ניסים משעל וטל שלו

"חייבים להמשיך בכל הכוח, לפעול בכמה חזיתות"

ח"כ דני דנון עם ביקורת על התנהלות המלחמה: "מדינה עם צבא חזק, תקציב של 70 מיליארד שקל בשנה, אחרי חודשיים - נהיה איפה שאנחנו היום? זה לא מספק"


צה"ל הודיע הבוקר (ה') כי ההפוגה במלחמה תימשך, לאור מאמץ המתווכים והאפשרות לשחרור חטופים נוספים. בתוך כך, פיגוע אירע היום בירושלים, ובו נרצחו 3 בני אדם ועוד 5 נפצעו באורח קשה. חבר הכנסת דני דנון (הליכוד), לשעבר שגריר ישראל באו"ם, התייחס למצב הביטחוני המורכב ולביקורות על תקציב 2023.

"לצערי, אנחנו באמת חווינו פיגוע קשה. תנחומים למשפחות של ההרוגים והפצועים קשה שעכשיו נאבקים על חייהם. הייתה פעילות רבה מאוד בגזרה, גם ביהודה ושומרון, גם בירושלים. נעצרו למעלה מ־2,000 אנשים, ולמרות זאת אנחנו רואים שכן הצליחו להוציא פיגוע קשה מאוד", הסביר.

"אנחנו במלחמה, אנחנו מנסים לשמור אותה לחזית אחת והאויב מנסה להרחיב את החזיתות. היום בבוקר הוא נחל הצלחה בכך שהוא הביא את הפיגוע הזה לפתחה של הבירה שלנו", הוסיף.

לגבי המשך ההפוגה, וחילוקי הדעות עם חמאס על מספר המשוחררים בפעימה הקרובה, כשתחילה הציעו 7 משוחררים ועוד 3 גופות, זאת בניגוד למה שהוסכם, הסביר: "מההתחלה חמאס מתעתע בנו. זה חלק מהטרור שלהם. אנחנו לא הסכמנו להצעה הראשונית, אבל כשמסתכלים על המתווה הקבוע, שקבענו איזשהו מספר של 10 משוחררים ביום, הם פשוט חישבו את שתי החטופות ששחררו אתמול שבמרכאות קראו לזה כ'מתנה' לפוטין, בפועל מסתבר שזו לא מתנה ולא שום דבר".

עכשיו פוטין ייפגע, לא?
"אל תצפה שעכשיו הוא ישנה את הטון שלו כלפי ישראל, אבל אנחנו חייבים להקפיד על כך שאנחנו לא מידרדרים כרגע מ־10 חטופים, ל־8,7, זה לא מקובל. יש להם יכולת להביא חזרה עוד חטופים, אנחנו נכבד את התנאים, וכאשר זה לא יקרה אנחנו נצא חזרה למלחמה ואני מקווה שבהרבה יותר כוח דרך אגב, הרבה יותר עוצמה".

"אנחנו לא במצב של לרצות את כל העולם"

במהלך השיחה, הסביר גם את עמדת האמריקנים לקראת המשך המלחמה, והבהיר: "אנחנו לא במצב היום של לרצות את כל העולם. אנחנו נגיד לאמריקנים את האמת, אנחנו מחויבים ללכת עד הסוף, אנחנו נעשה את הכול כדי לצמצם פגיעה באזרחים אבל אנחנו חייבים לשנות את הגישה שלנו, חייבים ללכת בצורה הרבה יותר אגרסיבית".

עוד ציין: "אם היית מראיין אותי ב־7 באוקטובר, ואומר לי שחודשיים אחרי הטבח הנורא הזה אנחנו נהיה איפה שאנחנו היום, הייתי אומר לך 'לא יכול להיות'. מדינה עם צבא חזק, עם מילואים, עם תקציב של 70 מיליארד שקל בשנה, אחרי חודשיים אנחנו נהיה איפה שאנחנו היום? זה לא מספק. לכן אנחנו חייבים להמשיך בכל הכוח, לפעול בכמה חזיתות במקביל, מה שלא עשינו בהתחלה".

"שר האוצר היה צריך לדחות את הדברים האלו לתקציב 2024"

נוסף לכך, חבר הכנסת גם נשאל על הביקורת באשר לכספים הקואליציוניים בתקציב 2023, ובפרט על שר האוצר בצלאל סמוטריץ', והודה: "היינו צריכים להשתדל כולם, גם בקואליציה וגם באופוזיציה, לעמוד בהבטחה שלנו לציבור שכרגע אנחנו לא עושים פוליטיקה ומתעסקים רק במאמץ המלחמתי. האוצר טעה בכך שלא דחה את הדברים האלו לתקציב 2024. שר האוצר היה צריך לדחות את הדברים האלו לתקציב 2024, לא לבטל אותם, לדחות אותם. מצד שני, ההתנפלות היא גם מוגזמת. לפיד בא וצועק עכשיו על המשרדים המיותרים".

המשיך ואמר: "לפיד בא ואמר בתחילת המלחמה 'אני לא נכנס לממשלה, אני מגבה'. הוא יצא נגד כל המשרדים המיותרים, ואתה יודע מה? אולי הוא צודק. אני סירבתי להיות שר במשרדים האלו, אבל לפיד בעצמו, כשהוא היה ראש ממשלה, כל אותם משרדים היו. אז היה את עיסאווי פריג' במקום דודי אמסלם".

לטענתו, "כשמסתכלים, במהות, הרוב הגדול של הכסף הולך למטרות הנכונות, והתקציב מיועד לכלכלה ולמאמץ המלחמתי, וטוב שכך. אפשר היה להימנע, ואמרתי את זה בתחילת דבריי, אבל אני גם אומר לאופוזיציה - 'תורידו קצת את הווליום. בואו כולנו נוריד את הווליום בנושאים האלו'. אנחנו עדיין בהתחלה של מלחמה, לא בסופה. תסתכלו על המפה, אנחנו כרגע נמצאים בשליש בלבד של רצועת עזה".

על התנגדותו של השר בני גנץ לאותו תקציב, טען דנון: "לגבי השר בני גנץ, הוא הביע את מחאתו, אבל הוא חבר ממשלה, לכן אני לא חושב שתהיה פה בעיה או איזשהו משבר בכנסת. הוא צודק, הוא לא אוהב את זה, גם אני לא אוהב את זה, אבל ממשיכים קדימה. יש מלחמה לפנינו".

לקראת סיום השיחה, התייחס גם להתבטאותו של מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש נגד מעשי האלימות המינית בנשים, זאת על רקע ההתקפה שביצע חמאס בישראל. "הוא לא ציין כלפי מי בוצעו המעשים האלו", הדגיש דנון, והוסיף: "זה נשמע שזה כאילו דו צדדי או בחלל האוויר. הוא לא הצליח לומר את המשפט עד הסוף. משהו עבר עליו. אני מכיר את המזכיר גוטרש שנים רבות, הוא לא היה כזה. הוא התהפך לחלוטין. לפעמים אנחנו חושבים שהוא מדבר כדובר חמאס ולא כדובר האו"ם וזה מצער מאוד".

עריכה: אמיתי דואק

30/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני דנון
דני דנון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris