ניסים משעל וטל שלו

"האיראנים מתייחסים לערבים כאל כוס חד־פעמית"

אליהו יוסיאן, יליד איראן וזוכה פרס ביטחון ישראל, טען: בחיזבאללה לא ימהרו להיכנס לעימות • העריך: הרפובליקה האסלאמית לא תמהר לשגר טילים לת"א


אליהו יוסיאן הוא עמית מכון משגב לביטחון לאומי, בוגר 8200 וזוכה פרס ביטחון ישראל. את שנות צעירותו העביר באיראן, תחת השלטון האסלאמי, ולאורך המלחמה הזו הוא קול בולט, הקורא מעל לכל במה לנקוט באכזריות כלפי האויב. הבוקר (ה'), בשיחה עם ניסים משעל וענת דוידוב ב־103fm, ניסה לנתח את הלך הרוח ברפובליקה שאותה הכיר מבפנים בימי הלחימה.

"בשפה תרבותית איראנית, הם רואים בערבים סוג ב'. הם מתנהגים כלפיהם כפי שהיו נוהגים בכוס חד־פעמית, שזורקים אחרי שהיא מתלכלכת ומביאים אחרת - כך כשערבי מת מביאים ערבי אחר", פתח יוסיאן, והסביר: "לא שמענו אף פעם בתולדות איראן שאיראני מתפוצץ באוטובוס, מתאבד או עושה פעילויות טרור בסגנון הערבים. לכן, האיראנים יישארו כמה שהם יכולים מאחורי הקלעים. הם לא יילכו, לא יתאבדו ולא יתלכלכו כמה שניתן - לא יעשו את זה עבור הערבים".

לאורך השיחה הסביר יוסיאן כי קיים הבדל תרבותי של ממש בין חמאס לחיזבאללה - כזה שצפוי להערים קשיים על הנעה של חזית צפונית בסיוע איראני. "אירוע של חמאס לא שווה אירוע של חיזבאללה. עזה הם סונים, חמאס הוא האחים המוסלמים, ג'יהאד אסלאמי הם סלפים והם רחוקים מאוד מהשיעה באיראן", אמר, וסייג: "לאיראנים יש אינטרסים להפעיל את חיזבאללה כי הם לא מתלכלכים ומלכלכים את חיזבאללה. מנגד, לחיזבאללה אין אינטרס להיכנס מהר כי אז חיזבאללה יצטרך לשחוט את לבנון על המזבח של איראן. בסופו של דבר, חיזבאללה הם 25 אחוז של שיעים בלבנון, יש להם אחריות על לבנון והם יושבים בפרלמנט הלבנוני".

יוסיאן הדגיש כי לאיראן עצמה אין כוונה להיכנס ישירות למערכה: "אם הכוונה מתי איראן תשגר טילים לתל אביב - אני לא מאמין שהם יתלכלכו עד כדי כך".

התקשורת - "גלאט כשר" בעד הפלסטינים

לקראת סיום השיחה תיאר יוסיאן את הלך הרוח התקשורתי והחברתי במדינה. "התקשורת המשטרית הכפופה לרפובליקה האסלאמית - 'גלאט כשר' תומכת ואוהדת את הפלסטינים. הם מעודדים את הטרור ומפמפמים אותו במובן התודעתי והפסיכולוגי", אמר.

באשר לרשתות החברתיות, הסביר המומחה, המצב שונה, וישנה חלוקה, כמעט שוויונית, בין 3 קבוצות שונות: "החברה האיראנית מתחלקת לשלושה חלקים: שלושים אחוזים בערך הם דתיים שמרנים תומכי משטר, התומכים בחמאס ובג'יהאד האסלאמי; יש עוד כשלושים אחוז בערך שהם חילונים־ליברלים במובנים שאנחנו מכירים מישראל, שגם ככה הם מתנגדים בתוקף למשטר ואוהדים את ישראל.

"השליש המכריע הם המסורתיים באיראן. קוראים להם 'השכבה האפורה', והם מתנדנדים - מצד אחד כואב להם על הפלסטינים, ומצד שני הם מבינים את האישיות של הפלסטינים וכל מה שהם עשו. בסופו של דבר, או שהם אומרים: 'עזוב אותי, לא קשור אלי, יש לי מספיק צרות בבית' - או שהם מאחלים לשני הצדדים שלום ושלווה", סיכם.

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

26/10/2023

ישראל במלחמה - 103fm


איברהים ראיסי
איברהים ראיסי  |  צילום: KARIM JAAFAR/AFP via Getty Images
Paris