אודי סגל וענת דוידוב

"עדיין לא משוכנע שנסראללה בטוח שביידן יפעל"

סגן מפקד פיקוד הצפון לשעבר אלוף (מיל') איל בן ראובן על החשש מפתיחת חזית צפונית: "נסראללה מרים את הרף, מי שלוחץ על הכפתור כרגע הוא לא אנחנו"


אתמול (ש') תקפו כוחות צה"ל טנדר הממוקם במרחק של יותר מ־30 ק"מ ממטולה, זאת על רקע החשש מפתיחת זירה בחזית הצפונית. האם אנחנו קרובים מתמיד למערכה מול חיזבאללה? אלוף (מיל') איל בן ראובן, סגן מפקד פיקוד הצפון לשעבר וחבר בתנועת 'מפקדים למען ביטחון ישראל', הגיב על הסוגיה הנפיצה.

"דילמת הצפון הופכת להיות אחת מדילמות המלחמה המאוד משמעותית, לצד הדילמות האחרות", אמר בן ראובן, והוסיף: "יש לחץ מאוד משמעותי בקרב יושבי הצפון. אני מסתובב ביישובים ושומע את האנשים. אלה שנמצאים בקו העימות מדברים בצורה מאוד בהירה על 'לא נחזור, באם לא יהיה משהו אחר בצפון, אם לא תתנו לנו ביטחון אחר'. כמובן שהם ראו את מה שקרה בדרום והם לא מוכנים לחזור ולהיות תחת האיום הזה, תחת הפחד הזה, ולכן יש פה כל מיני אפשרויות כרגע".

לדבריו, "אין ספק שנסראללה כרגע מרים את הרף למעשה כל יום, צה"ל משיב אבל עדיין זה במסגרת מוגבלת. אני לא בטוח שנסראללה החליט ויודע בדיוק מה הוא רוצה להשיג בכל הסיפור הזה. הוא גם איש מאוד רציונלי והוא יודע שמה שאמר יואב גלנט, זה לא רק סתם איום, זה כמעט צורך".

שר הביטחון יואב גלנט. צילום: יונתן זינדל/פלאש90

שר הביטחון יואב גלנט // צילום: יונתן זינדל/פלאש90

"זאת אומרת שאם חס וחלילה מחר אנחנו מידרדרים - למחרת או שעה מיד אחרי זה יוצאים למהלך לבנוני, שבשלב הזה הוא מהלך אווירי, אבל כזה שהוא עשוי לפרק את לבנון, כי לא תהיה לנו ברירה אחרת פשוט", הבהיר. לטענתו, "מה שצריך לקרות זה חזרה לקיום 1701 שבעצם אמר 'מהליטני לא נכנס שום דבר'. השאלה היא איך משיגים את זה, האם משיגים את זה בכוח? כשיוצאים למערכה גדולה מול חיזבאללה רצוי וראוי לצאת עם כל הכוח והוא כרגע מושקע בדרום".

"רוצה להרתיע מישהו? אתה חייב שהמורתע ויהיה משוכנע שאתה מתכוון לכך"

בהמשך התייחס למעורבות האמריקנית בעימות עם חיזבאללה, ולאזהרות של ביידן לנסראללה, מהתערבות במלחמה נגד ישראל: "אם אתה רוצה להרתיע מישהו, אז אתה חייב שהמורתע יחשוב לפחות ויהיה משוכנע שאתה מתכוון לכך. כאשר עכשיו נסראללה מסתכל על הצד האמריקני, אני עדיין לא רואה ולא משוכנע שהוא בטוח שאכן ביידן יפעל בעניין הזה".

"פה עולה כל הסיפור של הקשר שלנו עם האמריקנים ועד כמה אנחנו עובדים בצליל מתואם ולא מתרחקים למול מה שקורה כרגע בעזה. אני חושב שעדיין הסיפור האמריקני ישנו, קיים, והייתי רוצה מעורבות אמריקנית שתוציא את חיזבאללה מהמשוואה או שתנסה ללחוץ ככל שאפשר גם באמצעים מדיניים מאוד מאוד חזקים, אולי בשילוב כוחות ערביים כאלה ואחרים, על נסראללה, על מנת לקיים באיזושהי צורה נסיגה לאחור מהמקום שבו הוא נמצא כרגע", הוסיף.

ג'ו ביידן, נשיא ארה

ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב // צילום: מרים אלסטר/פלאש90

עוד אמר: "האמירה הכי רצינית בעיניי ששמעתי עד עכשיו היא של אלוף פיקוד הצפון שאמר בצורה מאוד משמעותית, 'תפיסת הביטחון כפי שהייתה בצפון לא תהיה שוב'. את המשפט הזה אפשר לפרש להרבה מאוד מקומות - מכניסה לתוך לבנון, דרך פעילות חיל האוויר, ועד מתן ביטחון אחר ליישובי הצפון, כמו למשל החזקת הרבה מאוד כוח ביישובים, כפי שמתקיים רק עכשיו, אבל גם עם אזרחים וזאת שאלה גדולה מאוד".

"אני אגב המלצתי ואני ממליץ בעיקר לפוליטיקאים ולראשי רשויות לא להתלהם בשלב הזה, לא לקיים מערכת ציפיות שלא בטוח שאנחנו רוצים לקיים אותה - מבחינת הפעלת הכוח והמושג הזה של רמבו כל יכול. צריך להיות פה מאוד מאוד זהיר במילים ולשקול מאוד מאוד את הפעילות. לאיים זה בסדר, אבל לאיום, אם רוצים שהוא יהיה משמעותי, צריך להראות שמתכוונים לו", הדגיש.

איך אתה מגדיר את המלחמה שמתנהלת כרגע בצפון?
"זו עצימות הולכת וגוברת. זו לא מלחמה כוללת, זה רחוק מאוד מ־100. זה קרב הגנה, אני קורא לזה 'הגנה התקפית מוגבלת מאוד'. מי שלוחץ על כפתור ההפעלה כרגע זה לא אנחנו, זה חיזבאללה, אנחנו פועלים ומגיבים לעניין הזה, מתוך טעם רב בעיניי של הבנה של מה שרוצים בסופו של דבר להשיג".

"יש לנו מלחמה מאוד קשה בדרום, שם אנחנו צריכים את הכוח האיכותי ביותר שלנו, ואם יוצאים לצפון למהלך, אז כדאי לצאת עם הכוח האיכותי ועם כל הכוח, כי נסראללה וחיזבאללה זה אויב מאוד משמעותי וצריך לשם את כל הכוח. כנגד לבנון, חיל האוויר יכול לעשות פעולה מאוד מאוד משמעותית שכדאי מאוד שהציבור הלבנוני יבין את הדבר הזה ויעשה איזשהו מעשה. כדאי שהוא מאוד ילחץ את חיזבאללה לפני שמצבה של ביירות יהיה קשה", הבהיר.

עריכה: אמיתי דואק

12/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איל בן ראובן
איל בן ראובן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris