מילים ולחן

עוד לא אבדה תקוותנו

דודי פטימר שב אל סיפור הולדתו של המנון 'התקווה', הקשיים בדרכו להפוך להמנון הרשמי, הגרסאות השונות, הביקורת והחשיבות. בלעדי לדיגיטל של 103fm


מילים ולחן - עם דודי פטימר

בחודש האחרון, באחת התקופות הקשות ביותר שעוברות על העם היהודי בכלל והישראלי בפרט, ישנם יותר ויותר ביצועים שונים ומגוונים להמנון הרשמי שלנו, 'התקווה', וזה מחמם את הלב.

האחדות העממית והשירה ההמונית של 'התקווה' הובילו את חוקר המוזיקה דודי פטימר לצלול בפרק כחול לבן במיוחד אל סיפורו המרתק של ההמנון שחיבר נפתלי הרץ אימבר בשנת 1878 (כחלק משירו 'תקוותנו'), כמו גם על הוויכוח רב השנים לגבי מקורו של הלחן והצגת דוגמאות מוזיקליות והקלטות נדירות לכך.

בפרק מגולל פטימר את סיפורו הסוער של נפתלי הרץ אימבר, הנסיבות שהובילו אותו לכתוב את ההמנון, מאבקיו להכניסו לקונגרס הציוני (על אף התנגדותו הראשונית של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל), ניסיונות ההלחנה השונים, הגרסאות השונות לגבי מקור הלחן, ההצעות להחלפתו ועד הפיכתו באופן רשמי ב־2004 להמנונה של מדינת ישראל.

כמו כן עוסק פטימר בביקורות הרבות שהופנו כלפי ההמנון, הן בין בני עדות המזרח לבני עדות אשכנז והן בשל התעלמותו מבני המיעוטים במדינה (בייחוד הערבים), ויחסם כלפיו, תוך שימת דגש על חשיבותו בתרבות היהודית והישראלית, בעבר ובייחוד בהווה.

כּל עוֹד בַּלֵּבָב פְּנִימָה

נֶפֶשׁ יְהוּדִי הוֹמִיָּה,

וּלְפַאֲתֵי מִזְרָח קָדִימָה

עַיִן לְצִיּוֹן צוֹפִיָּה

 

עוֹד לֹא אָבְדָה תִּקְוָתֵנוּ

הַתִּקְוָה בַּת שְׁנוֹת אַלְפַּיִם,

לִהְיוֹת עַם חָפְשִׁי בְּאַרְצֵנוּ

אֶרֶץ צִיּוֹן וִיְרוּשָׁלַיִם.

הפודקאסט 'מילים ולחן' לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן.

14/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עַיִן לְצִיּוֹן צוֹפִיָּה
עַיִן לְצִיּוֹן צוֹפִיָּה  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris