אראל סג"ל

"אפשר להגביל את המערכה בלבנון בלי מלחמה כוללת"

פרופ' אייל זיסר (אוני' ת"א) על החשש מפתיחת חזית צפונית: "מה חיזבאללה יכול לעשות? את חלון ההזדמנויות הוא פספס"


מתחילת התמרון הקרקעי בשטחי רצועת עזה, חמאס ספג מכות קשות בדמות חיסול דרגים פיקודיים ותשתיות הטרור, זאת לצד החשש מפתיחת חזית מול חיזבאללה בצפון הארץ. כיצד עשויה להמשיך המלחמה המורכבת?

המזרחן פרופ' אייל זיסר (אוניברסיטת תל אביב) התייחס לדברים. "חיזבאללה מורתע, אבל גם אנחנו מורתעים", טען. "אחרי 7 באוקטובר, נוצר לנו חלון הזדמנויות שבו הוא מורתע יותר, כי אנחנו מוכנים לשלם את המחיר. יש גם את הצד השני של המטבע, לראשונה מקום המדינה ממשלת ישראל מפנה יישובים. אנחנו משחקים את המשחק שלו, זה נוח לו ולנו. אני חושב שאפשר להגביל את המערכה בלבנון ולהשיג הישגים משמעותיים בלי ללכת למלחמה כוללת, זה מסוכן". 

"כל הלבנונים, כולל בני העדה השיעית, לא רוצים מלחמה", הבהיר. "הם רואים מה קורה בעזה ואין להם חשק שעזה תהיה גן עדן לעומת ביירות. ברשתות החברתיות הפוליטיקאים הלבנונים אומרים שהדבר האחרון שהם צריכים זו מלחמה. נסראללה וחמאס הם אותו דבר אך לא אותו הדבר כי יש הרבה הבדלים. נסראללה הוא אדם שאנחנו מכירים הרבה שנים, חיזבאללה זה ארגון לבנוני ולא פלסטיני. אם נסראללה יחליט כי האיראנים נורא ירצו, והוא ישתכנע, אז יכול להיות". 

בהמשך, הוסיף: "אני חושב שיש מערכה בדרום, אני עוד לא רואה אותה נגמרת. צה"ל עושה מלאכה טובה, אבל אני לא רואה אותה מסתיימת. למרות הצהרות ראש הממשלה ואחרים, בואו נראה מה קורה בשטח. צה"ל כיתר את צפון הרצועה, אך בדרום הרצועה חמאס ממשיך לפעול. צה"ל צריך לסיים את המלאכה בעזה, ומתוך אותו שיקול של התכנון המבצעי של הצבא ומה הוא חושב מבצעית שנכון, צריך לחשוב לפני שהולכים בו זמנית. בעזה כל שנה התברר לנו שזה לא הולך. הלכנו לעופרת יצוקה, אחר כך עמוד ענן ואחרי צוק איתן. מיטוט חמאס זה דבר משמעותי, אך מצד שני - מה חיזבאללה יכול לעשות? את חלון ההזדמנויות הוא פספס. גם אם יתערב, זה לא יגרום לכך שלא נמשיך בעזה".

עריכה: מיכל קדוש 

14/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris