אודי סגל וענת דוידוב

"המשוואה של יום מול 10 חטופים - סביר בהחלט"

ראש אגף מבצעים לשעבר אלוף (מיל') ישראל זיו על עסקת החטופים על רקע הפסקת האש • הוסיף: "לסינוואר אין את הקלף של סיום המלחמה"


במהלך שיחות שקיים ראש המוסד דדי ברנע עם ראש ממשלת קטאר במהלך ביקורו במדינה, הבהיר כי ישראל לא תסכים על כל דיון בנושא המשך עסקת החטופים, לפני שכל הנשים והילדים המצויים בשבי חמאס ישובו לשטחנו. אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים במטכ"ל, התייחס לדברים.

"אני חושב שההבנה שחשיבות ההחזרה של החטופים היא עליונה, זה קו שצריך ללכת איתו כאשר שני פרמטרים לגביו - 1. המנגנון הזה או המשוואה הזאת של יום מול 10 חטופים הוא אינדקס סביר וסביל בהחלט מבחינתנו וצריך ללכת איתו. הדבר השני זה מחיר של אסירים", הבהיר, והוסיף: "ישראל כבר נתנה מחירים עם הרבה יותר אפסים כדי לפדות את השבויים. שני האינדקסים הם בכלל לא שאלה והם לא יכולים לעמוד בשום פנים ואופן מול ההישג של הוצאת חמאס, הריגת חמאס, השמדת התשתית שלו, זה בכלל לא על הפרק".

לא משנה מי המחבלים? אתה יודע שיתחיל פה איזשהו מו"מ ולא את כולם ישראל יכולה לשחרר.
"אני חושב שזה דיבור ישן כרגע, פחות הייתי מתעסק איתו. צריך לברור מטרות, אי אפשר הכול. אין דבר יותר ערכי כרגע מלהחזיר את החטופים שמדינת ישראל כשלה להגן עליהם. הדיון הוא על דבר הרבה יותר גדול. מכיוון שחמאס רוצה בהפסקת הפעולה זו המטרה שלו, הוא מבין כבר שדין עזה כדין חאן יונס, סינוואר אגב לא איש אמיץ, הוא פחדן. כנראה שפני הדברים הם לשבש את המערכה".

בתרחישים שסינוואר חשב לעצמו, הוא לא הבין שישראל תלך פה למלחמה כוללת?
"בוודאי שהוא הבין. הוא הכין את הפעולה הזאת, רק שזה ישתבש לו. הוא לא חשב שישראל תלך כל כך רחוק. הוא לא חשב שישראל תיכנס למלחמה מלאה, הוא לא חשב שתוכנית המערכה של ישראל תבוא מהמקומות שהוא לא ציפה להם, כי הוא רצה לראות את ישראל מדממת עם מאות הרוגים ועוד חיילים הרוגים אם היו נכנסים כמו בפעולות הקודמות וזה השתבש לו. הוא תכנן תשתית שמיועדת לתרחיש אחר לגמרי לאופן שבו נכנסה ישראל, שבאה לו בכלל מאחור ופירקה לו לחלוטין את כל צפון הרצועה. הוא יודע שכשהמערכה מתחדשת זה בא אליו לחאן יונס".

"אתה לא יכול להישאר איפה שאתה נמצא"

לגבי האפשרות לבצע מצור על דרום עזה, במקום להרחיב את התמרון הקרקעי, הסביר זיו: "גם בשביל לעשות מצור יעיל אתה צריך להרחיב את הפעולה ואתה לא יכול להישאר איפה שאתה נמצא. חאן יונס זה לא הולך להיות מסע בין פרחי הדבש. זה סיפור קשה, מורכב, כי זה אזור שהוא הרבה יותר לוחמני במובן רב, יותר משאטי ויותר מג'באליה. יכול להיות שצריך להשתמש במה שאתה אומר, אבל צריך להביא למצב שבחאן יונס יש הכרעה".

יחיא סינוואר // צילום: עטיה מוחמד/פלאש90

יחיא סינוואר // צילום: עטיה מוחמד/פלאש90

"אם אני קורא נכון את השיחה שלנו לפני דקה, אני חושב שסינוואר צריך להבין שבעצם 'נכון, יש לו את הקלף של החטופים' אבל לא את הקלף של סיום המלחמה. זה יכול לקרות עם פירוז מלא של הרצועה, עם הגליה שלו ושל המנהיגות האחרת והעמדה לדין של אלה שהשתתפו בתוך הטבח של מדינת ישראל. זה כן אופציה, אבל שום אופציה אחרת מעבר לעניין של יחס החטופים או הימים להפסקת אש יכול לעלות פה על הפרק", הוסיף. 

אתמול (ג') הופרה הפסקת האש עם 3 מטענים. איך צה"ל צריך להגיב להבא?
"אני חושב שאנחנו חייבים שיהיה לנו בתוך ארגז הכלים בתקופה הזאת אופציה גם לתת איזו בעיטה בצלעות בכיוון השני כי כל דבר כזה, יש לו תמיד רגרסיה בפעולה הבאה ואנחנו שותקים. זו הרי בעצם הבעיה שהייתה לנו, אבל בואו נראה. לא הייתי עכשיו על הדבר הזה כרגע הופך את כל התנאים האסטרטגיים כרגע להוציא חטופים".

עריכה: אמיתי דואק

29/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל זיו
ישראל זיו  |  צילום: גיא חמוי
Paris