ניסים משעל וטל שלו

"נסראללה ינסה לעשות משהו שלא יגרור לפתיחת חזית"

ראש אמ"ן לשעבר אלוף (מיל') עמוס מלכא על ההמתנה לנאום מזכ"ל חיזבאללה • על רה"מ: "שיקול דעתו בניהול המלחמה פגום - לא ממוקד בניהול הלחימה"


על רקע החשש מפתיחת חזית צפונית כחלק מהמלחמה מול חמאס והעמקת התמרון הקרקעי, מחר (ו') צפוי מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לנאום אל מול הציבור. אלוף (מיל') עמוס מלכא, ראש אמ"ן לשעבר, התייחס לכך.

"אני חושב שפחות מחכים למוצא פיו אלא בעיקר ל-האם זה יגרור לאחר מכן פעולה. אנחנו נמצאים כרגע בלחימה ממוקדת בחזית הדרום, אבל רואים מה קרה בשבועות האחרונים בגבול הצפון. כרגע מנסים להימנע מפתיחת חזית, אבל אני חושב שמדינת ישראל ופיקוד צפון נערכים למצב שהחזית הזאת תיפתח, גם אם זה לא ביוזמתנו", טען, והוסיף: "אם תיפתח חזית לבנון ברמה של טילים, רקטות ארוכות טווח ומדויקות, אז ללא ספק זה אירוע שונה".

עוד אמר: "אני חושב שנסראללה מסתכל גם ורואה מה קרה ברצועת עזה מ־7 באוקטובר, הוא זוכר מה קרה ב־2006 בכפרים השיעים ובביירות. אני חושב שהוא רואה גם בשבועיים האחרונים פגיעות מאוד מדויקות וסיכולים מאוד מדויקים על האנשים שלו. אני מניח שמעריכים במודיעין ששיקול הדעת שלו אמור לקחת גם את זה בחשבון".

יש היום אינטרס לאיראן לדרדר את חיזבאללה למלחמה?
"אני חושב שלא. אני חושב שאיראן בנתה לחיזבאללה את היכולות הללו לרגע שבו איראן תזדקק לו, ופחות לרגע שבו נותנים את מס ההשתתפות בפעולות של חמאס. השיקולים הרציונליים שלי, אני מניח גם של אחרים, שהאינטרס לפתוח חזית מלאה הוא לא גבוה, אבל לעולם אל תגיד לעולם".

לדבריו, "אני חושב שהוא ינסה לעשות את המאמצים כדי לא להסתבך בפעולה רחבה, אבל את יודעת שסיכון מחושב כולנו עושים, אבל כשאנחנו טועים בסיכון מחושב זה הופך להיות לחישוב מסוכן. אני חושב שהוא ינסה לעשות משהו שלא יגרור אותנו לפתוח את החזית".

במהלך השיחה, גם הדגיש כי "אני חושב שחמאס לא לגמרי מבין את תוכנית הפעולה, וזאת הכוונה של צה"ל שהוא לא יבין לגמרי את תוכנית הפעולה. המבצע הזה יצא לאור הגדרת מטרה של הקבינט שהיא אולטימטיבית מאוד, השמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של החמאס. הגדרת מטרה כזאת על מנת לעמוד בה, צריך לעשות פעולה שהיא לא קצרה, אלא יסודית".

"נתניהו לא ממוקד בניהול הלחימה. הוא ממוקד בהישרדות"

בהמשך, העביר ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת על רקע ההתבטאות של ראש אמ"ן אהרון חליוה שאמר אתמול שוב כי אמ"ן תחת פיקודו כשל. לדברי מלכא, "שיקול דעתו של נתניהו בניהול המלחמה כרגע פגום ונוטה לכיוון של משחק האשמות והתכוננות לתוכנית התנתקות מאחריות".

"אם יש לו את הזמן ביום השני והשלישי במלחמה לעסוק האם ועדת החקירה שתקום היא תהיה ממשלתית או ממלכתית, ואם ברגע שעושים את המבצע לחילוץ אורי מגידיש, הוא מתעסק במשך 3 שעות בציוץ הזוי ומסוכן - אני רואה שהוא לא ממוקד בניהול הלחימה. הוא ממוקד בהישרדות", הדגיש.

"אם כל כולו היה ממוקד בלחימה, היינו רואים בדיוק כמו שאנחנו רואים אצל המפקדים של הצבא והשב"כ. שהם יחזרו לאחר מכן לתחקורים באומץ וביושרה, אבל כרגע הם אך ורק בניהול המלחמה והם גם משתמשים במילה אחריות, דרך אגב. מילה שקצת נעלמה בירושלים", סיכם. 

עריכה: אמיתי דואק

02/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמוס מלכא
עמוס מלכא  |  צילום מסך: מתוך עמוד היוטיוב של התנועה לאיכות השלטון
Paris