אודי סגל וענת דוידוב

"ההיסטוריה מלמדת שאי אפשר לסמוך על המדינה"

שמוליק רביד, דודו של צחי שנחטף לעזה ואיבד את בתו שנרצחה באכזריות, על המשפחה שהתפרקה: "כולנו במתח, חרדה וציפייה שצחי יחזור"


לפני 19 יום, חייה של משפחת עידן מנחל עוז השתנו לבלי היכר; האב צחי נחטף לשטח הרצועה, וכעת הוא מצוי בשבי חמאס, ומעיין, הבת הבכורה, נרצחה באכזריות אין קץ על ידי המחבלים שחדרו לשטח ישראל. שמוליק רביד, דודו של צחי שנחטף, סיפר על תחושותיו בעקבות הטרגדיה המשפחתית.

"זה אירוע שצולם בלייב על ידי החמאס ושודר במשך כמעט חצי שעה מתוך הבית, מהטלפון של גלי וזאת המשפחה שלנו. אירוע מצמרר שתוך כדי הפריצה לממ"ד הם ירו למעיין בראש. מעיין הייתה בת 18, שרק סיימה את הלימודים. 3 ימים לפני כן היא חגגה יום הולדת", סיפר רביד, והוסיף: "הבית עוד היה מקושט בבלונים לכבוד השמחה".

"ירו בה ללא כחל ושרק לעיני כל האחים שלה, האחיות שלה", תיאר רביד את הזוועה. "מי שראה את הסרטים וגם דיבר עם גלי, ראה את צחי עידן מתבוסס, כולו ספוג בדם בתו, שזה כשלעצמו מזעזע. שבור ופגוע. גלי אישה חזקה ומדהימה ועוצמתית, אז זה מאפשר לנו להחזיק את המשפחה, אבל היא כרגע נמצאת במצב שרצחו את הבת שלה מול עיניה, חטפו את בעלה".

"אנחנו יודעים אגב שבוודאות הוא נלקח יחד עם עוד חבר בשם עומרי, ושניהם נלקחו בריאים ושלמים וחיים לעזה. יש לנו גם אינדיקציות שהוא הגיע בריא ושלם לעזה, מאז אנחנו לא יודעים מה קרה איתו. כולנו במתח, חרדה וציפייה שהוא יחזור מהר ובשלום, לפני שישכחו אותו", הבהיר.

"במצבים כאלה, אנשים מתגלים במלוא עוצמתם"

בהמשך התייחס לעוצמה הנפשית של גלי, אם המשפחה. "היא מדהימה, ומהמם כמה עוצמה יש באישה הזאת. אישה שמאבדת את בתה מול עיניה ובעלה איננו והיא לא יודעת מה עלה בגורלו, זה אירוע מאוד מאוד קשה ומזעזע וגם אישה עוצמתית יש לה עליות ומורדות. זו משפחה חזקה מאוד, תומכת, עוטפת. אני אגב לא יודע מי עוטף יותר, אנחנו אותה או היא אותנו. יש לה המון עוצמות וכוחות".

הוא ציין כי "במצבים כאלה, אנשים מתגלים במלוא עוצמתם והיא התגלתה במלוא עוצמתה, אבל המטרה שלנו כרגע והדבר הכי חשוב לנו לומר זה שאנחנו מצפים מהמדינה לעשות הכול ומהר ולא לפספס שום הזדמנות, כפי שכבר קרה בעבר עם אנשים אחרים - לשחרר את החטופים ולהביא לנו את צחי עידן הביתה".

אתם סומכים על המדינה?
"מצד אחד אין לנו ברירה, מצד שני, ההיסטוריה מלמדת שאי אפשר לסמוך על המדינה, גם ההיסטוריה האחרונה. לכן אנחנו מתראיינים ומצטלמים ועושים כל מה שרק אפשר בצורות פורמליות ולא פורמליות כדי להביא את צחי עידן ושאר החטופים הביתה".

"בסוף אם המדינה תפספס הזדמנויות, הצעות, רעיונות, כמו שעשתה בעבר עם אחרים, ככה הניסיון מלמד - ואנחנו גם יודעים שאם לא נוקטים במהלכים מהר, אז אחר כך הרבה יותר קשה ובסוף גם שוכחים את החטופים, למרות שפה אני מאמין שבגלל המסה הענקית של החטופים זה קצת יהיה יותר קשה שזה יקרה", סיכם.

עריכה: אמיתי דואק

25/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משפחות החטופים
משפחות החטופים  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris