ינון מגל ובן כספית

"הייתי נותן להם את כל האסירים הביטחוניים, ונלחם בהם"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על הלחימה מול חמאס: "נכנסנו לשינה ארוכה, צריך לשטח את עזה" • טען: "איראן עשתה לנו את הסיפור הזה"


18 יום חלפו מחדירת אלפי מחבלי חמאס לשטחי עוטף עזה ודרום הארץ, וממסע הטבח שביצעו, שגבה את חייהם של כ־1,400 בני אדם והוביל לפתיחת מלחמה מול חמאס בעזה, זאת לצד מבט לזירה הצפונית שממשיכה להתחמם. 

הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13) שוחח עם ינון מגל ואלוף (מיל') יצחק בריק והביא פרטים נוספים על הלחימה המורכבת: "מחכה לראות מאיפה תבוא הישועה, אנחנו עדיין באותו מצב. אנחנו שבועיים וקצת אחרי הטבח הנורא, חמאס מתפקד והם בסדר, ובעולם מבזים אותנו. אמנם שחררו ארבעה חטופות אבל זה כלום מכלום. גם מה זה לרסק את חמאס? אני לא מבין. אנחנו פשוט לא מבינים עם מי יש לנו עסק, והסיפור של עזה לא יסתיים בעזה, יש לכך השלכות על מה שיקרה ביהודה ושומרון. נפל דבר בהוויה הפלסטינית. אחרי 75 מהנכבה שלהם, הם הבינו שאפשר להפוך את הגלגל. אנחנו בכל השנים הללו מכילים ומחפשים שקט, קנינו שקט ברצועה שעלה לנו בדם. השאלה היא מה לעשות שם". 

בהמשך, הוסיף: "הדיון הטקטי על האם להיכנס או לא, צריך לרכך הרבה ויש מה לרכך. אני רואה את חמאס מתפקדים. כל האנשים שהיו אחראים על הכישלון במשך 15 שנה הם אלו שצריכים להוביל אותנו. צריך לשאול את תושבי רצועת עזה מה הם אומרים. צריך לשטח את הרצועה, למחוק את חמאס. כל מה שתעשה ברצועה יקרין על אופי ההתנהלות שלך. הייתי נותן להם את כל האסירים הביטחוניים, ונלחם בהם. בעזה לא צריכה להישאר ישות פלסטינית כי היא תמיד תהיה עוינת. ברור שמצרים וירדן לא ירצו לקחת אותם. העולם יהיה חייב לקלוט אותם, קנדה פתוחה לפליטי מלחמה, לעיראקים, לסורים. בברלין יש 3.5 מיליון סורים. אחרת, אם לא תעשה את זה, תקבל שם ישות שתקרין שוב את הסיפור של חמאס". 

"הם לא מקבלים את הקיום שלנו"

"עוד לא הבינו את הנוסחה. חייבים לסיים עם עזה קודם, ואם נסיים שם במכה מוחצת, גם ביהודה ושומרון יהיו תזוזות לכאן ולכאן", הבהיר יחזקאלי. "הם הביאו עליהם את הגיהנום הזה. הנשקים שירו בילדי העוטף הם אלו שנתנו לרשות. כל מה שיהיה, ייגזר מהשאלה האם הבנו מה היה פה. אנחנו צריכים להבין שהצבא שלנו לא במוד של להבין את הפלסטינים, נכנסנו לשינה ארוכה. אנשי חמאס הם אנשים שרוצים לזרוק את כולנו לים, כנ"ל אבו מאזן וכל הפלסטינים. הם לא מקבלים את הקיום שלנו. אני גר ביהודה ושומרון, כולם פה חמושים". 

על ההתחממות מול חיזבאללה, אמר הפרשן לענייני ערבים: "זו מלחמת איראן. איראן עשתה לנו את הסיפור הזה, חמאס לא היה עושה את זה אם לא הרוח הגבית של איראן. אני מאוד מאמין לביידן שהוא איתנו, זה מחמם את הלב, אבל השאלה אם הוא יהיה התקפי עם העניין הזה. אני חושב שנסראללה ירים את הלהבות עד לרגע בו נגיד לו שאנחנו לא רוצים. הוא לא ייכנס לעימות כולל, אך כשייכנסו לרצועה, השפה תשתנה בצפון. זה פי אלף יותר מסוכן מחמאס". 

עריכה: מיכל קדוש 

24/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום מסך חדשות 13
Paris