אודי סגל וענת דוידוב

"לבוא ולהגיד שהממשלה לא פועלת - שטויות"

ראש עיריית שדרות אלון דוידי על הסיוע הממשלתי לתושבי העיר שנאלצו להתפנות מבתיהם מפרוץ המלחמה • סייג: "אני מרגיש שבמצב חירום תמיד צריך יותר"


באופן מפתיע, הודה אתמול (ג') יו"ר ועדת הכספים משה גפני כי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' החליט לבלום את העברות הכספים הקואליציוניים לטובת המפונים מבתיהם, ואף להקדישם לצרכים הקשורים ללחימה. 

ראש עיריית שדרות אלון דוידי התייחס לסיוע שמקבלת עירו מפרוץ המלחמה: "אנחנו במלונות, רק תושבי שדרות שמפונים במלונות זה עלות של כמעט חצי מיליארד בשנה. אנחנו קיבלנו מקדמות ממשרד הביטחון שעבד איתנו בחודש הראשון. אנחנו עכשיו עושים את ההסכם עם משרד התיירות, וכל מה שעובר אלינו, אנחנו מעבירים הלאה".

לדבריו, "אני מרגיש שבמצב חירום תמיד צריך יותר. אני אתן לדוגמה, עברו לתושבי שדרות ולעוטף מענק של אלף שקל לכל בן אדם בתחילת החודש שעבר, המענק הזה צריך להגיע לתושבים גם בחודש הזה. בסוף הבן אדם שהוא יוצא ויש לו בית בשדרות והוא למעשה עקור משם, אז אין לו בגדים וצריך לעשות לו את הכביסות וצריך לעשות עוד הרבה דברים".

"הקמנו בימים האחרונים עשרות מקומות של בתי ספר, גנים, אנחנו מקימים מעונות יום, אנחנו משתדלים לתת פעילות גם למבוגרים וגם לצעירים", ציין, והוסיף: "אני אמרתי לשר ואני חושב שהוא קיבל את ההנחה הזאת, שכמו שהצבא עכשיו נמצא בתוך עזה או מחוץ לעזה ולמעשה הוא מקבל אשראי בטוח, אנחנו צריכים לתת לעורף האזרחי את הדברים בצורה מסודרת, בלי כל פעם שצריך ללחוץ ולצעוק".

חיילים באזור שדרות ב7 באוקטובר מלחמה חרבות ברזל. צילום אורן בן חקון/פלאש90

חיילים באזור שדרות ב־7 באוקטובר מלחמה חרבות ברזל // צילום: אורן בן חקון/פלאש90

עם זאת, הדגיש: "לבוא ולהגיד שהממשלה לא פועלת זה שטויות במיץ גזר. אני לא יודע מה מדברים על כספים קואליציוניים, לא מכיר את הסוגיה הזו, אבל אני יכול להגיד לך שיש לנו שיח רציף עם כולם, ממנכ"ל משרד רה"מ, גם ראש הממשלה שנפגשתי איתו גם שבוע שעבר".

כמה הוצאת עד היום מהקופה?
"אנחנו למעשה מוציאים מיליוני שקלים על כל מיני צרכים, אם זה סיוע, אם אלה תלושים שחילקנו ביוזמה שלנו, אם זה כל הכביסות שאנחנו עושים לתושבים, אם זה כל הציוד שקנינו ורכשנו עבור כל התושבים, אם זה אלפי מנות שחילקנו בתוך שדרות בימים הראשונים. גם אני מרגיש תלוש, גם אני נמצא למעשה כשחלק מהמשפחה פה וחלק מהמשפחה שם. כל לילה אני נמצא במקום אחר".

אתה יודע מתי תוכל להגיד לתושבים שלך שאפשר לחזור?
"הצבא צריך לתת לנו את התשובות. מתי שזה יהיה בטוח ומתי שנראה שבאמת הדברים ממשיכים להתקדם... אם אני עכשיו למשל חוזר לשדרות, אני למעשה לא יודע מבחינת ההגנה בשמיים, מבחינת התנהלות יומיומית".

"בסך הכול בנינו בכוחות אדירים באמת מערכת שנותנת מענה טוב. יש לנו רכזים בכל מלון. יש לנו מערכת חינוך שעובדת. לשגע עכשיו את התושבים כל יומיים לתת להם החלטה אחרת, אני חושב שזה גם לא דבר נכון", סיכם. 

עריכה: אמיתי דואק

08/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלון דוידי
אלון דוידי  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש90
Paris