ינון מגל ובן כספית

"אם לוחמים מוכנים למסור את נפשם, מוכן למסור אולי את עתידי הפוליטי"

השר בצלאל סמוטריץ' על המצב בסקרים בצל הלחימה • על הציוץ של של נשיא ארה"ב ביידן בתומך בשתי מדינות, אמר: "מאוד מטריד"


על רקע אישור תקציב הממשלה והוויכוחים סביב סוגיית הכספים הקואליציוניים בעקבות המלחמה, אתמול (ג') הבהיר שר האוצר וחבר הקבינט המדיני־ביטחוני בצלאל סמוטריץ' כי הוא מתנגד בתוקף להצעה של שחרור כלל החטופים תמורת הפסקת הלחימה בשטחי הרצועה. בשיחה עם ינון מגל וברק סרי ב־103fm, הסביר סמוטריץ' את עמדתו והתייחס גם לעתידו הפוליטי.

"אני חושב שהיום זה קונצנזוס גם במערכת הביטחון, גם במערכת המדינית וגם בציבור, שאת המלחמה הזאת חייבים להשלים בניצחון, בהשמדה מוחלטת של חמאס. גם היכולות השלטוניות, גם היכולות הצבאיות, הסרת האיום שנשקף מעזה אל עבר מדינת ישראל באופן מוחלט לאורך הרבה מאוד שנים", הבהיר.

לדבריו, "היו אתמול בלוני ניסוי שלא ברור לי מי עומד מאחוריהם, הקטארים או האמריקנים, שיש לנו שיתוף פעולה טוב איתם, אבל לפעמים צריך להציג עמדה ברורה ולומר 'אין מצב בעולם שאת המלחמה הזאת אנחנו מפסיקים, רגע אחד לפני שמימשנו את מטרותיה'. כן, גם השבת החטופים. עמדתי ידועה. הדרך הטובה ביותר לעשות את זה, זה באמצעות לחץ צבאי עוד יותר גדול על סינוואר. אנחנו כרגע בתוך מהלך, בתוך מתווה, שמחים, מתרגשים מאוד עם כל מי שחוזר וברוך השם מצליחים לחזור הרבה. המהלך הזה ימוצה, זה עניין של ימים ואז צריך לחדש את המלחמה בכל הכוח ושאף אחד לא יחשוב לרגע אחרת".

עוד אמר: "יש פה אתגרים מאוד מאוד גדולים. יש לחץ בינלאומי גדול. שים לב לציוץ של הנשיא ביידן אתמול, מאוד מטריד. יש לחץ ישראלי פנימי שסביר להניח שיתחדש ברגע שנחדש את המלחמה. לצערנו, אנחנו לא מצליחים להחזיר בשלב הזה את כל החטופים ויהיו משפחות שיישארו כאן בלי החטופים שלהם, ומן הסתם יפעילו לחץ שבעיניי הוא שגיאה קשה, אני חושב שהדבר הזה רק פוגע בסיכויים להחזיר את החטופים האלה בריאים ושלמים הביתה, זה רק מעלה את סינוואר על עצים ומעלה מחירים למקומות שאנחנו לא יודעים ולא רוצים לשלם אותם, מכיוון שהוא הרי רוצה לעצור את המלחמה ולשרוד, ואנחנו רוצים להשמיד אותו. בעניין הזה יש בינינו סתירה מובהקת בין האינטרסים".

לטענתו, "כולנו בחודש וחצי של התפכחות, מי יותר ומי פחות. מי היה זקוק לזה יותר, מי היה זקוק לזה פחות. אנחנו מבינים שאנחנו עובדים מול נאצים. זה הדור החדש של הנאצים. אגב, גם פה, צריך לומר, אין הבדל גדול בין הנאצים בעזה לנאצים ביהודה ושומרון. תסתכלו בכל הסקרים, תמיכה מוחלטת. ומול אויב צריך להתנהל כמו שמתנהלים מול אויב, לא לחיות באשליות. אנחנו שוחרי שלום, אנחנו נוהגים להתמכר לאשליות של עצמנו ולחשוב שיש לנו איזה פרטנר בצד השני. את הדבר הזה צריך להשמיד. אין מה לעשות. זה או אנחנו או הם, דבר שהוא מובן היום לכולם. לכן אמרתי, צריך לחדש את הלחימה בכל הכוח".

גנץ תומך בזה שהרשות הפלסטינית תקבל את רצועת עזה?
"למיטב התרשמותי, כן. לא היו הרבה מאוד דיונים על היום שאחרי. גנץ לאורך שנים תומך בפתרון שתי המדינות".

מתי יגיע הרגע שאתה תגיד 'אנחנו לא עומדים ביעדי המלחמה, ואנחנו מפספסים'?
"אני מאוד מקווה שהוא לא יגיע. אני מבטיח שאם הוא יגיע, כולכם תדעו. אני מקווה שהמלחמה תתחדש במלוא עוזה, בנחישות, באמונה".

במהלך השיחה הבהיר סמוטריץ' לגבי עתידו הפוליטי כי "אני חושב שזו שגיאה קשה מאוד לעסוק עכשיו בפוליטיקה בזמן מלחמה. אני יכול לומר על עצמי, אני קיבלתי החלטה ביום הראשון של המלחמה שאני לא מתעסק עכשיו בפוליטיקה. היכולת לקבל החלטות נכונות, להבין את כובד האחריות שמוטל כרגע על הכתפיים, והצורך לקבל החלטות נכונות, גם בהקשרים הביטחוניים של ניהול המלחמה בקבינט ומחוצה לו, וגם כמובן בכלכלה כדי להיות יכול לעמוד מול קמפיינים ציניים ושקריים ומול לחצים - אתה צריך לקבל החלטה שאתה לא מתעסק בפוליטיקה, נכנס לחדר ועושה את מה שנכון".

"אמרתי לעצמי שאם הלוחמים מוכנים למסור את החיים ואת הנפש ולהיהרג על מדינת ישראל חלילה, אז אני ודאי מוכן למסור דברים אחרים, את השם שלי, אולי את העתיד הפוליטי שלי. זה לא מטריד אותי ואני אומר בצורה חד משמעית. בסופו של יום, אני שליח ציבור. אם יהיה ציבור שיחשוב שאני ראוי להמשיך לייצג אותו וישלח אותי, מצוין. אם לא, זה ממש לא מעסיק אותי ברגע הזה", הדגיש.

עריכה: אמיתי דואק

29/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris