ניסים משעל וטל שלו

"אי אפשר לנצח בחוסר אמון מוחלט בין העם לממשלתו"

סגן הרמטכ"ל ומפקד פיקוד צפון לשעבר אלוף (מיל') יאיר גולן על המלחמה המורכבת • רחל בת ה־89, אמו של גולן: מקווה מאוד שנראה אותו חוזר לפוליטיקה


הבוקר (ה') נפתח היום ה־41 למלחמה הקשה מול חמאס בעזה, כאשר על הפרק ניצבת עסקת שבויים שעלולה להוביל לנצירת האש באופן זמני. כיצד עשויה להימשך הלחימה? אלוף (מיל') יאיר גולן, לשעבר סגן הרמטכ"ל ומפקד פיקוד צפון, התייחס לדברים, והעביר ביקורת קשה עם ההנהגה.

"אחת מהניצולות מנחל עוז אמרה לי 'כל מה שאנחנו רוצים זה אמפתיה, פשוט אמפתיה", אמר, והוסיף: "מנהיגים שלא מסוגלים לגלות אמפתיה לעמם, אינם ראויים להוביל את עמם ואת זה אנחנו צריכים לומר בקול ברור וחזק".

לגבי המשך הלחימה בעזה, טען: "צה"ל הביס למעשה את חמאס בצפון רצועת עזה. מצפון לנחל עזה, למעשה הארגון של חמאס קרס. כל מערכי ההגנה המתוחכמים שהוא בנה קרסו. זה כמובן עלה במחירים כבדים, אבל באופן יחסי למורכבות הלחימה, אני חייב להסיר את הכובע ולומר שצה"ל ניהל פה מערכה באופן מרשים. השאלה עכשיו, מה הלאה. אני חושב שכל מי שעיניו בראשו מבין שיש קושי אחד להיכנס יבשתית לדרום רצועת עזה, כי האזור הזה, בעצם פונו אליו כל תושבי הצפון".

לדבריו, "יש שם שני מיליון איש לערך בשטח קטנטן. המרחב הזה הוא צפוף להחריד, ברור שיש שם עוד הרבה מאוד חמאס, וגם אם חמאס הזה מוכה, כנראה שהיכולת להשמיד אותו במרחב הזה תהיה מאוד מאוד מוגבלת".

דרום רצועת עזה // צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90

דרום רצועת עזה // צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90

לטענתו, השלב הבא במערכה יתנהל כך - "1. שחרור החטופים, זה דבר חשוב ביותר. 2. הגעה לאיזשהו הסדר בחסות אמריקנית/מצרית/ירדנית/סעודית/מי שזה לא יהיה כדי שבמסגרתו יושלם המהלך הצבאי בהוצאה של בכירי חמאס, בניקוי השטח, באיזשהו פירוז עם ערבויות כאלה ואחרות ויצירת ישות שיושבת על הגבול בין מצרים לרצועת עזה, כך שאמצעי לחימה לא יוכלו להיכנס לתוך הרצועה ברמת סבירות מאוד גבוהה, באיזושהי פעילות שכנראה תכלול כמובן את חיל הים הישראלי".

"צה"ל גם חייב הגדרת מטרות מלחמה שהן ריאליות"

עוד אמר: "צה"ל גם חייב הגדרת מטרות מלחמה שהן ריאליות. להגיד 'אנחנו נשמיד את חמאס', כפי שאמר ראש הממשלה, צריך להגיד איך עושים את זה, באיזה פרק זמן עושים את זה. יכול להיות שמה שנראה בטווח הזמן הקרוב זה קודם כל איזשהו מצב סטטי. על רקע המצב הסטטי האלה תבוצע עסקת שחרור החטופים, דבר חיוני מאין כמותו".

הוא הדגיש כי "אני חושב שאם זה לא יקרה עכשיו ומהר, זו תהיה פגיעה אנושה בחברה הישראלית ושבר בלתי ניתן לתיקון באמון שבין האזרח למדינתו. זה חייב לקרות וחייב לקרות מהר. לאחר מכן, אנחנו נצטרך להתחיל להתעסק עם הנושא של שיקום רצועת עזה ויצירת מציאות ביטחונית יציבה יותר. היא תלווה בהכרח גם במבצעים צבאיים, להערכתי, בסדרי גודל הרבה יותר קטנים ממה שאנחנו רואים היום. אלה יהיו יותר פשיטות חטיבתיות, אולי אוגדתיות, לתוך עומק המרחב של דרום רצועת עזה, וכל הסיפור הזה יחדיו, שחרור האסירים, ההסדרה האזרחית והמשך הפעילות הצבאית זה ייקח עוד חודשים ארוכים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו // צילום: חיים גולדברג/פלאש90

ראש הממשלה בנימין נתניהו // צילום: חיים גולדברג/פלאש90

"השלב הסטטי הזה ברצועת עזה שיאפשר הסדרה עם החטופים, עם רעיון מסדר שניתן לממש אותו בפילדלפי, עם תחילת הטיפול ההומניטרי באופן יותר מעמיק, זה סיפור שלהערכתי ייקח לפחות חודש. זה לא יקרה בן לילה", הסביר, והוסיף: "בחודש הזה כמובן ישוחררו חלק גדול מהמילואימניקים. אסור להשאיר אותם יותר מדי בשירות פעיל. בסופו של דבר צריך להחזיר את המשק לפעולה תקינה. בחודש הזה תימשך פעילות מבצעית על בסיס, בעיקר הסד"כ הסדיר".

המשיך ואמר: "בחודש הזה ייעשה מאמץ אזורי על מנת לתת מענה גם לשיקום וגם לכך שפשוט באופן הרמטי לא יוכלו להיכנס אמצעי לחימה לתוך רצועת עזה, ובחודש הזה יקרו גם הרבה מאוד מהלכים פוליטיים בתוך מדינת ישראל. לא דבר פשוט הוא שעם יוצא למלחמה כאשר אין לו אמון בממשלה שלו. אי אפשר לצאת למלחמה ולנצח בה כאשר יש קרע עמוק וחוסר אמון מוחלט בין העם לבין ממשלתו, כאשר שרי הממשלה פוחדים לבקר את אזרחי מדינת ישראל הפגועים והפצועים והמוכים. כדי להצליח, אנחנו צריכים להסדיר קודם כל את הדברים הפנימיים שבתוכנו לפני שננצח את אויבינו מבחוץ".

אתה מתכוון להיות שם?
"אני מתכוון לעשות כל שלאל ידי, כפי שעשיתי בכל 40 השנים האחרונות, כדי להביא לכך שישראל תהיה מדינה בטוחה שמספקת לכל אזרחיה, בלי הבדל דת, גזע ומין, תקווה לחיים טובים יותר".

לשיחה הצטרפה רחל גולן בת ה־89, אמו של יאיר, שמתגוררת בבית דיור מוגן 'עד 120' בראשון לציון, וסיפרה על אומץ לבו במהלך המלחמה: "במה ששייך לבן שלי, אני מרגישה עשר". היא הוסיפה כי מקווה שיחזור לפוליטיקה. 

עריכה: אמיתי דואק 

16/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יאיר גולן
יאיר גולן  |  צילום מסך: 'כאן 11'
Paris