אודי סגל וענת דוידוב

"מציע לא להתרשם ממתינות הנאום אל מול השטח"

אל"מ (מיל') קובי מרום, מומחה לביטחון לאומי ולזירה הצפונית, על החשש מהסלמה מול חיזבאללה על רקע דברי נסראללה: "צה"ל צריך לנצל את ההזדמנות"


על רקע המלחמה הקשה מול חמאס, זהו היום ה־31, החשש לפתיחת חזית צפונית מול חיזבאללה עדיין קיים, זאת נוכח נאומו של מזכ"ל חיזבאללה נסרללה והירי לקריית שמונה אתמול (א'). אל"מ (מיל') קובי מרום, מומחה לביטחון לאומי ולזירה הצפונית, הגיב לדברים. 

"בואו נסתכל רגע על הזירה של אחרי נאום נסראללה, אני מציע לעצמנו להפסיק ליצור דרמה סביב הנאומים של האיש, יש סיבה מדוע חודש הוא לא דיבר", אמר מרום, והוסיף: "ראינו נאום זהיר, מדוד, שתיחם בסך הכול את המעורבות של חיזבאללה בסיוע לחמאס שהחל במתקפה".

לדבריו, "יש לנו כאן מלחמת התשה שקורית ואני מציע להיות זהירים. יש פה ארגון מתוחכם, מפתיע, שגם בתוך גבולות הגזרה של הלחימה כרגע, שהיא מתוחמת, יכול מאוד להפתיע את צה"ל בתקיפה, יש לו הרבה מאוד כוחות על הגבול, לכן אני לא מציע להתרשם מהמתינות של הנאום אל מול מה שיקרה בשטח ואנחנו צריכים להיות מאוד זהירים, בטח אחרי 7 באוקטובר. כמובן יכולה להיות מיס קלקולציה של כמות נפגעים באחד מהצדדים שתגרום להסלמה".

"נדמה לי שאפשר לומר אחרי חודש של לחימה, שבהערכת המצב של האילוצים והדילמות, האיראנים וחיזבאללה נוטים כרגע לא להרחיב, מחיר ההפסד וההימור שלהם גבוה מדי. אבל ברור לחלוטין שהמציאות הזאת של לחימה ופינוי של עשרות אלפים לא יכולה להיות בסוף המלחמה", הבהיר. 

המשיך, ואמר: "7 באוקטובר הוא רגע שכולנו התפכחנו מאיזושהי תפיסה, גם בצפון. ברור לחלוטין שהמצב שכוח הקומנדו של חיזבאללה נמצא עשרות מטרים מבתי מטולה וזרעית הוא בלתי נסבל בכל קנה מידה, וכמובן שלא נאפשר את זה לאחר מכן".

לטענתו, "זה לא יקרה בשום הסכם מדיני וגם לא האו"ם הספרדי והצרפתי שנמצא שם יעשה את העבודה בשבילנו. צה"ל יצטרך להילחם כדי ליצור מציאות אחרת, אחרת לדעתי זו תהיה טעות אסטרטגית ובכייה לדורות. אנחנו כבר בתוך מלחמה, פינינו עשרות אלפי אנשים, יש לגיטימציה ותמיכה של הציבור, אני יודע שקבינט המלחמה דן באופציה הזאת. זה מה שצה"ל צריך לעשות. לנצל את ההזדמנות הזאת כדי ליצור מציאות אחרת בגבול הצפוני".

"החשיבה שבמצב הזה נסיים את הלחימה היא לא סבירה"

בהמשך טען: "זה נכון שהקבינט החליט על עדיפות בזירה הדרומית, בצדק, אבל יש לחימה בגבול הצפון. בגבול הצפון יש לחימה בכל יום עם ירי נ"ט ליישובים. זה כבר ברמה של ימי קרב, אנחנו כבר מזמן לא בתקריות כאלה ואחרות".

"אנחנו כבר בהסלמה של עשרות רקטות לקריית שמונה אמש, ירי נ"ט לתוך היישובים, זאת אומרת, כל מטרה אזרחית או צבאית חוטפת טילים מהצד השני", הדגיש, והוסיף: "החשיבה שבמצב הזה נסיים את הלחימה היא לא סבירה - כי עשרות האלפים לא יחזרו".

"אני לא רואה שום מהלך מדיני שגורם לחיזבאללה לסגת. יכול להיות שצה"ל יצטרך להילחם בדרום לבנון, לסלק את כוח רדואן, אפילו לכמה שבועות או חודשים לשבת בשטחים שולטים כדי לתת לתושבים תחושה שהמציאות השתנתה. אני שמח שהתפכחנו, אבל במציאות הזאת, אף אחד מעשרות האלפים לא יחזור. אין ברירה אחרת", אמר. 

"צה"ל נלחם ויוזם ומנצח"

לגבי המערכה בדרום, ציין: "צה"ל נלחם ויוזם ומנצח, אבל אני רוצה לומר לעצמנו שנסתכל גם כאן על המציאות נכוחה. האתגר של צה"ל כרגע בלחימה בתוך עזה הוא אתגר שלא ידענו אותו מעולם, הוא גם לא דומה לשום אתגר שהאמריקנים התמודדו איתו, בשום זירה, לא אפגניסטן ולא עיראק".

"זו עיר מבוצרת ברמה שלא הייתה קיימת, ויש פה מגוון אלמנטים של לוחמת גרילה שהחמאס מפעיל. זה ייקח חודשים ארוכים. וצריך לומר לעצמנו ביושר - אחרי יותר משבוע, החמאס עוד נלחם, הוא נחוש, מערכת השליטה שלו פעילה", הוסיף. 

"יש פה מערכת שנלחמת והיא נחושה, היא עוד לא נשברה ואני לא בטוח מתי. אני אומר את זה כי כשמתסכלים רגע על מטרות הלחימה שבעיניי הן מאוד יומרניות, אל מול שעון המלחמה הבינלאומי, בעיקר האמריקני, אל מול החורף שבדרך - אני שם כאן סימן שאלה שאין לצה"ל את כל הזמן שבעולם, ושימו לב שאנחנו עוד לא התחלנו לטפל בשתי חטיבות חמאס בדרום הרצועה, במרחב רפיח וחאן יונס. כשאני משקלל את כל האלמנטים האלה, אני בספק אם צה"ל יוכל לעמוד במטרות המאוד יומרניות שהדרג המדיני שם לו", סיכם. 

עריכה: אמיתי דואק

06/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris