ניסים משעל וטל שלו

"סינוואר מנהל זאת באופן אישי - אנו צפויים למניפולציות"

שלום בן חנן, בכיר בשב"כ לשעבר, בתגובה לעיכוב בעסקת החטופים: "לא הופתעתי, זו הדרך של חמאס להשתמש בדבר הזה כלוחמה פסיכולוגית"


היום (ה') בשעה 10:00, הייתה ישראל אמורה לנצור האש בשטחי רצועת עזה, זאת כחלק מעסקת החטופים המסתמנת, שתוביל לשחרורם של כ־50 ילדים, אימהות, ונשים מבוגרות משבי חמאס.

שלום בן חנן, בכיר בשב"כ לשעבר (המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן), התייחס לדחייה: "לא הופתעתי, זו הדרך של חמאס לנהל מו"מ גם על הפרטים הקטנים ביותר ולהשתמש בדבר הזה גם כלוחמה פסיכולוגית. חמאס היא התנועה שמנהלת את העניין, וסינוואר מנהל את זה באופן אישי. מי שמנהל את המו"מ כמו שניהל את העסקה לשחרור שליט, זה סינוואר. הוא ניהל את זה מהכלא. הוא היה מפקד האסירים בכלא, ולמרות שנראה היה שמי שמנהל את המו"מ נמצא בעזה, המילה האחרונה הייתה שלו. אני לא חושב שהוא פועל על פי לוח מושגים לא מערבי ולא ערבי. לאיש יש את הרציונל שלו, כך תמיד היה, גם במשאים ומתנים על הפסקות אש אחרי סבבים. יש לו את השיקולים שלו". 

"לסינוואר יש מה לחשוש מהמצרים יותר מאשר מהקטארים, למצרים יש מנופי לחץ גדולים יותר על רצועת עזה, והוא לא היסס לאכזב גם אותם", הוסיף. "צריך לקחת את הדבר הזה בחשבון, אמרתי שיהיו מניפולציות, אני חושב שיהיו מניפולציות נוספות גם לאחר העסקה. המטרה של סינוואר היא למתוח את זה ככל הניתן ולקוות שדרך זה הוא יוכל להביא להפסקת הלחימה". 

בסיום דבריו, הבהיר בן חנן: "אני חושב שחלק גדול מהמפקדה עדיין שרד. אנחנו צפויים למניפולציות, זו הדרך שלו לנהל את הלחימה. אנחנו צריכים לנסות ולשמור על קור רוח ככל הניתן, כמובן שקשה לומר את זה למשפחות החטופים. צריך להבין שזה חלק מהעניין ולא לגרום למניפולציה כזו או אחרת לפגוע בקצב הלחימה". 

23/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris