ניסים משעל וטל שלו

"לא ישוחררו יותר מדי ישראלים בפעימה כזו"

רמ"ח שבויים ונעדרים באמ"ן לשעבר סא"ל (מיל') אבי כאלו על ההצעה האמריקנית להפסקת אש תמורת חטופים • סייג: "יש ערך בהיבט של התנעת התהליך"


אתמול (ד') עלתה דרישה מכיוונה של ארצות הברית בדבר קיומה של הפסקת אש בת כמה ימים במסגרתה ינצרו כוחות צה"ל את האש בשטחי רצועת עזה, זאת כדי להתקדם בסוגיית החטופים. מה עשויה להשיב הצמרת המדינית בתגובה להצעה? 

עורך הדין סא"ל (מיל') אבי כאלו, לשעבר רמ"ח שבויים ונעדרים באמ"ן ובכיר בחברת הייעוץ והמחקר 'פרוסט אנד סאליבן', התייחס לדברים: "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים כנראה בדבר הזה ואין לנו את התמונה המלאה. יש יתרונות וחסרונות, המאזן גם במקרה הזה הוא מורכב. מחד, כמובן לשחרור גם של אזרחים זרים, ודאי גם של בעלי אזרחות כפולה שחלקם ישראלים".

לדבריו, "יש ערך בהיבט של התנעת התהליך הזה, בעצם קיום המנגנון, בעצם הזרמת מים בצנרת הזו של המו"מ כדי שיניעו וייצרו חוויית הצלחה לשני הצדדים ויוכלו אולי לאפשר התקדמות. הצד השלילי זה העניין שכמובן קשור בזה שלא ישוחררו יותר מדי כנראה אזרחים ישראלים בפעימה כזו, יכול להיות שישוחררו האוכלוסיות היותר מוחלשות בהקשר הזה, אבל עדיין התמונה לא תהיה הוליסטית, לא תהיה מלאה ולא תאפשר בוודאי התקדמות משמעותית או פתרון של הסוגיה עם הכמויות האדירות שיש בידי חמאס של החטופים".

"בניגוד למשאים ומתנים בעבר בתחום הזה, הפעם הכול כמעט בחוץ ובפרקי זמן קצרים מאוד ותחת לחימה ועם עשרות משפחות שחשופות לאירוע הזה. אנחנו במקום שבו למעשה אין לנו יכולת לנהל את הדיאלוג הפסיכולוגי הזה שחמאס מנהל איתנו ויש חשיבות עצומה בחוסן. זה נשמע אולי קצת קלישאתי ומרוחק, אבל יש לכך ערך רב בייצוא מציאות מאפשרת בתוך המשא ומתן, החוסן הזה שמאפשר לנו לנסות ולקדם תהליך כמה שיותר מהר וכמה שיותר בטוח ומהימן אגב, גם המהימנות חשובה כאן להשבת החטופים", ציין. 

עצרת בכותל להחזרת החטופים // צילום: חיים גולדברג/פלאש90

עצרת בכותל להחזרת החטופים // צילום: חיים גולדברג/פלאש90

מה חמאס יכול לעשות בהפסקות האלה?
"בראש ובראשונה זה כמובן החשש הישראלי המוצדק להפסקת או קטיעת התמרון, אני לא כזה חושש בהקשר הזה כי הנרטיב הישראלי ברור. אבל יש פה גם יתרונות לישראל, לכאורה אפשר בתוך הסכם כזה למשל לקבוע שחמאס ימפה עבורנו את מצבת החטופים שבידיו. לא הבנתי שבידי ישראל למשל יש תמונה כזו. אני גם לא משוכנע שבידי חמאס יש תמונה כזו, בוודאי כשאנחנו יודעים שגם חטופים מוחזקים למשל בידי הג'יהאד האסלאמי, בידי אזרחים זרים כפי שפורסם. מצד שני, מבחינת חמאס, האינטרס המרכזי זה שהוא יכול עכשיו לנסות ולקחת את האירוע הזה, לאושש את כוחותיו, למלא מצבורי נשק, להכין את הכוח להמשך פעילות, יש הרבה מאוד מעלות בדבר הזה וכמו תמיד המציאות היא מורכבת ולעולם לא יהיה פה 1 או 0".

"אפשר ללכת לשיטה של 'הקש בגג' לבית חולים"

לגבי הפצצה אפשרית של בית החולים שיפא, אמר: "כל אמנות ז'נבה לדורותיהן נוסחו בעידן של מערכה סימטרית בין צבאות ואנחנו באירוע אחר לחלוטין כבר עשרות שנים. הפתרונות לכאורה קיימים ממה שאנחנו מכירים של הקמת בתי חולים שדה, של הרחבת המסדרונות ההומניטריים".

מה עושים אם הפצועים לא יוצאים?
"אפשר ללכת לשיטה של 'הקש בגג' לבית חולים, לא במובן האלים של המילה, של 'תתקשרו, אחרת אנחנו מפציצים', אלא יותר יצירה של תקשורת ונרטיב שיש פה סממנים של הפעלת כוח. המורכבות המבצעית והמשפטית היא חסרת תקדים".

אם אנחנו נגיע לנקודה האסטרטגית של שיפא במיוחד ועוד בתי חולים, זה אולי הדבר שעשוי להכריע את המלחמה הזאת?
"הולך ומצטייר ערך של יצירת ממד שובר שוויון מערכתי סביב בתי החולים, זה לא עניין שהוא בהכרח בטובתנו, והוא גם בוודאי לא בטובת החמאס, חלק מהדימוי שלו כארגון משיחי, ג'יהאדיסטי, דאעשי, האתגר הזה יחייב חשיבה מבצעית יצירתית אחרת וכמובן מענה הרבה יותר נקודתי מאשר הפעלת אש למשל מהאוויר, יותר באמצעות כוחות מיוחדים ויחידות מיוחדות, דברים שגם תוארו בקצרה בתקשורת".

עריכה: אמיתי דואק

09/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris