אראל סג"ל

מאיפה הכסף?

עו"ד יהודה שפר, פרקליט המדינה לאכיפה כלכלית לשעבר, על מאמרו באשר לפירוז הפיננסי שעל עזה לעבור, לדבריו, ביום שאחרי


"לצד שלילת היכולות הצבאיות של חמאס, על ישראל לוודא שכל תמיכה או סיוע שייכנסו בעתיד לרצועה תעבור דרך מערכת פיננסית חדשה שניתן לפקח עליה באופן אפקטיבי - ולמנוע מהכספים להגיע לטרור", כך כתב במאמרו עו"ד יהודה שפר, מומחה בינלאומי למאבק במימון טרור ופרקליט המדינה לאכיפה כלכלית לשעבר, שהקים בעבר את הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, זאת באשר ליום שאחרי מבחינה כלכלית ברצועת עזה. 

בשיחתו עם אראל סג"ל ופרופ' עוזי רבי, התייחס לדברים: "צריך לחשוב מחוץ לקופסה פה ולשנות סדרי עולם. יש הצלחות טקטיות במאבק במימון טרור, יש מטה ללוחמה כלכלית במשרד הביטחון, הם תופסים עשרות מיליונים, אבל בסוף, ברמה האסטרטגית, חמאס מגלגל מאות מיליונים. השאלה היא, איך זה מתאפשר. זה מתאפשר בכל מיני צינורות".

"המאמר שפרסמתי אתמול קורא לחשיבה מחוץ לקופסה, כי הסטנדרטים הבינלאומיים כאילו אמורים למנוע את זה. אם כל בנק ידווח על פעולות חשודות וימנע העברת כספים, לכאורה, העסק סגור, אבל בפועל יש אזורים ללא ריבונות, כמו עזה. העולם, יש לו סיפור הצלחה, כמו למשל במאבק נגד דאעש, ויש סיפורי כישלון מוחלט כמו הטליבאן שהצליח לחזור עם כל המיליארדים שלו", הוסיף. 

לדבריו, "מה שאני מציע לעשות זה להקים איזשהו צוות חשיבה. העיקרון צריך להיות שבמקום שבו אין שלטון חוק, אסור שתהיה מערכת פיננסית. כשהייתי ראש הרשות (לאיסור הלבנת הון במימון טרור) ועסקתי בזה, אז ניגשתי לראש אגף חקירות בשב"כ שיטפל גם בחלפנים וגם בדברים האלה, ואז יום אחד הוא התקשר אליי ואמר לי 'אני נותן לך צוות, שבוע שלם, רק לחקירה של חלפן'".

"הוא חשב שזה צעד אדיר שהוא עושה, אבל בינינו, הדחוף פה דוחק את החשוב. המיליארדים זה מה שבסופו של דבר מאפשר את מכונת המלחמה הזאת, כולל גם התמיכות באסירים - כל הסיפור הזה שלא הסכמנו לגדוע אותו של תמיכה במשפחות של אסירים ביטחוניים וכסף שהיה מגיע לאסירים הביטחוניים עצמם", ציין. 

בהמשך נתן דוגמה לחשיבה מחוץ לקופסה, לטענתו. "למשל, כל מה שיושקע בעזה אחרי המלחמה, כל הכספים האירופים והאמריקנים, אסור לתת לו לזרום בצורה שהוא זרם עד היום. צריך לבנות מנגנון כמו ליווי פיננסי של פרויקטים, עם מהנדס ישראלי, ערבי, ואירופי, שיפקחו על כל בטון שמושקע בפרויקט, שלא ילך למנהרות, שילך לפרויקט".

"את כל הנושא של התמיכות ההומניטריות צריך לתת באמצעות כרטיסים נטענים, עם זיהוי ביומטרי. למצוא פתרונות טכנולוגיים. מה שקורה בעזה, עם החלפנים שם, עם המוסדות הפיננסיים, זה איש הישר בעיניו ייעשה וצריך לעצור את זה ולגדוע את זה. משאיות שמכניסות כסף לעזה, התופעה הזאת חייבת להיפסק. לא עוד. כרטיסים נטענים, טכנולוגיות, זיהוי ביומטרי, פיקוח על קנייה", סיכם. 


30/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris