רון קופמן ואריה אלדד

"אין קשר בין האמת לבין הדברים שנאמרים ע"י הרשות"

איתמר מרכוס, מנהל מכון המחקר 'מבט לתקשורת פלסטינית', על החיבוק לו זוכים המחבלים שביצעו את מסע הטבח הרצחני ע"י הפלסטינים


ביום שהאדמה רעדה: לפני שבועיים ימים, חדרו אלפי מחבלי חמאס אל שטחי יישובי עוטף עזה ודרום הארץ, ופתחו במסע טבח אכזרי בכל מי שנקרו בדרכם. איתמר מרכוס, מנהל מכון המחקר 'מבט לתקשורת פלסטינית', שוחח עם אריה אלדד ותיאר את האופן בו זוכים המחבלים לכבוד בקרב הפלסטינים, חרף מעשיהם המפלצתיים.

בפתח השיחה הסביר מרכוס כי "ברמאללה הרשות הפלסטינית עברה שני שלבים. בשלב הראשון הייתה שמחה לאיד, וככה זה היה בימים הראשונים. כל מה שיצא מהרשות הפלסטינית, הם פשוט הזדהו עם הטבח וכל מה שקרה. פת"ח גם עושה מעין סרטון ובסרטון נראה עכבר שוכב על הגב עם רגליים למעלה על דגל ישראל ובאה רגל פלסטינית למחוץ את העכבר. הם פשוט חגגו את זה. זה היה במשך כמה ימים, ואז כשהבינו את מה שאנחנו עשינו, שיש כאן משהו רציני, הם נכנסו לפזה הקבועה שלהם - הם הקורבן".

המשיך מרכוס, והבהיר: "אז הם למעשה פנו לכל העולם עם המסר הזה, וזה אגב האידיאולוגיה והזהות העצמית הפלסטינית, מבוססת על עניין הקורבן. יש להם כל מיני האשמות כלפי ישראל, האשמה שאנחנו עושים ניסויים באסירים, אנחנו עושים טיהור אתני, כל זה טיעון אחד שהם קורבן. זה האידיאולוגיה שלהם, שהם סובלים והם הקורבן. בימים הראשונים הם המנצחים אבל מיד הם נכנסו לזהות הקבועה שלהם שהם קורבן, הם ירוצו על זה כל המלחמה וינסו להביא את העולם נגדנו, ולא יהיה שום דבר שימנע מהם לשקר שקר מוחלט כמו שהם עושים עכשיו בנושא מגרש החנייה של בית החולים שהפך להיות 500 הרוגים בתוך בית החולים".

באשר לעמדת הרשות הפלסטינית, שמתכחשת לטבח שביצעו המחבלים בתושבי דרום הארץ, אמר: "יש אמירה שאמר אחד הבכירים, הוא אמר 'הייתה כאן מלחמה של צבא נגד צבא, אז למה ישראל באה ותוקפת אזרחים?', ככה הם מציגים את זה לעם שלהם. אין שום קשר בין האמת לדברים שנאמרים על ידי הרשות הפלסטינית. אין לסמוך על דבר אחד שהם אומרים לציבור בעולם ולציבור שלהם, הכול שקרים. אלו המסרים עכשיו, שלא היה טבח וישראל עושה רצח עם".

"ארה"ב רוצה להכשיר את הרשות הפלסטינית ליום שאחרי"

בהמשך, התייחס מרכוס לאפשרות כי הרשות הפלסטינית תשלוט ברצועת עזה ביום שאחרי מלחמת חרבות ברזל. "מה שמעניין כאן הוא שארה"ב ומדינות המערב לחצו עליו כדי לגנות את זה, הוא סירב לגנות את זה, הוא הוציא בהתחלה אמירה שהייתה 'החמאס למעשה לא מייצגים את הרשות הפלסטינית או את העם הפלסטיני'. לא היה גינוי. אבל אפילו זה לא נשאר באתר שלהם יותר מכמה שעות, הורידו את זה ומיד אחרי זה השאירו שהנציג היחיד אש"ף ולא כל גוף אחר. הוא לא מוכן לגנות את זה. כולם מסתכלים על זה כבעיה, אבל עצם הלחץ של ארה"ב זו הבעיה".

"בגלל שארה"ב כבר מכינה, רוצה להכשיר את הרשות הפלסטינית ליום שאחרי, שהם יהיו האחראים, ולחזק אותם, לתת להם יותר כסף, לחזק את מנגנוני הביטחון שלהם", טען. "בשביל זה האמריקאים רוצים שהם יגנו. זה הדבר המסוכן ביותר, אנחנו מוכיחים שנים, מביאים את כל העדויות, של תמיכה מוחלטת של הרשות הפלסטינית ברצח ישראלים. פרסמנו השבוע שכל משפחות 1,500 הרוצחים שהגיעו לתוך ישראל עשו מעשי טבח ונהרגו, כל אלו על פי החוק הפלסטיני יוגדרו כשהידים והמשפחות שלהם יקבלו תשלומים לאורך כל החיים שלהם, זה החוק הפלסטיני. זה יצא כמעט 3 מיליון דולר".

לסיום, הדגיש מרכוס כי "משפחה של שהיד מקבלת מיד מענק של 6 אלף ש"ח ואחרי זה לצמיתות 1,400 ש"ח לחודש. כל יום מאז שעשינו את החישוב נהרגו עוד הרבה מחבלים. על פי חוק, ככה זה מנוסח בחוק הפלסטיני, כל מי, גם העצורים גם הם יקבלו עכשיו משכורת, כל מי שנעצר בעקבות התנגדות לכיבוש. התנגדות לכיבוש כוללת התקפה. במלחמות הקודמות עם עזה הפלסטינים פרסמו שקיבלו משכורות".

עריכה: שני רומנו

20/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: עטיה מוחמד/פלאש90
Paris