אראל סג"ל

"התגלגלות קלאסית בתעשיית השקרים הפלסטינית"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על המהומות בעקבות פיצוץ בית החולים בעזה על ידי ג'יהאד, שבניגוד לפרסום חמאס שטען כי מדובר בהפצצה צה"לית


אמש (ג') הופצץ בית החולים ברצועת עזה וחמאס מיהר לדווח שמדובר בהפצצה צה"לית. דובר צה"ל, לאחר בדיקה שנערכה, דיווח כי מדובר בפרסום שגוי ומי שאחראי לפיצוץ בית החולים הם הג'יהאד האסלאמי, על ידי שיגור כושל של רקטה שיועדה לעבר ישראל. אראל סג"ל והאלוף (מיל') יצחק בריק דנו על המהומות שהגיעו בעקבות כך עם צבי יחזקאלי, ראש הדסק לענייני ערבים ב'חדשות 13'.

"זה התגלגלות קלאסית של דינמיקה בתעשיית השקרים הפלסטינית", טען יחזקאלי בפתח השיחה. "כמה דברים כאלה קרו? זה לא משנה, אנחנו אויב. יצאו אתמול הפגנות בכל מדינות ערב, במחאה על הדבר הזה, להם זה לא משנה. יש תמונה, טענה של חמאס וזהו. דעת הקהל בעולם הערבי, לפחות במדינות הערביות, זה דעת קהל שלא משנה כמה תראה להם שג'יהאד הפיל את הטיל הם יאמינו רק לחמאס. האזרחים יודעים, לפעמים ישראל שומרת על אזרחי עזה יותר מהמנהיגים שלהם. אבל מה לעשות, יש תעשיית שקרים, זה חלק מהסיפור של התקשורת".

עוד אמר כי "אל ג'זירה אתמול באופן חסר תקדים שידרו את הסרטון של דובר צה"ל, אבל במשך שנים הם פמפמו את הנרטיב הזה. מה אתה יכול לעשות מול מכונה כזו? זה לא משנה. הרי זה גם בכלל לא משנה לסיפור הכללי. האמת זה בכלל לא הסיפור שלהם. הם מחפשים בכל מיני מקומות, מראים שאמרנו בדיווחים שלנו, זה קרב לא משנה. זה שאבו מאזן לא יבוא לפגוש את ביידן ויש שלושה ימי אבל ברשות זה אומר בדיוק מה הם חושבים".

לאור אמירותיו שיתף סג"ל בעמדתו של בריק, שטען כי כניסה קרקעית לרצועת עזה תהיה טעות נכון למצב הנוכחי. יחזקאלי חיזק את דבריו: "קודם כל יש הרבה הגיון בטענה הזו, נתפסנו לא מוכנים והשאלה אם אנחנו מוכנים לוגיסטית לכזה מבצע קרקעי. אני חושב שצריך מבצע קרקעי מתישהו. כל המתקפות כרגע הן מתקפות על נכסים של חמאס, מוסדות של חמאס, כל מיני ארגונים שהם לאו דווקא צבאיים, אם אתה תתחיל לעבוד עם פצצות חודרות בונקר, על ריכוך אווירי רציני, יש הרבה היגיון ואתה חוסך חיים של חיילים., מאמין שחמאס רוצה שניכנס ורוצה להכין לנו הפתעות".

"חייבים במינימום לפגוע בעזה תחתית, הם מתפקדים", התרעם יחזקאלי, והוסיף: "הייתי עושה איתם עסקה עכשיו, מרוקן את כל בתי הכלא, קחו את כולם. אם אתה מרוקן את כל בתי הכלא אתה חוסך המון כסף, נלחם, והורג את כולם. ככה אתה תעשה עסקה, תכניס את כל מי שהם רוצים ותרסק אותם אחר כך. מה יעשו החיילים שם? ילכו מבית לבית? אני רוצה לראות מה הקו הסופי ואני חושב שלממשלה אין קו סופי".

"אין לנו אסטרטגיה, אני לא יודע מה זה אומר להשמיד את חמאס"

בנוסף, הודה יחזקאלי כי "אני חושב שצריך לומר שאם ישארו תושבים ברצועת עזה, בכל התארגנות שהיא, הם יהיו חמאס. חייבים למצוא מקום לפליטים האלה, חייבים להבין את זה, עד אז תעבוד מהאוויר. אתה חייב לעבוד מול המטרה הסופית של הסיפור הזה, ואין לנו אסטרטגיה, אני לא יודע מה זה אומר להשמיד את חמאס. אתמול הרמטכ"ל אמר שנשמיד את חיזבאללה, איך נעשה את זה?"

באשר לכעס המבעבע בקרב ישראל, זאת נוכח הטבח הנוראי שחוללו מחבלי חמאס בשבעה באוקטובר, הסביר: "אין מה לעשות, כעס יש, הבטן של כולנו כואבת. לך עם זה למקום הנכון. עוד יהיו לך זירות, יו"ש, הצפון, יהיה לך, תיקח את הכעס הזה לרצון ללחימה נכונה. הסיפור שלנו הוא לא רק חמאס, זה חמאס, חיזבאללה, איראן, סוריה. הסיפור גדול, בואו ננשום טיפה. אם נסיים את הסיפור של חמאס כמו שצריך זה ישפיע על שאר הזירות. אני חושב שצריך לטפל בשבויים קודם כל. לי תמיד חשוב הדבר הזה מאז הטבח, האם באמת שינו תפיסה לעתיד".

"תבדילו בין כעס לשינוי תפיסה", הדגיש, "הנה ביידן פה, עוד הפעם המילה 'הומניטרית' עולה, ואם לא שינינו את התפיסה המערבית - גם בזה ניכשל. יש פה אויב, ואין הבדל בין אבו מאזן לחמאס. לכן, ככה אתה צריך לראות את זה. אחר כך תלך לכעס. בעזה נכשלנו בתפיסת האויב, אנחנו צריכים להפסיק את זה בהתאם למציאות החדשה. עדיין יש להם כסף, סולר, תקשורת, יש להם טלוויזיה, למה? למה העזה התחתית עדיין מתפקדת? למה לתת לחיילים להיכנס? קודם תגמור את הסיפור של ריצוי הכאב בעם שתוציא את השבויים. זהו".

לסיום, התייחס יחזקאלי לנוכחותה של קטאר בזירה ולשידורי אל ג'זירה. "אף אחד לא מתייחס אליהם מבחינת האשמה. אל ג'זירה זה ערוץ שהוא אסור לשידור בהמון מקומות שפוחדים מהאחים המוסלמים ורק אצלנו זה מותר. לקטאר יש מעמד שאף אחד לא נוגע בו. האמריקאים בכלל לא מסוגלים לחסל את הנייה על אדמת קטאר. זה לא הנייה, זה יחיא סינוואר בבונקר, הוא לא מתקשר עם אף אחד, לא מקבל הוראות מאף אחד. זה הוא, ואולי מוחמד דף אם הוא מתפקד. זה הסיפור, איתם צריך לעבוד ושם צריך לכתוש".

עריכה: שני רומנו

18/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רצועת עזה, מלחמת חרבות ברזל
רצועת עזה, מלחמת חרבות ברזל  |  צילום: עטיה מוחמד/פלאש90
Paris