ינון מגל ובן כספית

"רוצה לראות את לפיד מתחת לאלונקה"

השר יעקב מרגי קרא להקמת ממשלה רחבה, שכוללת גם את יו"ר יש עתיד וליברמן: "כולם. ודאי, למה לא?" • הוסיף: "כמעט חוררנו את הספינה שישבנו בה"


על רקע המלחמה מול חמאס, זהו יומה ה־45, עמל משרד הרווחה על שלל החזיתות הנוגעות לטיפול באזרחי המדינה בעת חירום. שר הרווחה והביטחון החברתי יעקב מרגי התייחס להתנהלות הממשלה, וקרא להקמת ממשלת אחדות רחבה.

"אם מישהו שבשש אחרי המלחמה, העולם כמנהגו נוהג, אז הוא טועה או שהוא על כדורים. אין ספק שנצטרך להתכנס, החברה הישראלית לא הולכת לשום מקום", אמר מרגי, והוסיף: "אם אנחנו חפצי חיים, אנחנו צריכים לראות כאן ממשלת הסכמה לאומית רחבה. אני מוכן לשלם כל מחיר אישי כדי שתהיה פה ממשלת הסכמה לאומית רחבה. רבנו על שטויות, שכמעט בדקה ה־90... לא היה נשאר לנו על מה לריב כמעט".

עוד ציין: "אני קיבלתי על עצמי לא להכות על חטא על חזה של אף אחד. אני כל בוקר מכה על החזה שלי, על חטאים שלי. אני עושה חשבון נפש עם עצמי, והנה אני אומר לך - אנחנו יכולנו להביא למדינה הטובה הזאת, לעם הראוי הזה, לעם הטוב הזה - דברים אחרים, אבל נכנסנו לאיזו סחרחורת, כולנו, לוויכוחים כאלה ואחרים, אבל ראינו שלא הלך לנו".

לדבריו, "כולנו האמנו בצדקת הדרך, כל אחד, אני לא דן אף אחד, כל אחד בדעותיו, אבל בסוף, לא הלך פעם ראשונה, לא הלך פעם שנייה, הדין יקוב את ההר, כמעט חוררנו את הספינה שישבנו בה. אני לא רוצה לחזור לשם".

איך ראית את האמירה של יאיר לפיד על אי אמון קונסטרוקטיבי וממשלת חירום עם החרדים?
"אני רוצה לראות, קודם כל עכשיו, כשכולם מתחת לאלונקה, גם את יאיר לפיד מתחת לאלונקה. שייכנס יחד עם בני גנץ, יחד עם גדי איזנקוט לממשלה הזו, לקחת חלק בהחלטות הקשות, הרות הגורל. אחר כך, שש אחרי המלחמה - הכול יכול להיות".

גם את ליברמן?
"כולם. כן, ודאי, למה לא?"

צריך אסון כדי שכולם יתאחדו במדינה הזאת?
"אוי ואבוי לנו. לא למדנו כלום מההיסטוריה, וחטפנו. אולי זה שכר הלימוד שאנחנו משלמים, היקר הזה".

"אסור לקבל החלטות כששרירי הבטן מכווצים"

לגבי גודל הממשלה הנוכחית, הודה: "התחושה לא נוחה, גם אני הייתי רוצה להיות חבר ממשלה של 18 משרדים בלבד, אבל זה היה אילוץ פוליטי שנאלצנו אחרי 5 מערכות בחירות להקים ממשלה כפי שהוקמה. לומר לך שכולם נוח להם ההרכב של הממשלה? לא כולם. כולם נוח להם מהגודל של הממשלה? לא. כרגע, תוך כדי תנועה, לזעזע ממשלה באמצע עלייה תלולה... אנחנו באתגר לא פשוט".

במהלך השיחה, התייחס גם לדין עונש מוות למחבלים שלקחו חלק בטבח ואמר: "שרירי הבטן מכווצים, יש כעס עצום, יש גם חשבונות נפש עמוקים. אסור לקבל החלטות כששרירי הבטן מכווצים. אנחנו נתכנס ברוגע, נעשה מבחן, נסתכל ימינה, שמאלה, נראה את המציאות החדשה, לפי זה נקבל החלטות. צריך לקבל החלטה, למה עכשיו? מי ממהר? למה?"

לקראת הסיום, התייחס לסוגיית גיוס החרדים: "אני מעודד גיוס חרדים, לא מהיום, מאז ומתמיד. לצערי הרב, הצבא לא עומד בקצב. גם עכשיו, לאור היוזמה הברוכה של חבר'ה צעירים, יוזמה עצמאית, הצבא לא עומד בקצב. יש לנו בחברה החרדית עוד פוטנציאל אדיר לגיוס, וחבל, החברה הישראלית מפסידה אותם".

ביום שאחרי המלחמה, במסגרת חוק הגיוס החדש, אתם תסכימו שמי שלא לומד יצטרך ללכת לצבא?
"אנחנו מסכימים היום, למה אחרי המלחמה? מסכימים היום שמי שלא לומד, שיילך".

עריכה: אמיתי דואק

20/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יעקב מרגי
יעקב מרגי  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris