אראל סג"ל

"אי אפשר לקרוא לו רוצח - יהיו עוד דו"צים בזירת קרב"

ח"כ אלמוג כהן על החייל שעל פי החשד ירה למוות ביובל קסטלמן שנטרל את המחבלים בפיגוע בי-ם: "זה לא חלל סטרילי, באופקים כמעט יריתי בשני אנשים"


שלושה בני אדם נרצחו בחמישי האחרון בפיגוע הירי בכניסה לירושלים, אחד מהם הוא יובל דורון קסטלמן ז"ל שנטרל את המחבלים ונורה למוות בשוגג על ידי חייל שסייע גם הם בתגובה לאירוע, כך על פי החשד. הבוקר (א'), אמר משה, אביו של יובל ז"ל, בתוכנית 'שבע תשע' בהגשת אודי סגל וענת דוידוב, כי, לדבריו, "הוציאו אותו להורג, דורשים שיהיה כתב אישום נגד החייל". חבר הכנסת אלמוג כהן התייחס לדברים בשיחה עם אראל סג"ל ואלוף (מיל') יצחק בריק.

"בזירת קרב יש מאפיין אחד שהוא המאפיין העיקרי והברור בכל זירת קרב, וזה אי ודאות. תסכימו איתי אתם וגם המאזינים שאף אחד לא בא לרצוח, מפני שבעבירת רצח דרוש יסוד נפשי", אמר כהן, והוסיף: "יש ביטוי שמשתמשים אצלנו ביחידות לא מעט וזה 'חם על ההדק'. יש הרבה כאלה שהם 'חמים על ההדק'. זה דבר שבחלקו הוא חיובי, במקרים של שדות קרב זה דבר שהוא עלול להיות שלילי. מה שצריך לעשות זה לחקור את הנושא לעומק. אני, ב־7 באוקטובר באופקים, כמעט יריתי בשני אנשים. כבר הייתי בתמונת כוונות ובסוף הבנתי שהם פשוט היו בלי כובע זיהוי כי לא היה עליהם כובע זיהוי באותה זירה מאוד קשה ומסוכבת. אני מאמין שמי שעשה את זה, עשה את זה או בגלל שהוא חסר ניסיון או בגלל טעות, אי אפשר לקרוא לו רוצח".

לדבריו, "בזירת קרב יש דו"צים ויהיו עוד דו"צים. זה מאפיין זירת קרב. אין פה שום דבר סטרילי. בדיוק ההפך. הבן אדם נמצא עם דופק של סוס מירוצים, אדרנלין, ראייה צינורית שמאפיינת מצבי קיצון".

עוד אמר: "מי שיגיד לכם שאפשר למנוע דו"צ, משקר. אי אפשר למנוע דו"צ, בטח ובטח לא בזירת לחימה אורבנית, אזרחית, כאשר מגיעים קנים מכל מיני כיוונים ולכן אין דרך למנוע את זה במאת האחוזים, אלא לצמצם כמה שניתן וזה בעיקר על ידי מקצועיות. יש פה גם סוג של דיסוננס, אתה לא יכול להביא אזרח אוחז נשק לרמת המקצועיות של לוחם בימ"מ".

המשיך להתייחס לביקורת על ההקלות בחלוקת הנשקים לאזרחים, ואמר: "בואו נסתכל על העובדות, הבנתי שהנשק שממנו נורה גיבור ישראל יובל קסטלמן הוא לא נשק אזרחי, אלא צה"לי. מה שבעצם מנסים לומר זה שכשיש אסון תעופתי בחיל האוויר, מאשימים בעצם חברת תעופה אזרחית. זה בדיוק מה שקורה כאן כרגע, לכן צריך כרגע לקחת שתי נשימות עמוקות. בסוף, במנעד השיקולים הרחב שאותו אני כמשרת ציבור מסתכל, זה - כמה אירועים נמנעו בעזרת אוחזי הנשק, והאירועים הם במספרים גבוהים מאוד מאוד, לדעתי אפילו מעל 70 אחוזים בזכות אלה שהחזיקו נשק והגיבו ראשונים לאירוע. זה אירוע טרגי שצריך להיחקר ולהיבדק".

עריכה: אמיתי דואק

03/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלמוג כהן
אלמוג כהן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris