גיא פלג

"עולה חשש שמי שלא לוקח אחריות ינסה להתחמק"

גיא פלג פתח את תוכניתו עם ביקורת חריפה על רה"מ בנימין נתניהו: "הוא דיבר על 'נבנה ונשקם', כלומר, הוא מעלה בדעתו שיום אחרי המלחמה הוא יישאר"


היום האחד עשר למלחמה: בפתח תוכניתו התייחס גיא פלג לראש הממשלה בנימין נתניהו, והעביר ביקורת קשה על כך שעד עכשיו לא אמר את המילים 'אני אחראי', בעקבות המחדל שגבה את חייהם של יותר מ־1,200 ישראלים.

"אני מרגיש שאני צריך לחדד בסיס כמצע לדיון את העמדה שלי", כך התחיל פלג, והוסיף: "אני לא חושב שצריכים לעסוק עכשיו במי אחראי, להצביע על מי אשם. אני בהחלט חושב שצריך לעסוק בשאלות הכבדות האלה רגע אחרי המלחמה, ודאי ובוודאי כשמערכה צבאית משמעותית עוד עומדת לפתחנו. ובכל זאת צריכים להצביע על מי שמסרב לקחת אחריות, על מי שחומק מאחריות".

"ולמה זה חשוב להצביע עליו עכשיו, ודווקא עכשיו, ובאופן ברור וחד?", המשיך, "כי עולה חשש שמי שלא לוקח אחריות ינסה להתחמק מאחריות, ועולה חשש שמי שלא לוקח אחריות ומתחמק מאחריות, עסוק בהישרדות הפוליטית שלו ביום שאחרי, ועולה חשש שמי שעוסק בכך, שוקל שיקולים פוליטיים, ועולה חשש שהם חלילה עלולים לפגוע בתפקודה של המדינה בשעתה הקשה ביותר, זאת הסיבה ורק זאת הסיבה".

לדבריו, "זאת הסיבה שאיש או אף אדם הגון בראייתי לא מצביע על הרצי הלוי וקורא לו להתפטר מחר בבוקר, משום שהרצי הלוי אמר, ראשון האנשים שדיברו באופן הזה, שהוא כשל, והכשל הזה עלה בחייהם, של אז זה היה 1,200, היום מדברים כבר על לקראת 1,500. ברור שהמלחמה הזאת תעלה בחייהם של נוספים, נקווה שלא רבים נוספים, אבל כשעומד הרמטכ"ל ואומר 'אני כשלתי, הצבא שעליו אני מפקד כשל', ואנחנו מוסיפים, הכשל הזה עלה בכל כך הרבה חיים, ברור שיום אחרי הוא יתפטר. אין אפשרות אחרת". 

"רמטכ"ל שאומר, 'כשלתי', וזה עלה בחייהם של 1,500 בני אדם, בהם למעלה מ־1,000 אזרחים, מבין שיום אחרי הוא צריך ללכת. לכן, יכולה לעלות השאלה, אדם שנכשל כשל כל כך גדול, האם נפקיד בידיו את המערכה שלפתחנו?", תהה פלג. 

לטענת פלג, "מצד אחד, טענה כבדת משקל, אבל מן הצד האחר, האם הצבא יכול להרשות לעצמו עכשיו להחליף מפקד, להחליף רמטכ"ל? גם לזה יהיה מחיר מאוד משמעותי, ולכן מהרגע שהרצי הלוי אמר את שאמר, אני משוכנע שהוא עסוק רק בדבר אחד".

"הוא לא מנסה לגלגל אחריות לאף אחד אחר, משום שהוא לקח את האחריות. הוא לא מנסה לדאוג להישרדות האישית שלו, משום שהוא אמר במילים אחרות 'אני הולך', ולכן צריכים להתפלל ולקוות שהוא ינהל את המערכה באופן מיטבי", הדגיש. 

"לא כן הדבר כשיש הרבה מאוד סימנים שנתניהו שוקל גם שיקולים אחרים, ועסוק בהישרדות שלו, ולא בכדי הוא לא אמר את המילים 'נכשלנו', 'טעינו'. להפך, הוא דיבר על 'נתחקר', כאילו שלא הוא צריך להיות ראשון הנחקרים. הוא דיבר על 'נבנה ונשקם', כלומר, הוא מעלה בדעתו שיום אחרי המלחמה הוא יישאר כאן. זאת בראייתי אחת הבעיות". 

17/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גיא פלג
גיא פלג  |  צילום: 103fm
Paris