח מהעם, מהיכולת להתגייס בצורה חסרת תקדים ולא נראית בשום מקום בעולם עבור הצבא, המטרה, ולהניח בצד את כל הוויכוחים שהיו פה כמה חודשים לפני כן".

עוד הדגיש כי "יש לנו גיבורים מדהימים שעשו מעשים הירואיים. אנחנו משתדלים להתמקד בעשייה, בעיקר, להסתכל על כמה אנחנו יכולים לבנות חברה מחדש מהבור הזה. אנחנו נמצאים בתוך אחת מנקודות האופל הגדולות ביותר שהיו לנו בהיסטוריה. אני בא ואני אתן את כל כולי בשביל שלאנשים האלה יהיה טיפה יותר טוב. אתה מדבר איתם על השלבים בשיקום, על מה הם הולכים לחוות בטווח הקצר, הארוך, הם שואלים הרבה שאלות שהן ממש פרקטיות להתנהלות בשיקום. ויש כאלה שאתה רואה עליהם בעיניים שהקרב עוד איתם, ומנסים לדובב אותם, לתת להם להוציא, לשפוך. אותי מה שריפא בעיקר זה לדבר את הפציעה, להוציא אותה החוצה".

"אחרי המלחמה נצטרך לבנות את כל ההנהגה והחברה מחדש"

באשר להתגייסות העם והתנהלות הממשלה מאז מתקפת הפתע האכזרית מצד חמאס, הבהיר: "יש לנו הרבה מאוד מנהיגים אזרחיים שהתעלו על עצמם בעשרות מונים במלחמה הזו, ובאמת מנהיגים את המדינה, הלכה למעשה. יש לנו גם מנהיגים ומפקדים טובים בצבא. אם אתם שואלים אותי, אני לא רוצה להתעסק בזה כי זה לא השלב, אבל אחרי המלחמה הזו אנחנו נצטרך לבנות את כל ההנהגה והחברה הישראלית מחדש לגמרי. אין לנו ברירה".

"הדבר הזה תמיד מייצר הרמוניה", טען, והוסיף: "אפשר לייצר מצב שגם אנשים שצריכים לצורך העניין, ללמוד תורה כי זוהי דרכם, יש להם מקומות בהם הם יודעים לתרום בצורה האולטימטיבית, זה לא חייב להיות צה"ל. צה"ל צריך להתמקד בלשקם את עצמו, בהרבה היבטים. מדינת ישראל צריכה להתמקד בלשקם את תפיסת ההגנה שלה, תפיסת ההגנה שלנו קרסה באופן טוטלי. אבל מעל הכול אנחנו צריכים מנהיגות שיודעת לחבר אותנו ולא לפלג אותנו. הזמן עכשיו הוא לנסות ולהשלים את המהלך הזה".

לאור אמירותיו, תהו צמד המגישים האם זה מצב שצה"ל יכול לעמוד בו, ושילון השיב בנחרצות: "בוודאי שכן. אין לי ספק שצבא ההגנה לישראל, לכל משימה שהוא יידרש היום, הוא יעמוד בה בצורה יוצאת מן הכלל, בין אם בעזה, לבנון או גזרות אחרות. צה"ל מוכן להילחם במורל מטורף. הייתי בשטח, ראיתי את האנשים, ומי שכובש את היעדים זה הם. מעבר לעובדה שכל מי שנמצא בהנהגה שלנו עכשיו אלה אנשים שיודעים להוביל מלחמות בצורה טובה, לייצר הרתעה ארוכת טווח ולהחזיר את ביטחון ישראל חזרה, לא רק בזירה הדרומית. כמובן שבשלב אחרי שלב, רק צריך להיזהר שלא בוחרים בשבילנו מתי לפתוח את הזירה הצפונית".

"צבא ההגנה לישראל קם וקיים בשביל להגן על האזרחים"

כמו כן, כאשר נשאל שילון על המחיר הכבד שאנו צפויים לשלם נוכח המלחמה, זעם: "אז מה? יש כאן מציאות שבמשך שנים על גבי שנים המפקדים שלנו, ראשי מל"ל, שרי הביטחון, כולם מפחדים מהמחירים, אני מפחד ממחיר אחד - שהילד שלי בעוד שלושים שנה יצטרכו לחיות באותו מצב ואולי בלי מדינה. צבא ההגנה לישראל קם וקיים בשביל להגן על האזרחים. הפחד הזה, החשש הזה, זה מה שהוביל אותנו למה שאנחנו נמצאים בו היום".

המשיך שילון, ותקף: "לא שאלה לגיטימית במצב שבו יש לנו איום קיומי מעל הראש. היא לא צריכה להיות הגורם המכריע. אנחנו הרבה שנים בתפיסת עולם שזה הגורם המכריע. איפה היוזמה? ההתקפיות? הדברים האלה שהקימו את מדינת ישראל? איבדנו אותם ואנחנו צריכים לחזור לאותו נרטיב כדי שהמדינה הזו תמשיך להתקיים".

"פגשתי קרוב לארבעים פצועים בבתי החולים השונים. שניים נחרטו לי ממש בראש, שני מפקדי מחלקות, אחד בנחל עוז והשני שקפץ לאזור כפר עזה, שנלחמו במשך 9 שעות של לחימה ברצף. אנחנו דור של לוחמים, מכירים התקלות בין 15 דקות ל־40 דקות. האנשים שלהם בגוף שלהם הצילו מאות אנשים. זה בדיוק האנשים שאני מדבר עליהם, הם חיסלו 20 ו־30 מחבלים לבד אחרי שכוח כוננות שלהם נפל. זה מה שמייצג את הצבא, ולא העובדה שיש כאן מעל 1,300 נרצחים. חוסן לאומי, גם צבאי וגם לאומי, הוא כמו שריר, השריר יגדל. כל מי שחושב שצה"ל איבד מכוחו, בלחימה הקרובה אתם תתבדו. יש לנו את האנשים הכי טובים בעולם, הצבא הזה הוא צבא חזק", סיכם.

עריכה: שני רומנו

17/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זיו שילון
זיו שילון  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris