בן כספית ואריה אלדד

"ניסיון של חיזבאללה ואיראן להשפיע על המערכה בעזה"

הכתב והפרשן הצבאי טל לב רם ('מעריב', 103fm) דיווח על המשך הלחימה בצפון • עוד הוסיף על המצב ביו"ש: "גם שם ישראל מאותתת שהיא מעלה הילוך"


ביישובים רבים באזור הגליל בהם נהריה, קריית שמונה, ושלומי, נשמעו בשעה האחרונה אזעקות בעקבות שיגורים משטח לבנון. בעקבות הידיעה ביקשו אריה אלדד ורוני בר און לשוחח עם הכתב והפרשן הצבאי טל לב רם שדיווח על האירוע, והתייחס להתנהלות הכוחות בשטח בימים האחרונים.

בראש ובראשונה ביקש לב רם להתמקד דווקא באזור הצפוני, והסביר כי בשעות האחרונות המגמה שאנו רואים היא מגמת התרחבות הירי. "כל יום זה עולה פה עוד קצת. היום אנחנו רואים יותר ירי רקטות, יותר ירי פצמרים. גם באזורים בהם לא היו אזעקות בימים האחרונים. זה לא מטחים כבדים, אבל זה בדיוק הסימון הזה ובכל פעם זה עולה. יש שם את חיזבאללה, אבל אתם יודעים שגם השלוחה החמאסית שם התחזקה בשנים האחרונות, וזה עובד ביחד. גם היה נ"ט באזור ראש הנקרה, ואם תשימו לב לאורך כל הגזרה – יש לא מעט אירועים".

לב רם לא יכול להישאר אדיש לידיעה כי צה"ל חיסל כ־7 מחבלי חיזבאללה באזור רק ביממה האחרונה. "יש הרבה מאוד כוחות של הצבא, ומוקצה לזה חיל אוויר. זה ניסיון של חיזבאללה ואיראן להשפיע על המערכה בעזה - לבנון היא זירה מרכזית אם מתפתח משהו ליותר מזה".

הרתעה אמריקאית?

כשנשאל מה דעתו על המהירות בה הגיעו האמריקאים לטובת ישראל אמר: "זה נראה שהאמריקאים היו ערוכים לאפשרות שתתפתח כאן סוג של מערכה שמתקרבת למשהו רב זירתי. זה עדיין לא מתקרב לעצימות של מלחמה בצפון, וצריך להגיד את זה. ברגע שתתחיל פעולה קרקעית תהיה עוד יותר עצימות בכדי למנוע מאיתנו הכרעה בדרום".

לב רם לא שכח לשים דגש גם על אזור יהודה ושומרון שבוער אף הוא, והסביר: "אנחנו רואים פעילות מאוד אגרסיבית ורצופה עם הרבה מאוד היתקלויות עם מחבלים. יש 10 פצועים מכוח הימ"ס, אחד מהם פצוע קשה, וגם שם, ישראל מאותתת שהיא מעלה הילוך. כלומר, אחת התקיפות באזור הייתה באמצעות כלי טייס, והורידו שם חוליה. צה"ל לוקח גבולות גזרה הרבה יותר רחבים ממה שאנחנו מכירים".

מתכוננים לפעילות קרקעית בדרום

נקודה נוספת שיש להתייחס אליה היא הפעילות בדרום. "אנחנו בסימן הכנה לפעילות קרקעית", אמר לב רם. לדבריו, ביקור נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הוא לא מה שעצר אותם. "צה"ל משדר מסר של אנחנו הולכים לפעולה של כמה חודשים, ולכן אנחנו מכינים את הכוחות. יש לזה יתרונות, אבל יש לזה גם חסרונות. בזמן הזה אתה צריך לראות שאתה לא מאבד מהמוטיבציה של לוחמי המילואים והלוחמים הסדירים. במקביל, צריך גם לומר שלצד ירי הרקטות שהתגבר אנחנו רואים גם הישגים של חיל אוויר בשעות האחרונות".

לסיכום הדגיש: "יש אנשי מילואים שנמצאים בשטחי הכינוס. צריך להבין שמבחינת צה"ל עוד ייקח כמה ימים עד לכניסה קרקעית".

עריכה: עדן בן ארי 

19/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm
Paris