אראל סג"ל

"העובדה שחמאס מתקשה לעמוד בכך אינה בשורה טובה"

טל לב רם ('מעריב' ו־103fm) על החשש מהפסקת עסקת החטופים הבוקר • הוסיף: "יכול מאוד להיות שראשון או שני יעמדו בסימן חידוש הלחימה"


על רקע עסקת החטופים שהוארכה בתגובה להמשך הפוגת האש ברצועת עזה, הבוקר (ה') נרצחו 3 בני אדם ו־6 נפצעו בפיגוע בכניסה לירושלים. הכתב והפרשן הצבאי ושדרן 103fm טל לב רם ('מעריב') הביא פרטים נוספים על שלל הזירות.

"ההפוגה נמשכת כרגע ליום אחד, ויש סימן שאלה על ההמשך", טען. "חמאס הביא רשימה של 5 חטופים בלבד, נערים ונשים, ובניגוד מוחלט לכל ההסכמות 3 גופות של ישראלים. לזה לא הסכימו, אבל בישראל הסכימו לפשרה. אנחנו מבינים שצפויים לחזור היום 8 חטופים ולא 10, כאשר לקחו בחשבון את המחווה שנעשתה לפוטין. נפרץ סכר שעד עכשיו לא נפרץ. המתווה תוכנן לסדר גודל של עשרה ימים והוא עמד פחות או יותר על מה שהוסכם טכנית סביב הנושא של ילדים, אימהות ונשים מבוגרות. הייתה רשימה של 97 חטופים, ונניח שהיו משלימים את זה לעוד 3 מקבוצה אחרת".

עוד הוסיף, כי: "העובדה שחמאס מתקשה לעמוד בזה אינה בשורה טובה, הוא מתקשה, לא רוצה או משחק משחקים פסיכולוגיים. אנחנו הולכים ומתקרבים למיצוי הפעימה, ולכן השאלה האמיתית היא לא אם מחר תמומש עוד פעימה מאותו מתווה, אלא מה תהיה קבלת ההחלטות בקבינט לגבי ההמשך. הבחינה הצבאית היא לא המכרעת. הסוגיה המדינית, הסוגיה מול האמריקנים, שם השאלות הגדולות. האם לצבא יש הבדל דרמטי בין שישה ימי הפוגה לעשרה? יש עם זה בעיות אך זו לא הסוגיה המורכבת. הסוגיה המורכבת היא לגבי ההמשך. אין ספק בכך שחזרת החטופים עד כה היא בעלת ערך. הדילמות פה כבדות משקל, ולכן אני חושב שהמערכת תצטרך לקבוע גבולות גזרה בהן מתקבלת ההחלטה מה משרת את מה".

"הסיפור הגדול זה מתי אתה מייצר את האיזון בין תחילת התקפה לבלימתה", הדגיש לב רם בסיום דבריו. "זו הדילמה שנמצאת לפתחנו. יכול מאוד להיות שראשון או שני יעמדו בסימן חידוש הלחימה. לא נראה הנעת אוכלוסיה מדרום לצפון, צה"ל יצטרך למצוא פתרונות נקודתיים לכל הסוגיה הזו. כאן יש מורכבות מבצעית מאוד גדולה. המורכבות המרכזית היא מדינית, אני שם בצד את הלגיטימציה הבינלאומית. האמריקנים הם חלק מהמשחק לטוב ולרע, עד עכשיו הם איתנו אבל זה לא אומר שלא יערימו עלינו קשיים בהמשך". 

עריכה: מיכל קדוש  

30/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm
Paris