אודי סגל וענת דוידוב

"אנו יותר קרובים להתחלה מאשר לסוף"

א', לשעבר בכיר במוסד, על המלחמה המורכבת • על ארה"ב: "עוצרת את המערכת הצירית מלהשתגע" • טען: "נסראללה מוכן לקחת סיכון כדי להיגרר למלחמה"


ב־7 באוקטובר, חדרו אלפי מחבלי חמאס אל שטח ישראל, במתקפה שלא נראתה עדיין בהיסטוריה של המדינה. מאז, חיזבאללה ניסתה לחמם את הזירה הצפונית, זאת לצד החות'ים שלרגע הצטרפו גם הם למערכה.

א', לשעבר בכיר במוסד, הביע את דעתו על המשך המלחמה: "אני חושב שמבחינת זמן, אנחנו יותר קרובים להתחלה מאשר לסוף, גם אם זו תהיה מערכה מצומצמת לדרום. באשר לצפון, ככל שהתרחקנו מהשבעה באוקטובר, האינטרסים והשיקולים המרסנים שלהם רק גברו. אחד השיקולים המכריעים אצל נסראללה בבוקר השבעה באוקטובר זו ההיחלשות לתפיסתו של צה"ל ושל החברה הישראלית. מצד שני, ההתייצבות של ביידן, נושאות המטוסים, הגיבוי המוחלט בעיניהם מרתיע מאוד את הצד הצפוני, וקולות שנשמעים בתוך לבנון אומרים לו מבית לא להכניס את לבנון, שהיא לא תעמוד במה שעזה עומדת. נסראללה מוכן לקחת את הסיכון כדי להיגרר למלחמה". 

"אני חושב שאנחנו מנהלים את זה באיזון הנדרש", הוסיף. "אנחנו צריכים את הגב האמריקני, יש פה מערכת צירית עצומה שהמרסן שלה הוא ארה"ב. כרגע זה עוצר את המערכת הצירית מלהשתגע. יש לזה מחיר. צריך לזכור שביידן בשנת בחירות. חמאס ידע שישראל תבוא להתפוצץ עליו ובונה על אותם מוסלמים בעולם שיכריעו את דעת הקהל העולמית. הדבר היחיד שיכול לעצור את ישראל כרגע - דעת הקהל העולמית שתעצור אותנו מלהכריע את חמאס. אני מקווה שעושים את המקסימום כדי להבטיח שנכריע את חמאס, נביא את החטופים, ונישאר ידידים עם ארה"ב כי היא משמעותית". 

בהמשך דבריו, התייחס א', בכיר במוסד לשעבר, לימים שהובילו למלחמה, והבהיר: "יש פה טרגדיה בתפיסת הביטחון הישראלית. ברור שיש כאן כשל, דובר עליו, אני מאלה שנוטים לתת לאנשים, שחלקם היו בתוך הכשל, הם האנשים הכי טובים שלנו. אני מאמין בהם מאה אחוז ויודע שהם טעו ושהם יודעים טוב ממני מה הייתה הטעות שלהם, ותראו איזה יופי הם מובילים אותנו קדימה עם מודיעין מצוין, אש מעולה, וביטחון ללוחמים ולמפקדים. אני מאחוריהם לגמרי, עד לניצחון". 

על האיראנים, אמר א': "השיטה של איראן היא לא להתאמץ ישירות. אנחנו במקרה הזה, הדאגה היא לא מאיראן אלא משלוחתה המרכזית חיזבאללה. כרגע בשעת חירום, להתחיל להתמודד עם ראש התמנון - היכולות הן מוגבלות. אני חושב שאנחנו גם לא רוצים להגיע למדרגה הזו, צריך להסתכל מה ההיגיון האזורי והעולם, כולם פה יחטפו. ככל שנרחיק מגבולותינו, תהיה לנו פחות לגיטימציה". 

עריכה: מיכל קדוש 

07/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אורן בן חקון/פלאש90
Paris