ינון מגל ובן כספית

"רה"מ, שר הביטחון, כל אלה שבורחים מאחריות - יצטרכו ללכת"

נעם תיבון, לשעבר מפקד אוגדת איו"ש, חתר למגע והציל את בנו ומשפחתו מהטבח הנוראי בנחל עוז • על המלחמה: "מאמין בצה"ל - יודע שהם הולכים לנצח"


ב־7 באוקטובר, במתקפת פתע מצד חמאס, נטבחו מאות אזרחים בדרום הארץ ו־199 נחטפו לשטח הרצועה. זאת כאשר המוני מחבלים פרצו את הגבול, כשהם מצוידים באמל"ח רב. לאלוף (מיל') נעם תיבון נודע על המתחולל דרך הודעה מבנו, אשר היה בממ"ד עם משפחתו בזמן שמחבלים פשטו על קיבוץ נחל עוז. בשיחה עם בן כספית ואבי יששכרוף, שיחזר תיבון את הרגעים בהם הלך להציל את משפחתו.

תחילה ביקש תיבון להכריז כי "אני מאמין בצה"ל, אני פוגש את הלוחמים, אני פוגש את המפקדים, אני נלחמתי איתם בנחל עוז. אני יודע שהם הולכים לנצח ניצחון חשוב למדינת ישראל. אני מאמין גדול בצה"ל". 

מיד לאחר מכן, שב לאותם רגעים בהם הבין שבנו ומשפחתו נמצאים בסכנה. "האמת קשה לי לשחזר, אבל הייתי ממוקד במשימה שלי. היינו מאוד מאוד ממוקדים במשימה. הכול היה אזור של מלחמה וכל הזמן היו אירועים בשטח. בדיעבד, אני מאוד מאוד שמח שהצלחתי גם להישאר בן אדם בדרך ולפנות את הזוג הצעיר שרץ שם מבוהל כולו מהמסיבה. הבאנו אותם לחוף מבטחים".

"הייתי ממוקד, היה לי חשוב שאמיר יהיה ממוקד גם כן. הם עשו בדיוק מה שאמרתי להם, נעלו את עצמם כמו שצריך והיו בשקט", סיפר, "הייתי בקרב, כמו שהיו לי קרבות בעבר, אולי השיחה הכי משמעותית הייתה ביני לבין גלי (אשתו של אמיר תיבון, בנו) באזור מפלסים. היה מסובך לרדת ממפלסים, כל האזור היה מכוניות, גופות, מראות מאוד לא פשוטים. דיברנו בינינו ואני אומר לה 'תראי, יש כאן ממש מלחמה', ואז היא אומרת לי משהו מאוד נכון 'נעם, אם היית שומע על זוג אחר שנמצא עשרה ק"מ מהבן שלו ויש שם מחבלים והזוג הזה יושב באוטו, מה היית אומר?', 'הייתי אומר שאני הייתי נוסע' ובאותו רגע נסעתי, ובאותו הרגע גלי שלחה את הטקסט לאמיר שאבא בדרך".

עוד ציין כי "על הבוקר אני שלחתי וואטסאפים לכולם, אני מכיר את כולם. גם את הרמטכ"ל, גם את מפקד האוגדה, כולם הייתי מפקד שלהם, אבל בתוך ליבי אני ידעתי דבר אחד - אם הגיעו מחבלים לנחל עוז, יש כאן קריסה מערכתית. אני לא מחכה, ככה גם הייתי בצבא, אני לא החייל הכי ממושמע בעולם, אבל אני יודע להילחם. יש אנשים שמתאימים לשלום ויש אנשים שמתאימים למלחמה, אני כנראה מתאים למלחמה".

באשר ליום שאחרי המלחמה הקשה שפקדה את מדינת ישראל, אמר: "אנחנו צריכים לעשות ריסטרט במדינה שלנו, אחרי שהאסון הזה יגמר, המחדל הנורא הזה, אנחנו נבין באיזה שבר נורא אנחנו נמצאים. צריך להפסיק עם השמאלנים, עם כל החרא הזה שאכלנו בשנה האחרונה, כל מי שמעורב במחדל הזה, ראש הממשלה, שר הביטחון, כל אלה שבורחים עכשיו מאחריות, השרים, כל אלה יצטרכו ללכת והם יצטרכו ללבוש שק ולגשת למשפחות. יש 1,500 משפחות שאין להם ילד או ילדה עכשיו ועוד 200 שיש להם ילד בעזה. גם בצבא, אנשים כבר לקחו אחריות. אבל עכשיו אני ממוקד בניצחון, זה המיקוד שלי".

"המחדל הזה הוא מחדל נורא"

בהמשך, שיתף תיבון על משפחתו שניצלה מאש המחבלים. "אני סבא גאה לגליה בת השלוש וחצי, כרמל, שנה ושמונה חודשים, והן בממ"ד שתי הגיבורות האלה. שעות יושבות בשקט. אני חשבתי שזה עבר כי הן קטנות בלי שריטות, הן עכשיו במשמר העמק, מטפלים בהן. באתי עם מדים לבקר את גליה, פתאום הדברים חזרו, היא שאלה אותי 'אפשר לצאת מהחדר? יש אנשים רעים בחוץ?'. ישבו ככה אלפי משפחות בשטח מדינת ישראל, חלקן נרצחו ונשרפו בבתים וחלקן היה להן מזל וחיילי צה"ל הגיבורים וגם אני הצלחנו להגיע בזמן. אבל המחדל הזה הוא נורא".

המשיך תיבון, ותיאר את הרגע בו הגיע לבית בנו: "אני אומר 'אמיר זה אבא', בשעתיים האחרונות, לא היה לי קשר איתו, לא הייתה להם קליטה, בטרייה, כלום. אני הגעתי, בכוונה עם המגלנסטים שסרקו לאט לאט כדי לא לעשות טעויות. מסיר את הכובע, נלחמו שם בנחל עוז בגבורה גם צוות של הדרום, של מג"ב דרום, נלחמו בגבורה סיירת גבעתי. אבל עשינו סריקה מאוד מסודרת כי הדבר הכי בעייתי זה שטח שעברת והוא כבר נקי, שלא יכנסו מחבלים בין כוחות. הם עבדו במקצועיות".

"אני באתי להציל את המשפחה הקטנה שלי, אבל אני הצלתי את קיבוץ נחל עוז. הסיפור האישי שלי הוא אישי שלי, אבל אם לא הייתי מפנה את החייל יכול להיות שהוא היה מת, מה הייתי מרגיש? הגעתי בזמן, זה מה שחשוב", הדגיש.

לסיום, הביע מפקד אוגדת איו"ש לשעבר את דעתו על המתרחש בזירה הצפונית. "אני מכיר טוב את הצפון. אני חושב שבצפון ערוכים יותר טוב ממה שהיינו בדרום, הופקו לקחים. כשאתה נכנס ללחימה אתה תמיד משלם את מחיר הלמידה. זה שיש לנו כל כך הרבה חיילים הרוגים, כולל קצינים בכירים כמו מח"ט הנח"ל שאני גידלתי את הגבר הזה, זה בגלל שהייתה סוג של ריצה קדימה של המפקדים. הם נכנסו לתוך מארבים של החמאס לאורך הצירים. זה גם מה שקרה לי. אבל מהרגע שהלוחמים בשטח הבינו איך זה עובד התהפכה המגמה ובמקום שהם יהרגו אנחנו התחלנו להרוג, והרגנו אלפי מחבלים בשטח מדינת ישראל".

"גם בצפון יש פרק זמן של למידה, עשינו כמה טעויות עם טילי הנ"ט, טילי הנ"ט והרחפנים זה שני איומים מאוד גדולים אגבל אני מעריך שאנחנו ערוכים שם יותר טוב, ואנחנו הרבה יותר אגרסיביים, בכל מגע, ומלחמה באופן כללי זה אגרסיבי. אני מתרשם שהם שילמו איזשהו מחיר של הלמידה, נהרגו לנו, אבל עכשיו אני חושב שהם ערוכים יותר טוב. לכל החיילים, אני אוהב אתכם, מעריך אתכם ויודע שתנצחו את המלחמה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

18/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


לוחמי צה"ל בעוטף עזה, מלחמת חרבות ברזל
לוחמי צה"ל בעוטף עזה, מלחמת חרבות ברזל  |  צילום: דובר צה"ל
Paris