ינון מגל ובן כספית

"יש אומרים שיש פה כוונה לעשות הון פוליטי על גב המשפחות"

צביקה מור, אביו של איתן החטוף בשבי בעזה, בביקורת על התנהלות מטה הורי החטופים: "חש שאני לא מיוצג במטה, תעתיקו את אוהל המשפחות מקפלן"


איתן מור היה בצוות האבטחה של מסיבת הטבע בקיבוץ רעים בשבת שלפני 23 יום, ומאז הוא חטוף בשבי בעזה. צביקה מור, אביו של איתן, שוחח עם ינון מגל ויוסי יהושוע וסיפר על תחושותיו בעקבות השתלשלות העניינים, והקריאה לשחרר את כל אסירי חמאס תמורת כל החטופים.

"כן, אני מסכים מאוד לקמפיין של 'כולם תמורת כולם', אבל איך שאני מסביר את זה. אם היו מבטיחים לי שמשחררים 6,000 אסירים ואז מורידים עליהם פצצת דלק ושורפים אותם, אני חותם על זה עכשיו. אם אומרים לי ש'כולם תמורת כולם' זה שאנחנו מחזירים הביתה את יקירינו ותמורת זה, כולם בעזה יקבלו אוכל ומים ודלק ותרופות, אז אני מוכן. זהו. אבל בשום אופן לא עסקת שליט 2", אמר.

הוא הדגיש: "בשום אופן לא לגרור אותנו שוב פעם ולפגוע בנכדים ובנינים שלנו ולהוריד את הביטחון הלאומי ולהראות לכל העולם שאנחנו לחיצים ולא מוכנים לספוג כאב. מי אמר שאני רואה עסקה? זה לא שחור ולבן של הפקרת החטופים חלילה או עסקה בזיונית. יש למדינת ישראל יכולות וארסנל כלים. מי שעשה את אנטבה לפני 47 שנים, יכול לחשוב על משהו יצירתי, תחבולה. זה לא שחור ולבן, או זה או זה. יש גם דרך שלישית".

אתה חושב שפעולה צבאית תשחרר אותם?
"זו יכולה להיות פעולה צבאית. זה יכול להיות איזשהו לחץ מאיזשהו מקום שהחטופים יהפכו לנטל, ולא לנכס".

בהמשך העביר ביקורת על פעילות מטה משפחות החטופים, כשטען: "כולם יודעים שבמטה הזה, עומד בראשו רונן צור. אני מרגיש שאני לא מיוצג במטה הזה. אף אחד לא קרא לי לחשיבה אסטרטגית, לניסוח דפי מסרים. אף אחד לא קרא לי אתמול לפגישה דחופה עם ראש הממשלה או לפגישה היום עם גלנט".

"יותר מזה, כשאני מצליח להגיע לפגישה עם ראש הממשלה, עומד שם בש"ג של פיקוד העורף ומתחנן שייתנו לי להיכנס כי גם הבן שלי חטוף, אז אחר כך אומרים עליי שאני באתי בדלת האחורית. אז אני שואל, מי רשאי להיכנס בדלת הקדמית? על פי מה? ואין לי תשובה לזה", הוסיף.

וזה רק אתה או שממדרים עוד אנשים?
"יש עוד אנשים שלא באים להם בטוב. יש לי את כל החסרונות. אני גם דתי, גם מתנחל, גם מצביע ימין, וגם אבא למשפחה ברוכת ילדים. את כל החסרונות יש לי, אז אני לא בא להם בטוב עם המסרים שלי. אבל אם אתם לקחתם פיקוד על המשפחות, אז אתם צריכים לייצג את כולם. בינתיים אנחנו לא מיוצגים".

"לא יודע מה לעשות הלאה אם אני לא מיוצג"

"אני ביקשתי 'תעתיקו את אוהל המשפחות מקפלן'. אני מרגיש לא נוח להגיע לשם. חבר שלי, אליהו ליבמן, שבנו חטוף יחד עם בני, הגיע לשם וראו אותו שם, הוא הגיע עם הכיפה וה־M16 שלו, כי אנחנו גרים בחברון בשכונה אלימה, וצעקו עליו שם, 'לך מפה, יא חתיכת מתנחל, מי הזמין אותך לפה?' הדבר היחיד שמגן עליי כשאני בא לקפלן, זה אם אני בא עם תמונה של הבן שלי על החזה. זה מה שמגן עליי. אם אני אבוא בלי, עם הכיפה שלי והנשק, יכולים לסקול אותי שם, יכולים להעיף אותי משם. זה לא ייתכן", ציין בצער.

לדבריו, "יש אומרים שיש פה כוונה לעשות הון פוליטי על הגב של המשפחות, שהרוב אלה אנשים דוממים, לא חדים על זה. אני הייתי באוהל בשבוע שעבר, ובאוהל של המשפחות שם אני ראיתי ששמו שלטים של 'ביבי עם דם על הידיים', אז זה גם כן הוכחה לדבריי, לצערי הרב, והוכחה לדרישה המוצדקת שלי לנתק את אוהל המשפחות מקפלן לחלוטין. לצערי, זה לא נעשה עד עכשיו ואני חושב מה לעשות הלאה, לא יודע מה לעשות הלאה אם אני לא מיוצג".

"זה המקום שלי לתת אמון בראש הממשלה"

במהלך השיחה, הדגיש מור: "אני נותן אמון בראש הממשלה ובקבינט המלחמה ובכל מערכת הביטחון שהם עושים את הכול כדי להשיב את היקרים לנו הביתה. אני מחזק אותם שימשיכו לעשות את זה. יש דברים שאני קצת יודע מהפעולות שעושים, ששמעתי מהקצין שמלווה אותנו".

"אני מחזק את ראש הממשלה לעשות את מה שצריך. בניגוד לאחרים, שדורשים לדעת את כל התוכניות האופרטיביות לפרטי פרטים כי מגיע להם, כי בעצם המדינה זה כמו סלקום, 'אני משלם 30 שקל בחודש, אתם תנשקו לי את הרגליים' - אז בניגוד לעמדה הזאת של ה'מגיע לי', אני מחזק את ידי ראש הממשלה ושר הביטחון וכל הקבינט שימשיכו בכל הכוח לעשות את מה שצריך", הוסיף, "אני מבין שאי אפשר להגיד לי את הכול ולא צריך גם להגיד לי את הכול. זה המקום שלי לתת אמון בראש הממשלה ובכולם שמבינים את גודל השעה".

29/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris