אודי סגל וענת דוידוב

"האובססיביות שבה אנו דנים בחטופים מעלה את המחיר"

השר לשעבר אביגדור ליברמן על המו"מ לשחרור החטופים: "חמאס מזהה שזה המקום החלש שלנו ומנצל זאת עד תום" • טען: "אף אחד לא מפקיר אותם"


במהלך הימים האחרונים, פרסומים חוזרים ונשנים בצמרת המדינית מבשרים על עסקה קרובה לשחרור חטופים משבי חמאס. שר הביטחון לשעבר חבר הכנסת אביגדור ליברמן שוחח עם ענת דוידוב ואודי סגל והתייחס לעסקת החטופים המתגבשת.

"אני לא מתכוון לדון באולפנים, לא של הטלוויזיה ולא של הרדיו על נושא החזרת השבויים. אני חושב שהאובססיביות שאנחנו דנים בנושא רק מעלה את המחיר. חמאס עוד פעם ועוד פעם מזהה שזה המקום החלש שלנו ומנצל את זה עד תום. אני סומך על הצוות של משרד הביטחון. כמה שפחות פוליטיקאים יהיו מעורבים, ככה זה יותר בריא", אמר ליברמן.

עוד הוסיף לגבי הדיון שנערך אתמול (ב') בכנסת, ובו אירע עימות בין חברי כנסת למשפחות חטופים וגם להמתנה שלהן מחוץ לקריה, לפני המפגש עם קבינט המלחמה: "אין ספק שמשפחות החטופים נמצאות במצב מאוד קשה, מאוד מורכב וצריך להתייחס אליהן ברגישות רבה. צריך להתייחס בכל הרגישות, לא היו צריכים להקפיד על קוצו של יוד - מי נכנס, מי לא נכנס, בטח לא לתת להן להמתין שם שעות, אבל אני לא רוצה לנצל את הריאיון לביקורת על הממשלה".

עם זאת, לגבי תחושת ההפקרות שחלק מהמשפחות מרגישות, הדגיש: "אני יכול להבין כל תחושה, ואני בטוח לא מתומכי הממשלה הזאת, ואני אומר - אף אחד לא מפקיר אותם (את החטופים). עם תחושה אי אפשר להתווכח ולא צריך להתווכח. אני אומר לך שבאמת מאות אנשים עוסקים בזה יום-יום, דקה-דקה. גם במערכת הפוליטית יש אנשים שעושים את זה בשקט בלי רעש ובלי לייחצן את זה".

גם אתה?
"אני חושב שאני מתעסק די הרבה, גם עם משפחות שאני מלווה באופן אישי. יצא לי כבר להיות מעורב, גם בשנים הקודמות, בשחרור אנשים מהשבי. תמיד השתדלתי להצניע את זה כמה שיותר".

"אני חושב שאנחנו עוד רחוקים מהשלמת המשימה"

בהמשך הביע את דעתו על פעולת צה"ל בעזה: "שאפו לחיילי צה"ל שעושים עבודה, נלחמים בחירוף נפש. אני חושב שאנחנו עוד רחוקים מהשלמת המשימה. אני חושב שגם בשכונות כמו זייתון או ג'באליה, הייתי משתמש הרבה יותר בחיל האוויר ובארטילריה, כי כל מי שרצה לצאת, יצא, כל מי שנשאר אלה המחבלים עצמם, לפעמים מחופשים, ותומכי טרור. אני חושב שפה צריך להיות הרבה יותר קטלני ופחות לסכן כוחות רגליים, זה אחת. שתיים, כל ההנהגה של חמאס, מרכז הכובד, הכוחות הגדולים, כרגע מרוכזים באזור דרום, חאן יונס כנראה, ושם עוד לא התחלנו. גם המנהיגות של חמאס, נהנים מהפינוקים של בתי מלון הכי מפוארים בעולם. אני לא יודע למה הם צריכים להרגיש כל כך בטוח, להסתובב ללא חשש בקטאר ובמקומות אחרים ובאיסטנבול".

אסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס // צילום: PPMO via Getty Images

אסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס // צילום: PPMO via Getty Images

אתה יכול להעריך כמה זמן זה ייקח?
"זה ייקח עוד זמן כנראה, ואני לא מבין למה צריך לספק דלק. הופיע ראש הממשלה ב־7 בנובמבר, יחד עם שר הביטחון, חזרו פעם אחרי פעם, 'לא תהיה אספקת דלק לרצועה'. צריך לדבר אמת, כשאני שומע שראש הממשלה מסביר, שמתברר, שהוא לא ידע קודם שיש מערכת ביוב בעזה ושהוא חושש ממגפות, זו רק מגפת שקרים, זה לא באמת מגפות. אם האמריקנים לחוצים ואתה לא מסוגל לעמוד בלחצים, אז תגיד את זה. יותר מפעם אחת, יותר מפעמיים, יותר מ־3 פעמים בכירים ישראלים הצהירו שלא תהיה אספקת דלק. בהתחלה אנחנו גם אמרנו, 'לא תהיה שום אספקה הומניטרית, כל עוד נציגי צלב אדום לא נפגשים עם החטופים שלנו' וראינו שמתחילות להיכנס 40 משאיות, 50 משאיות, עכשיו 200 משאיות, ללא שום פיקוח".

"אתה לא יכול להחזיק 200 אלף פליטים יהודים בתוך מדינת ישראל"

לגבי חזית הצפון, טען ליברמן כי יש לפעול אחרת ממה שפועלים עד כה. "אני חושב שהגישה הזאת שאנחנו זזים בטור ולא במקביל, אני לא בטוח שזאת הגישה הנכונה. יש לנו שעון מבצעי, שעון מדיני ושעון כלכלי. שלושת השעונים לא מסונכרנים. אתה לא יכול להחזיק 200 אלף פליטים יהודים בתוך מדינת ישראל, אתה לא יכול לשתק את כל הצפון. חיזבאללה גורם לנו נזק עצום, גם נזק כלכלי, גם נזק מורלי ונזק פיזי, ראינו אתמול, הם פשוט משגרים טיל ולמעשה מוחקים את בירנית. זה כבר לא על גבול הצפון, זה יותר קרוב לצפת".

היית ממליץ להיכנס בכל הכוח?
"קודם כל לשמור יוזמה בידינו, אנחנו לא יכולים להיות רק הצד המגיב. בג'ונגל, כשחיות טרף מרגישות דם, מישהו נוטף דם, אז מיד מתנפלים עליו כולם. זה מה שקורה כרגע. המזרח התיכון זה הג'ונגל הכי אכזרי ונוראי שקיים על פני האדמה, ובג'ונגל אתה חייב להתנהג אחרת. אני חושב שגם בנושא של החות'ים, אנחנו לא יכולים להיות באמת שק אגרוף, גם שם חייבים לתת מכה קשה, ואנחנו לא מחפשים הרפתקאות - מדינת ישראל לא הכריזה מלחמה על החות'ים, הם הכריזו מלחמה על מדינת ישראל, ואנחנו רואים שהם לא רק הכריזו, אלא פועלים. אנחנו צריכים להתנהג ככה שאף אחד לא ירצה להמשיך להתעסק איתנו. המשימה לצאת מהמלחמה הזאת, לא רק הצבא הכי מוסרי בעולם, אלא גם הצבא הכי אימתני בעולם, אחרת אנחנו ניכנס למלחמת התשה של שנים".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' // צילום: עמוס בן גרשום/לע

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' // צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

לקראת סיום השיחה, הגיב גם לביקורת על שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "שר האוצר, כל פעם חוזר לעניין הקורונה ו'יצאנו ממשבר הקורונה', אין שום קשר. הקורונה הייתה אירוע עולמי, פה יש אירוע מקומי. זה אירוע מקומי שאנחנו מתמודדים איתו לבד מול כל העולם, לא יחד עם כל העולם. יש פה אירוע אחר לגמרי והאוצר כרגע פועל בכיוונים הפוכים".

עריכה: אמיתי דואק

21/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris