אודי סגל וענת דוידוב

"כל יום מודיעים על חלק של מנותקי קשר כנרצחים"

חיים ילין, לשעבר ראש המועצה האזורית אשכול ותושב בארי, שכמאה מתושביו נרצחו על ידי מחבלי החמאס, הודה: "התחושה שלי שאנשים עדיין לא מעכלים"


ב־7 באוקטובר החלה אחת המלחמות הקשות שידעה מדינת ישראל. זאת כאשר מחבלי חמאס רבים חדרו את הגבול הדרומי והחלו במסע טבח מזעזע, בו רצחו כמאה מתושבי הקיבוץ בארי. חיים ילין, תושב בארי ולשעבר ראש המועצה האזורית אשכול, שיתף על התחושות הקשות.

"אני רואה את הפנים של האנשים, אחרי התופת, גם עכשיו, פה, כשאני בים המלח אחרי יום עבודה, אתה לומד לראות את הפנים של האנשים ולקרוא פנים", סיפר, "להסתכל על העיניים ולראות למי יש זגוגיות. אנשים שנמצאים בפוסט טראומה אין להם עיניים. זה משהו שלא כולם יודעים להבין. אני מסתכל ואני מקווה שמשהו נשאר. למרות שהם באים לעבודה, אבל הם גם בני אדם".

כמו כן, כאשר נשאל האם החל השיח על החזרה לעוטף ושיקום ההרס הרב שהותירו המחבלים אחריהם, הודה: "מדברים על זה, אבל התחושה שלי, האמיתית, אנשים עדיין לא מעכלים. אתמול הקריאו לנו עוד 19 שמות. יש בבארי קצת יותר ממאה אנשים שנרצחו או שאנחנו לא יודעים מה קורה איתם. יש מנותקי קשר. אבל כל יום מודיעים על חלק של מנותקי קשר כנרצחים".

בהמשך, התייחס ילין ללוויות הרבות שחווה קהילת הקיבוץ, זאת נוכח מספר הנרצחים הבלתי ניתן לעיכול. "יש שם שקט, המון שקט. אנשים בלוויות - בוכים, מתחבקים, אבל כאילו אוגרים אנרגיה. אני לא יודע להסביר את זה. אין צעקות, האשמה, אין כלום. יש המון שקט שכאילו אנשים שומרים כוחות למחר. כי אולי לא יהיה כוחות. אנחנו רגילים כשמישהו נפטר בקיבוץ, במושב, שהמשפחה כואבת אבל מסביב יש קהילה שגם כואבת וגם תומכת במשפחה. הדבר הזה לא קורה, הדבר הזה מאוד קשה".

עריכה: שני רומנו

18/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קיבוץ בארי
קיבוץ בארי  |  צילום: אריק מרמור/פלאש90
Paris